27 komentarzy Wtyczki Wordpress

Pisząc bloga jesteśmy często narażeni na przykre doświadczenia związane z kopiowaniem naszej treści. Niestety niektórzy ludzie idą na łatwiznę i zamiast napisać artykuł samemu posuwają się do wciśnięcia dwóch skrótów na klawiaturze, czyli ctrl+c i ctrl+v i nasz artykuł ląduje na cudzej stronie. Możemy uprzykrzyć życie złodziejaszkom za pomocą ciekawej wtyczki wordpress.

Google nie lubi duplikowanej treści wpisów, nie mniej jednak, jeśli my pierwsi opublikujemy wpis na swoim blogu, a ktoś inny go skopiuje i wstawi na swoją stronę, Google nas nie ukarze, ponieważ liczy się, kto pierwszy opublikował dany artykuł. Jednak jest to trochę denerwujące, gdy siedzimy i piszemy artykuł a ktoś inny po prostu go kopiuje.kopiowanie-tresci-bloga-wtyczka-wordpress-blokada

Istnieje kilka sposobów na utrudnienie złodziejaszkom kopiowanie naszego artykułu, jednak żaden nie jest w 100% idealny. Ale warto jak najmocniej utrudnić kopiowanie naszej treści.

Pierwszą wtyczką wordpress, którą polecam, aby zapobiec kopiowanie naszej treści jest Add Link to Copied Text.

Co daje nam wtyczka WordPress –  Add Link to Copied Text.

Wtyczka WordPress dodaje automatycznie link do skopiowanego tekstu, gdy ktoś próbuje wkleić skopiowaną treść np. na blogu, czy nawet w dokumencie Word. Jak to wygląda? Załóżmy, że właśnie chcesz skopiować ten artykuł, zaznaczasz cały tekst lub nawet fragment mojego tekstu i klikasz “magiczne” kopiuj. Następnie używasz po raz kolejny “magicznych” funkcji czyli wklej lub CTRL+ V na swoim blogu. Jakie będzie twoje zdziwienie, gdy w tym momencie zobaczysz wklejony tekst jak na obrazku zamiast mojego artykułu?

blokowanie-kopiowania-tresci-bloga-wtyczka-wordpress

Funkcje wtyczki WordPress  Add Link to Copied Text.

Dołącz tekst razem z linkiem “czytaj dalej” do skopiowanej treści

Dodaj własny tekst informacyjny o skopiowanej treści w tagach < br>

Otwórz link w nowym oknie

Link do strony głównej naszego bloga, a nie do skopiowanego wpisu

Tytuł strony/ tytuł wpisu, jako link do skopiowanej treści

Nie pozwól użytkownikowi skopiować mój tekst

To tylko kilka przykładów opcji, jakie daje nam wtyczka wordpress.

Autorzy wtyczki informują nas, że przetestowali wtyczkę wordpress z większością przeglądarek, w tym Chrome, Firefox, Opera, Safari i IE w wersji 7 do 11.

Instalacja wtyczki WordPress  Add Link to Copied Text.

Instalacja wtyczki odbywa się standardowo, jeśli nie wiesz jak to wykonać przeczytaj mój artykuł jak dodać wtyczkę do bloga wordpress.

Po zainstalowaniu wtyczki na swoim blogu przejdź do zakładki ustawienia -> add link i dokonaj konfiguracji wtyczki.

Konfiguracja wtyczki wordpress Add Link to Copied Text

Tutaj prezentuje ustawienie wtyczki, jakie ja mam na swoim blogu.

wtyczka-wordpress-kopiowanie-tresci-bloga

Jeśli chcesz pozwolić na skopiowanie fragmentu tekstu i dodaniem linka “czytaj dalej” użyj takiej konfiguracji.

wtyczka-wordpress-kopiowanie-tresci-bloga-2Jednak takie ustawienie wtyczki ma małą wadę. Użytkownik będzie mógł skopiować cały twój tekst i po wklejeniu u siebie na blogu czy gdzie kolwiek zostanie na końcu dodany link do artykułu. Wystarczy taki link usunąć i artykuł jest “czysty” do wykorzystania. Dlatego zastanowiłabym się czy to rozwiązanie jest dobre.

Wtyczka WordPress Add Link to Copied Text pozwala nam również zablokować całkowicie kopiowanie treści, o czym wspomniałam przy funkcjach. Wystarczy, że zaznaczymy opcję Don’t let user copy my content.

blokada-kopiowania-tresci-bloga-wtyczka-wordpress

Teraz sam zastanów się czy zastosowanie takiej wtyczki WordPress będzie dla ciebie ciekawą opcją czy też nie. Ja osobiście polecam walkę ze złodziejaszkami naszej treści.

 

 


Kamila Nitschka on Facebook
Kamila Nitschka
Specjalizuję się w Wordpressie od kilku lat. Tworzę strony internetowe w oparciu o WP dla swoich klientów. WordPress wykorzystuje nie tylko do budowy stron internetowych, ale także to budowania platform dla kursów online, sprzedaży kursów mailowych i innych.
Tagi
27 Komentarzy
 1. Dominik

  Coraz więcej się pisze o tym by tworzyć swoją wartościową i unikalną treść ale jak widać i tak może znaleźć się taki ktoś kto będzie chciał nas dublować.
  Dominik ostatnio opublikował…Jak rozreklamować firmę w InternecieMy Profile

  Reply
  1. Kamila

   Zawsze ktoś pójdzie na łatwiznę, dlatego warto się “zabezpieczyć”.

   Reply
  2. Paweł

   Istnieją programy, które potrafią tworzyć synonimy do idealnego contentu. Niektórzy kopiują czyjeś treści i ręcznie modyfikują. Tak jak w życiu każde kłamstwo wychodzi na jaw, tak samo i motyw z duplikowaniem treści prędzej, czy później zostanie wychwycony przez algorytm wyszukiwarki i odpowiednio ukarany.

   Osobiście na WordPress unikałbym stosowania wielu wtyczek, ponieważ jest to dodatkowe obciążenie serwera. Uważam, że serwis: http://www.copyscape.com wystarczy.
   Paweł ostatnio opublikował…Pomysł na biznes w domu przez internetMy Profile

   Reply
 2. Wojciech Wesołowski

  Ciekawa Wtyczka …. ludzie nie zdają sobie sprawy że więcej robią sobie szkody niż pożytku bezmyślnie kopiują treści.
  Wojciech Wesołowski ostatnio opublikował…Wywiady – Mierz jak najwyżej: Rafał Brzoska i Mateusz Grzesiak.My Profile

  Reply
  1. Charlie

   To nie jest tak do końca. Z punktu widzenia SEO ta sama treść na dwóch stronach jest nie dopuszczalna. Przeglądarka wybiera tą, która ma wyższe statystyki czyli: autorytet domeny, trust rank itp. Więc w teorii jeśli skopiujemy treść ze słabej strony na naszą (silniejszą) to słabsza strona zostanie zdepozycjonowana. Co oznacza, że wyleci z indeksu i będzie bardzie szczegółowo sprawdzona przez algorytm.

   Reply
 3. Ola

  Ja dość często kopiuję wartościowe treści z innych stron, blogów. Wklejam je sobie do tematycznych notesów w Evernote, mam i wiem gdzie są, nie muszę przekopywać połowy internetu, żeby je odszukać. Więc całkowita blokada kopiowania mi się nie podoba.
  Ale pomysł z dodawaniem swojego linku – jest fajny. Ale do obejścia – bo autor strony może wyedytować kod i wykasować go. Warto więc od czasu do czasu sprawdzić w copyscape.com, czy ktoś nie używa naszych treści.
  Ola ostatnio opublikował…Jak się bronić przed plagiatem?My Profile

  Reply
  1. Kamila

   Tak jak pisałam, niestety nie ma 100% sposoby na zabezpieczenie kopiowania treści, kradzieży obrazków itp.
   Nie wiem tylko po co kopiować treść i zapisywać je do notesów? 😉

   Reply
 4. Jacek

  Wydaje mi się, że można lepiej się zabezpieczyć bez wtyczek blokując zaznaczanie tekstu i użycie prawego przycisku myszy. Można to wprawdzie bez problemów obejść, ale większość gimnazjalistów nie będzie tego potrafiła.
  Jacek ostatnio opublikował…Planujesz swoją śmierć? Szukaj spadkobiercy swojego konta na Facebooku!My Profile

  Reply
 5. Anna

  Nie wiedziałam o istnieniu takiej wtyczki. Teraz już wiem. Dzięki za ten tekst 🙂
  Anna ostatnio opublikował…Podaruj 1% podatku mojemu niepełnosprawnemu chłopakowiMy Profile

  Reply
 6. Jula

  Bardzo przydatna wtyczka. Nie rozumiem, jak ludzie mogą być na tyle bezczelni, żeby kopiować czyjąś treść i podawać za swoją. Ale na szczęście mamy sposoby na nich 🙂

  Reply
 7. Lorka

  Bardzo dziękuję z aten artykuł i za całego bloga:) Bardzo przydatne informacje dla takich początkujących osób jak ja! pozdrawiam

  Reply
 8. Tomek

  hmmm…w sumie ciekawy artykulik…tyle, że wiedziony ciekawością spróbowałem go skopiować… i bez żadnego problemu skopiowałem go trzema kliknięciami myszką i wkleiłem do swojej stronki całą jego treść…łacznie z tą słodką focią bobasków i sreenami wtyczki…. wiec działa ta wtyczka czy nie działa?

  Reply
  1. Kamila

   Oczywiście, że wtyczka działa tak jak zostało to przestawione w artykule. Mogłeś skopiować cały art wraz ze słodką focią bobasów, ponieważ akurat wtyczka u mnie jest teraz wyłączona. Jest to spowodowane tym, że przenosiłam bloga na inny hosting i żeby szybciej i sprawniej to poszło wszystkie wtyczki zostały wyłączone i jeszcze ich nie włączyłam.

   Reply
   1. Tomek

    🙂 … sprawdziłem u siebie i faktycznie działa. Pozdrawiam i wiecej tak przydatnych artykułów życzę:)
    Tomek ostatnio opublikował…Nowa odsłona:)My Profile

    Reply
 9. Asia

  Warto zainstalować taką wtyczkę. Do tej pory moi czytelnicy zgłaszali mi że ktoś skopiował mój tekst.

  Reply
 10. BlogoFirmie.pl

  Woow! To jest naprawdę bardzo praktyczna i przydatna wtyczka dla ludzi , którzy szanują swój czas. Dzięki za informacje, myślę, że niedługo sam ją zainstaluję na moim blogu.
  BlogoFirmie.pl ostatnio opublikował…Logo i slogan dla firmy – czy są naprawdę potrzebne?My Profile

  Reply
  1. Tekst

   Dzięki. Na pewno się przyda.
   Tekst ostatnio opublikował…Passenger – Let her goMy Profile

   Reply
 11. Jacek Urbanik

  Dzięki wielkie, zainstalowałem sprawdziłem – działa. Pozdrawiam Kamilę 🙂

  Reply
  1. Kamila

   Dziękuje za pozdrowienia 🙂

   Reply
 12. Seba

  wystarczy po opublikowaniu tekstu na blogu dodać link do search console już bedzie zaznaczone kto pierwszy dał artykuł:)
  Seba ostatnio opublikował…Kalibracja drukarekMy Profile

  Reply
 13. Jacek Oskiera

  Mówią: szukajcie a znajdziecie 😉
  Właśnie się rozglądałem za takimi możliwościami wtyczki i znalazłem się na blogu Kamili z tym przydatnym artykułem.
  Wtyczka wydaje się być ciekawą propozycją, nie omieszkam skorzystać.
  Jacek Oskiera ostatnio opublikował…Skomentuj Automatyczny System Budowania Biznesu – niezbędnik, którego autorem jest Prowadzenie bloga firmowego-5 konkretnych porad | Jacek Oskiera – Jak ZarabiaćMy Profile

  Reply
 14. Jacek

  U mnie nie działa na stronie można skopiować treść.

  Reply
  1. Kamila

   A wszystko masz ustawione? Wtyczka pozwala skopiować treść, ale po wklejeniu powinno pojawić się źródło tak jak na obrazku czyli “Ten artykuł skopiowany jest z…. link”

   Reply
   1. Prawnik

    Najlepiej zainstalować wtyczkę, która uniemożliwi kopiowanie

    Reply
 15. Patryk z eduoffice

  Kamilo, bardzo dziękuję ci za ten wpis 🙂 Baardzo mi pomógł 🙂 Chociaż nigdy nie potrzebowałem tej funkcjonalności z powodów o których piszesz, że google i tak akceptuje tylko pierwszy wpis to teraz dla jednej z osób, dla której tworzę blog chce czegoś takiego. A nie wiesz przypadkiem jak zablokować pobieranie zdjęć ze strony? w sensie, żeby ktoś nie mógł kliknąć zapisz jako?
  Patryk z eduoffice ostatnio opublikował…Gdzie zdalnie pracować? Miejsce pracy freelanceraMy Profile

  Reply
  1. Kamila Nitschka

   Ciesze się, że wpis był pomocny 🙂 Jeśli chodzi o blokadę “zapisu zdjęcia” to jedyne co mi przychodzi do głowy to skorzystanie z wtyczki blokującej kliknięcie prawego przycisku myszy i skrótów klawiszowych za pomocą np. https://wordpress.org/plugins/wp-content-copy-protector/

   Reply
 16. Kamil

  Fajny wpis, przyda mi się bo już widziałem jak moje listy najdrożej sprzedanych domen trafiają na inne blogi nawet bez formatowania. Dzięki !

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge