Jak zmienić wygląd i liczbę wierszy w widgecie Archiwum na stronie WordPress

Jeśli od dawna prowadzisz bloga w oparciu o WordPress, to na pewno masz już setki artkułów, które były opublikowane w różnym okresie czasu. Na stronie głównej wpisy wyświetlane są w odwróconej kolejności czyli od najnowszego do najstarszego. Aby użytkownik mógł dostać się do starszych wpisów na blogu należy skorzystać z różnych widgetów umieszczonych w panelu bocznym. Jednym z takich widgetów jest Archiwum wyświetlający na stronie listę miesięcy, w których publikowane były wpisy – opcjonalnie z listą wpisów.

Po kliknięciu w dany miesiąc użytkownik jest przenoszony do archiwum danego miesiąca (rys. 1):

Rysunek 1. Widget Archiwum na blogu

Aby widget nie zajmował dużo miejsca w panelu bocznym, można zaznaczyć opcję wyświetlania listy miesięcy jako rozwijane menu. Ale im dłużej istnieje blog, tym więcej miesięcy będzie wyświetlane w Archiwum. To ze swojej strony zwiększa długość wyświetlanej listy i długość samego panelu bocznego. Takie wydłużenie panelu bocznego na pewno nie przypadnie do gustu wam lub odwiedzjącym blogu. Ponadto takie wydłużenie może zmieniać wygląd blogu (wszystko zależy od używanego motywu i miejsca, gdzie znajduje się widget). Dlatego w dzisiejszym artykułu pokażemy jak ograniczyć liczbę wierszy w Archiwum używając wtyczki oraz edytując kod motywu.

Wykorzystanie wtyczki do zmiany liczby wierszy w Archiwum

Dzisiejszy problem nie jest unikatowy, dlatego w repozytorium WordPress można znaleźć kilkadziesiąt różnych wtyczek, które pomogą go rozwiązać. Możecie to sprawdzić samodzielnie. Wystarczy przejść do sekcji Wtyczki – Dodaj nową i do wyszukiwarki wpisać zapytanie: „Collapsing Archives (Składanie archiwóm)”. Do wyboru dostępne są 23 wtyczki, które powiązane są z tym tematem (rys.2).

Przetestowałem kilka z tych wtyczek i mój wybór padł na Collapsing Archives. Dlatego w dalszej części skupimy się na tej właśnie wtyczce i opisze jej możliwości. Ze swojej strony zachęcam do testowania innych rozwiązań. Na pewno one mają ciekawe opcji, których nie posiada wtyczka Collapsing Archives.
Po instalacji i aktywacji podanej wtyczki, przechodzimy do sekcji Wygląd – Widgety. Wśród dostępnych do wyboru widgetów znajdziemy Collapsing Archives (rys. 3), który należy przenieść na panel boczny.

Po dodaniu widgetu na panel boczny można przejść do ustawień. Collapsing Archives ich posiada na prawde dużo (rys.4):

Rysunek 4. Opcji widgetu Collapsing Archives

Możemy wybrać jeden z dostępnych znaków rozwijania i zwijania oraz ustawić własne obrazki do tego. Także można ograniczyć typy wpisów oraz całe kategorii do wyświetlania. Oprócz tego widget pozwala dodawać do listy wpisy, ustawiać długość ich nazw itd. Dzięki temu możecie wybrać odpowiednie opcji i dopasować ten widget do własnych potrzeb.

W naszym przypadku, po wprowadzeniu kilku zmian w ustawieniach uzyskamy wygląda taki: (rys. 5):

Rysunek 5. Widget Collapsing Archives na stronie

Klikając w czarną strzałkę obok miesiąca możemy rozwijać naszą listę (rys. 6):

Rysunek 6. Rozwijanie widgetu Collapsing Archives

Jak widać, długość widgetu znacznie się zmniejszyła. Jednak po jego rozwinięciu można dostać się nie tylko do odpowiedniego miesiąca, lecz także do interesującego artykułu.

Edytowanie kodu do zmiany liczby wierszy w Archiwum

Jeśli nie chcecie instalować dodatkowe wtyczki, można samodzielnie zmodyfikować kod motywu. Dlatego aby dodać opcji podobne do opisanych powyżej należy posiadać spore doświadczenie programistyczne. Ale możemy uprościć sobie zadanie i zmniejszyć liczbę wierzy wyświetlanych w widecie do kilku miesiące. Weźmiemy, na przykład, 3 ostatnie.
Aby wprowadzić potrzebne zmiany przejdziemy do sekcji Wygląd – Edytor. Wśród dostępnych plików motywu używanego domyślnie wybierzemy functions.php (rys. 7).

Rysunek 7. Edytowanie pliku functions.php

Na koniec tego pliku należy wstawimy ten kod:

// Funkcja ustawia ograniczenie na liczbę wyświetlanych miesiące
function wpb_limit_archives() {
$my_archives = wp_get_archives(array(
'type'=>'monthly',
'limit'=>3,
'echo'=>0
));
return $my_archives;
}
// Tworzenie shortcode
add_shortcode('wpb_custom_archives', 'wpb_limit_archives');
// Włączenie wykonywania shortcode w widgecie tekstowym
add_filter('widget_text', 'do_shortcode');

Zmieniając znaczenie parametru limit możemy wpisać dowolną liczbę miesiący do wyświetlania. W naszym przypadku ta liczba wynosi 3.
Po zapisywaniu wprowadzonych zmian do pliku functions.php, przechodzimy do sekcji Wygląd – Widgety. Dodajemy na panel boczny widget Tekst, który będzie zawierać stworzony przez nas shortcode: [wpb_custom_archives] (rys. 8).

Rysunek 8. Dodanie shortcode do widgetu Tekst

Zapisujemy wprowadzone zmiany i sprawdzamy rezultat (rys. 9):

Rysunek 9. Porównywanie widgetu Tekst i Arhiwum

Jak widać na rysunku 9, widget Tekst niczym się nie różni od Archiwum, oprócz liczby wyświetlanych miesiący. W przypadku widgetu Tekst wyświetlane są tylko 3 ostatnie miesiące. Oznacza to, że wprowadzony przez nas kod działa poprawnie.

Podsumowanie

Prowadzenie blogu to nie taka prosta sprawa jak może się pokazać na pierwszy zrzut oka. Dlatego zawsze musicie być gotowi wprowadzać zmiany na stronie i modyfikować wygląd motywy w odpowiedniości do wynikających potrzeb. W dzisiejszym artykułu pokazałem Państwu jak można rozwiązać problem z wydłużeniem widgetu Archiwum. Jeśli korzystacie z niego i też chcielibyście zmniejszyć liczbę miesiące oraz zmienić wygląd tego widgetu, możecie skorzystać się z opisanych porad. A jeśli macie alternatywne rozwiązanie, proszę nim podzielić się w komentarzach. 🙂

Wprowadzając zmiany w plikach motywu należy wcześniej utworzyć kopię zapasową, która w przypadku jakiegokolwiek błędu pozwoli na przywrócenie naszej strony. Jeśli chcesz edytować kod w plikach, najlepiej utworzyć motyw dziecka (child theme) i dopiero tutaj dodawać własny kod. Dzięki temu przy aktualizacji głównego motywu, wszelkie zmiany jakie dokonaliśmy w plikach nie zostaną utracone.

Similar Posts