WordPress.org czy WordPress.com – co wybrać dla strony i bloga
Kiedy myślisz o stworzeniu strony internetowej dla swojego biznesu, firmy lub po prostu chcesz prowadzić bloga to zaczynasz szukać gdzie taka stronę stworzyć, z czego skorzystać, na jaką platformę się zdecydować i ile to wszystko będzie kosztowało?
Zapewne nie raz słyszałaś lub może i przeczytałaś, że stronę internetową lub bloga najlepiej zbudować na WordPressie. To jest oczywiście prawda. Ale możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, ze gdy ktoś mówi Ci o WordPressie to ma na myśli WordPress (.org), a nie WordPress (.com).
Niestety początkujące osoby mylą te dwa rozwiązania i w decydują się na gorsze rozwiązanie, które je organiczny w przyszłości. Pomimo, że WordPress (.org) i WordPress (.com) mają tę samą nazwę to w rzeczywistości są dwiema różnymi platformami.
W tym artykule dowiesz się:
– jakie są różnice między WordPress.org a WordPress.com;
– którego WordPressa należy wybrać dla swojej strony biznesowej, firmowej lub bloga;
– jakie są wady i zalety WP.com i WP.org.
Co to jest WordPress?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest w ogóle WordPress? Jest to jeden z najpopularniejszych systemów CMS (conten manegment system), czyli system zarządzania treścią. Dzięki niemu masz dostęp do specjalnego panelu administracyjnego, który pozwala zarządzać całą stronę internetową bez znajomości programowania w html, php i css.
WordPress pozwala w prosty sposób stworzyć strony internetowe zaczynając od prostej strony wizytówki po bardziej rozbudowane strony dla biznesu i różnego rodzaju platformy np. sprzedaży kursów online, sklep internetowy, fora dyskusyjne, a nawet strony sprzedażowe sales page i landing page, które wykorzystywane są przez marketerów do promocji ich produktów.
Na WordPressie właściwie możesz stworzyć wszystko, nie ma ograniczeń. Oczywiście nie zapominajmy o typowej stronie, czyli o blogu, właśnie od niego powstał zamysł na stworzenia WordPressa.
WordPress.org czy WordPress.com
Na początku artykułu przeczytałaś, że do dyspozycji masz dwa rozwiązania, które pomimo tej samej nazwy są od siebie różne. Przyjrzymy się teraz tym rozwiązaniom. Przyjrzyjmy się każdemu rozwiązaniu z osobna, abyś mogła dojrzeć różnicę między nimi.
Czym jest WordPress.com
To rozwiązanie jest typową usługą online oznacza to, że możesz z niej skorzystać i uruchomić stronę od razu po założeniu konta w serwisie WordPress.com.
Nie musisz nić kupować, instalować wystarczy rejestracja konta i blog jest gotowy. Korzystając z WordPress.com stworzysz stronę i będziesz mogła nią zarządzać w całości za pośrednictwem platformy WordPress.
Cała strona będzie znajdowała się na zewnętrznej, hostowanej platformie jak np. facebook, blogspot, instagram.
Czym jest WordPress.org
WordPress.org jest oprogramowaniem open-source, które należy pobrać jako paczkę zip i zainstalować na swoim serwerze, który musisz zakupić w firmie hostingowej. Do działania strony z WordPress.org będziesz potrzebowała również posiadanie własnej domeny internetowej, jest to wymagane.
Zatem WordPress.org hostujesz na wybranym i zakupionym przez siebie hostingu i domenie. Aby stworzyć stronę na WordPress.org będziesz musiała zainstalować go na serwerze, utworzyć bazę danych i zintegrować ją z domeną, a następnie nieco WordPressa skonfigurować. Być może brzmi to dla Ciebie teraz nieco przerażająco, ale w rzeczywistości nie jest to trudne.
Wiesz już czym są obie wersje WordPressa i mniej więcej co potrzebujesz do stworzenia strony w ich obrębie. Jeśli jesteś początkująca osobą to z pewnością wydaje Ci się na ten moment, że najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie skorzystanie z WordPress.com. Nie potrzebujesz domeny i hostingu, za który trzeba zapłacić, nie musisz nic instalować, konfigurować. Właśnie w ten sposób myślą osoby, które chcą stworzyć swoją stronę. To jest to, o czym pisałam na początku, że początkujące osoby podejmują złą decyzję o tym gdzie założyć stronę.
Różnice między WordPress.org a WordPress.com
Za chwile poznasz różnice między obiema wersjami i dopiero wtedy zobaczysz, o co chodzi z tą błędną decyzją, o której pisałam wcześniej.
WordPress.com zalety:
- Nie musisz posiadać własnej domeny (nie musisz kupować) do działania strony.
- Nie potrzebujesz wykupywać hostingu, czyli fizycznej przestrzeni, w której przechowywane są pliki WordPressa.
- Nie ma barier technicznych w zakładaniu bloga i strony. Wystarczy otworzyć konto, wybrać motyw i rozpocząć blogowanie.
- WordPress oraz wszelkie wtyczki i motywy są aktualizowane, a kopia zapasowa całego bloga zostanie wykonana bez konieczności kiwnięcia palcem.
- Prowadzenie bloga w WordPress.com jest bezpłatne.
- Do dyspozycji masz 106 darmowych motywów dostarczonych przez repozytorium WordPressa.
WordPress.com wady:
- Stronę tworzysz na subdomenie czyli adres Twojej strony będzie następujący http://twojanazwa.wordpress.com. Nie jest to profesjonalnie, jeśli budujesz stronę dla swojej firmy, biznesu czy usług online;
- Możesz wykupić domenę i podpiąć ją pod WordPress.com, ale jest to dodatkowo płatne;
- Nie możesz instalować dodatkowych wtyczek, które rozbudują Twoją stronę o dodatkowe funkcjonalności (chyba, że wykupisz plan premium). Możesz korzystać tylko z tych dostępnych dla darmowego członkostwa.
- Nie możesz instalować swoich motywów tzn. zakupionych gdzie indziej (chyba, że masz plan premium).
- Nie możesz dostosować wyglądu strony za pomocą CSS (chyba, że masz plan premium).
- Na Twojej stronie będą pojawiać się reklamy (chyba, że masz plan premium).
- Nie możesz zarabiać na swojej stronie np. poprzez banery sponsorowane czy linki.
- Nie możesz podpiąć konta Google Analytics, aby monitorować ruch i to co się dzieje na Twojej stronie (chyba, że masz plan premium).
- Brak optymalizacji pod wyszukiwarki – SEO (chyba, że masz plan premium).
Jest jeszcze jedna wada, która w moich oczach dyskwalifikuje WordPress.com mianowicie nie masz wyłączności na swoje treści oznacza to, że nie masz pełnych praw do swoich treści. WordPress.com wyraźnie stwierdza w swoich warunkach korzystania z usługi , że ma pełny dostęp do twoich treści. Oto fragment:
„Przesyłając Treści do Automattic w celu umieszczenia na Twojej stronie, udzielasz Automattic światowej, bezpłatnej i niewyłącznej licencji na reprodukcję, modyfikację, adaptację i publikację Treści wyłącznie w celu wyświetlania, dystrybucji i promocji Twojego bloga.”
Mam nadzieje, że już teraz widzisz jakie ograniczenia ma WordPress.com i że to nie jest dobry wybór, jeśli chcesz stworzyć stronę firmową.
Poznaj teraz zalety i wady WordPress.org i dopiero wtedy będziesz mogła podjąć świadomą decyzję, które rozwiązanie jest dla Ciebie lepsze.
WordPress.org zalety:
- Strona znajduje się pod Twoją domeną (musisz kupić) i należy do Ciebie.
- Masz pełną swobodę w tworzeniu treści na stronie, która jest Twoją własnością.
- Masz nieograniczony dostęp do swojej strony.
- Możesz korzystać zarówno z motywów z repozytorium wordPress jak i instalować inne motywy np. kupione na ThemeForest czy TemplateMonster.
- Możesz instalować nieograniczoną ilość wtyczek np. kupionych lub korzystać z tych, które są dostępne w repozytorium, czyli darmowych.
- Możesz trzymać WordPressa na dowolnym hostingu, który kupisz i przenosić stronę między hostingami, kiedy tylko będziesz chciała.
- Możesz integrować WordPressa z dowoloną inną stroną np. Google Analytics, Getresponse (email marketing) itp.
- Możesz zarabiać na swojej stronie jak tylko chcesz.
- Możesz rozbudować stronę o sklep internetowy, platformę kursów online i inne rozwiązania e-commerce.
Wady WordPress.org
- Podczas korzystania z WordPress na własnym hostingu, proces instalacji i konfiguracji jest nieco bardziej skomplikowany, ale każda początkująca osoba może się tego nauczyć np. z moim kursem o WordPressie.
- Musisz zakupić domenę i hosting jest to kwota ok. 230 zł rocznie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule:
- Sama musisz zadbać o aktualizację WordPressa, wtyczek i motywów, aby nie być narażoną na ataki czy wirusy. Tego również uczę na moim kursie WordPress.
Co jest dla mnie lepszym rozwiązaniem, wybrać WordPress.org czy WordPress.com?
Przechodzimy pomału do podsumowania. W zależności od tego do czego potrzebny jest Ci blog, strona możesz zdecydować się na jedno rozwiązanie, które?
Wybór idealnego rozwiązania uzależniony jest od tego, do czego właściwie potrzebna jest Ci strona internetowa i blog. Powinnaś się skupić przede wszystkim na tej kwestji. Aby Ci to nieco ułatwić zobacz małe podsumowanie, kiedy jakie rozwiązanie najlepiej użyć.
Wybierz WordPress.com, jeśli…
- Jedyną motywacją jest tworzenie treści, a nie chcesz zarabiać na swoim blogu i nie chcesz zawracać sobie głowy stroną techniczną.
- Na razie nie masz budżetu, ale być może chcesz zarabiać w przyszłości, z myślą o przejściu na samodzielny hosting w późniejszym terminie.
- Nie chcesz tworzyć strony biznesowej ani firmowej.
Wybierz WordPress.org, jeśli …
- Chcesz stworzyć stronę dla swojej firmy, biznesu lub Twoich usług np. jako Wirtualna Asystentka.
- Chcesz generować dochód ze swojego bloga od samego początku.
- Potrzebujesz elastyczności w instalacji motywów i wtyczek i integracji strony z zewnętrznymi usługami np. Google Analytics.
- Chcesz zwiększać funkcjonalność strony o dodatkowe opcje np. sklep internetowy.
Przejście z WordPress.com na WordPress.org
Możesz przenieść swoją stronę z darmowej wersji WordPress.com po tym jak zakupisz hosting i domenę i zainstalujesz WordPressa. Ale będzie to od Ciebie wymagało pewnej wiedzy technicznej i trochę czasu.
Wnioski
W tym artykule przedstawiłem różnice między dwiema rozwiązaniami: WordPress.com i WordPress.org.
Jeśli zaczynasz bloga i chcesz zarobić z jego pomocą trochę pieniędzy, lub też chcesz stworzyć stronę dla swojej firmy, musisz skorzystać z wersji WordPress.org.
Po uruchomieniu własnej witryny WordPress koniecznie zajrzyj ponownie na moją stronę, ponieważ mam mnóstwo artykułów, które pomogą Ci założyć bloga i nim zarządzać, a także dodawać nowe funkcjonalności.
Jeśli chcesz stworzyć stronę, ale nie masz zielonego pojęcia jak to zrobić to zapraszam na mój kurs online WordPress Praktycznie, gdzie krok po kroku nauczę Cię wszystkiego o WordPress. Dowiedz się więcej o kursie WordPress.