Kopiują twoje artykułu? użyj wtyczki WordPress cz.1

Pisząc bloga jesteśmy często narażeni na przykre doświadczenia związane z kopiowaniem naszej treści. Niestety niektórzy ludzie idą na łatwiznę i zamiast napisać artykuł samemu posuwają się do wciśnięcia dwóch skrótów na klawiaturze, czyli ctrl+c i ctrl+v i nasz artykuł ląduje na cudzej stronie. Możemy uprzykrzyć życie złodziejaszkom za pomocą ciekawej wtyczki wordpress.

Google nie lubi duplikowanej treści wpisów, nie mniej jednak, jeśli my pierwsi opublikujemy wpis na swoim blogu, a ktoś inny go skopiuje i wstawi na swoją stronę, Google nas nie ukarze, ponieważ liczy się, kto pierwszy opublikował dany artykuł. Jednak jest to trochę denerwujące, gdy siedzimy i piszemy artykuł a ktoś inny po prostu go kopiuje.kopiowanie-tresci-bloga-wtyczka-wordpress-blokada

Istnieje kilka sposobów na utrudnienie złodziejaszkom kopiowanie naszego artykułu, jednak żaden nie jest w 100% idealny. Ale warto jak najmocniej utrudnić kopiowanie naszej treści.

Pierwszą wtyczką wordpress, którą polecam, aby zapobiec kopiowanie naszej treści jest Add Link to Copied Text.

Co daje nam wtyczka WordPress –  Add Link to Copied Text.

Wtyczka WordPress dodaje automatycznie link do skopiowanego tekstu, gdy ktoś próbuje wkleić skopiowaną treść np. na blogu, czy nawet w dokumencie Word. Jak to wygląda? Załóżmy, że właśnie chcesz skopiować ten artykuł, zaznaczasz cały tekst lub nawet fragment mojego tekstu i klikasz “magiczne” kopiuj. Następnie używasz po raz kolejny “magicznych” funkcji czyli wklej lub CTRL+ V na swoim blogu. Jakie będzie twoje zdziwienie, gdy w tym momencie zobaczysz wklejony tekst jak na obrazku zamiast mojego artykułu?

blokowanie-kopiowania-tresci-bloga-wtyczka-wordpress

Funkcje wtyczki WordPress  Add Link to Copied Text.

Dołącz tekst razem z linkiem “czytaj dalej” do skopiowanej treści

Dodaj własny tekst informacyjny o skopiowanej treści w tagach < br>

Otwórz link w nowym oknie

Link do strony głównej naszego bloga, a nie do skopiowanego wpisu

Tytuł strony/ tytuł wpisu, jako link do skopiowanej treści

Nie pozwól użytkownikowi skopiować mój tekst

To tylko kilka przykładów opcji, jakie daje nam wtyczka wordpress.

Autorzy wtyczki informują nas, że przetestowali wtyczkę wordpress z większością przeglądarek, w tym Chrome, Firefox, Opera, Safari i IE w wersji 7 do 11.

Instalacja wtyczki WordPress  Add Link to Copied Text.

Instalacja wtyczki odbywa się standardowo, jeśli nie wiesz jak to wykonać przeczytaj mój artykuł jak dodać wtyczkę do bloga wordpress.

Po zainstalowaniu wtyczki na swoim blogu przejdź do zakładki ustawienia -> add link i dokonaj konfiguracji wtyczki.

Konfiguracja wtyczki wordpress Add Link to Copied Text

Tutaj prezentuje ustawienie wtyczki, jakie ja mam na swoim blogu.

wtyczka-wordpress-kopiowanie-tresci-bloga

Jeśli chcesz pozwolić na skopiowanie fragmentu tekstu i dodaniem linka “czytaj dalej” użyj takiej konfiguracji.

wtyczka-wordpress-kopiowanie-tresci-bloga-2Jednak takie ustawienie wtyczki ma małą wadę. Użytkownik będzie mógł skopiować cały twój tekst i po wklejeniu u siebie na blogu czy gdzie kolwiek zostanie na końcu dodany link do artykułu. Wystarczy taki link usunąć i artykuł jest “czysty” do wykorzystania. Dlatego zastanowiłabym się czy to rozwiązanie jest dobre.

Wtyczka WordPress Add Link to Copied Text pozwala nam również zablokować całkowicie kopiowanie treści, o czym wspomniałam przy funkcjach. Wystarczy, że zaznaczymy opcję Don’t let user copy my content.

blokada-kopiowania-tresci-bloga-wtyczka-wordpress

Teraz sam zastanów się czy zastosowanie takiej wtyczki WordPress będzie dla ciebie ciekawą opcją czy też nie. Ja osobiście polecam walkę ze złodziejaszkami naszej treści.

 

 

Similar Posts