W jaki sposób zwiększyć funkcjonalność strony na WordPress

Prowadzisz stronę na WordPress i potrzebujesz nowych opcji? Możesz to zrobić na dwa sposoby, albo  zainstalować gotową wtyczkę (na wordpress.org na pewno już jest odpowiednie rozszerzenie) lub dodać własny kod. Każdy z wariantów ma swoje wady i zalety, które nie są oczywiste dla osób początkujących. Dlatego w tym artykule opiszę, kiedy lepiej stosować gotowe wtyczki, a kiedy dodawać kod do pliku funkcji motywu i tworzyć własne wtyczki.

Sposób 1) Instalacja gotowych wtyczek

Przewagą WordPressa jest to, że dostępnych jest dużo gotowych wtyczek, w tym darmowych. Tylko na stronie wordpress.org można znaleźć ponad 55 tysięcy różnych rozszerzeń (rys. 1). Więc nie musisz odkrywać koła na nowo i tworzyć własnego rozwiązanie od zera. Wystarczy znaleźć odpowiednią wtyczkę… I już masz niezbędne opcje do użycia.

wtyczki-wordpress-repozytorium

Jednak warto ostrożnie podchodzić do wyboru wtyczek. Przed instalacją warto zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

 • Producent. Warto sprawdzić inne wtyczki (jeśli takie są) producenta. Zapoznać się z ocenami użytkowników i ich uwagami. Oprócz tego można poszukać opinie o producencie w wyszukiwarce. Możliwie jest, że posiada on stronę internetową oraz jego produkty są omawiane na forach.
 • Liczba aktywnych instalacji wtyczki. Ten wynik świadczy o popularności rozszerzenia wśród użytkowników.
 • Wersja i data aktualizacji. Za pomocą tych danych można ocenić jak rozwija się wtyczka i czy jest ona kompatybilna z Twoją wersją WordPressa, której używasz. Jeśli wtyczka dawno nie była aktualizowana, nie warto jej instalować. Ona może posiadać stare luki w bezpieczeństwie.
 • Wsparcie wtyczki: Warto także przejrzeć forum z pytaniami/problemami użytkowników dotyczących wtyczki. Jeśli producent nie odpowiada na nich oraz nie usuwa zgłaszanych problemów, to warto omijać takie rozszerzenie.

Jeśli wtyczka ma dobre oceny, często jest aktualizowana oraz jest wspierana przez producenta, możesz jej używać na stronie. Chociaż warto pamiętać, że nawet najlepsza wtyczka może spowodować problemy np. włamania na Twoją witrynę, konflikty z innymi wtyczkami, które masz zainstalowane. Takie przypadki się zdarzały. Dlatego nie zapominaj regularnie aktualizować system i wybraną wtyczkę, a także wykonywać backup strony.

Sposób 2) Dodanie kodu do pliku functions.php

Jednym z popularnych sposobów na dodanie nowych opcji do strony jest edytowanie pliku funkcji motywu używanego, czyli domyślnie functions.php. Ten plik znajduje się w folderze wp-content/themes/twój_motyw/functions.php Twojej strony. Otworzyć go można za pomocą klienta ftp lub managera plików dostępnego na hostingu. Oprócz tego WordPress oferuje jeszcze jeden wygodny sposób na edycje pliku funkcji motywu. Można przejść do sekcji Wygląd – Edytor motywu i wśród dostępnych plików znaleźć functions.php (rys. 2).

edycja-pliku-wordpress

 

Kiedy warto dodawać kod do pliku functions.php?

Ten plik został stworzony do wprowadzenia dodatkowych modyfikacji do motywu domyślnego. Dlatego najlepiej stosować ten plik do:

 • Dodania kolejnego pliku stylu (.css) do motywu.
 • Zmiany długości ogłoszenia o publikacji (post excerpt), aby strona wyglądała lepiej.
 • Dodania niestandardowych czcionek do motywu.
 • Dodania pliku lokalizacji w celu przetłumaczenia motywu.

Innymi słowy, za każdym razem, gdy dodajesz lub zmieniasz coś w konkretnym bieżącym motywie, możesz bezpiecznie korzystać z functions.php. Także ten plik możesz stosować do wprowadzenia małych kawałków kodu dotyczących samej strony. Tylko warto pamiętać o tworzeniu motywu potomnego. Inaczej przy aktualizacji motywu możesz stracić wszystkie swoje zmiany!

Kiedy nie wato dodawać kodu do pliku functions.php?

I chociaż plik funkcji motywu dojść często używa się do wprowadzenia nowych opcji na stronie, to nie zalecam wykorzystywać do w przypadku:

 • Gdy nie wierz, czym jest motyw potomny*. Wtedy przy kolejnej aktualizacji motywu WordPress wszystkie zmiany wprowadzone do pliku functions.php będę utracone.

*Motyw potomny, czyli tzw. Child Theme to szablon, który działa w oparciu o motyw potomny. Wszystkie zmiany, które dodajesz do pliku warto robić w motywie potomnym. Informacji na temat tworzenia tego motywu znajdziesz w innym artykule na blogu.

 • Planujesz zmienić motyw. W tym przypadku będziesz musiał przenieść wszystkie kody dotyczące strony z pliku functions.php byłej templatki do pliku funkcji motywu nowej templatki. Dobrze, jeśli robiłeś komentarze do tych kodów. Jednak nie wszystko np. kod css może nie działać w nowym szablonie, ze względu na nazwy klas CSS.
 • Gdy nie masz dostępu do hostingu. Jak pisaliśmy powyżej, edytować plik php można bezpośrednio przez panel administracyjny WordPressa. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie do momentu, kiedy do kodu wkradnie się jakiś błąd i pojawi biały ekran. Bez dostępu do panelu administracyjnego poprawić plik funkcji motywu można tylko za pomocą klienta ftp oraz managera plików na hostingu.

Sposób 3) Tworzenie własnej wtyczki WordPress

Jeśli chcesz dodać proste funkcje na stronę, najlepiej stworzyć własną wtyczkę. Na pewno zastanawiasz, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie? Tworzenie wtyczki nie jest aż takie trudne jak może się wydać na pierwszy rzut oka. Cały schemat wygląda następująco:

 1. Utworzenie nowego pliku tekstowego za pomocą Notatnika
  Nie sądzimy, że nie wiesz jak wykonać pierwszy krok. Gdyby, co, notatnik znajduje się: Start – Wszystkie programy – Akcesoria – Notatnik.
 1. Dodanie kodu
  Dlatego aby WordPress „zrozumiał”, że plik .php to wtyczka, warto wstawić następne dane meta:


/*
* Plugin Name: Nazwa wtyczki
* Plugin URI: Link do waszej wtyczki
* Description: Opis wtyczki
* Version: Wersja wtyczki
* Author: Autor wtyczki
* Author URI: Link do strony autora
* License: Typ licencji
*/

W moim przypadku te dane wyglądają następująco:


/*
* Plugin Name: Pierwsza wtyczka
* Plugin URI: https://www.templatemonster.com/pl/type/wtyczki-wordpress/
* Description: To moja testowa wtyczka
* Version: 1.0
* Author: Janusz Kamiński
* Author URI: https://www.templatemonster.com/pl/
* License: GPLv2 or later
*/

Na tym etapie można już przechodzić do kolejnych kroków – zapisywać plik i ładować go na serwer. Nasza wtyczka będzie działać, ale ona nic nie będzie wykonywać.
Dlatego aby pokazać, że wtyczka działa na pewno, wstawimy dodatkowo taki kawałek kodu:

add_action( 'admin_head', 'true_colored_admin_bar_0073aa' );
function true_colored_admin_bar_0073aa(){
echo '

‘;
}

Za pomocą podanej funkcji zmienimy kolor nagłówku w panelu administracyjnym z czarnego na niebieski.

No i na sam koniec, cały kod wygląda następująco:


/*
* Plugin Name: Pierwsza wtyczka
* Plugin URI: https://www.templatemonster.com/pl/type/wtyczki-wordpress/
* Description: To moja testowa wtyczka
* Version: 1.0
* Author: Janusz Kamiński
* Author URI: https://www.templatemonster.com/pl/
* License: GPLv2 or later
*/
add_action( 'admin_head', 'true_colored_admin_bar_0073aa' );
function true_colored_admin_bar_0073aa(){
echo '
‘;
}

 1. Zapisywanie pliku w postaci pliku .php.
  Po dodaniu powyższego kodu można zapisać plik (Plik – Zapisz) i podać dowolną nazwę. W moim przypadku to janusz.php.
 1. Tworzenie folderu na hostingu
  Teraz warto przejść do folderu wp-content/plugins na hostingu. Zrobić to można za pomocą managera ftp oraz za pomocą managera plików na hostingu. W tym miejscy warto stworzyć folder o takiej samej nazwie jak wtyczka (rys. 3).

 

 1. Przeniesienie pliku .php na hostig.
  Do stworzonego powyżej folderu warto przenieść plik z wtyczką.
 1. Aktywacja wtyczki w panelu administracyjnym.
  Przechodzimy do sekcji Wtyczki – Zainstalowane wtyczki w panelu administracyjnym. Wśród zainstalowanych rozszerzeń powinna pojawić się własna wtyczka (rys. 4).

wlasna-wtyczka-wordpress

 

Po aktywacji wtyczki nagłówek panelu administracyjnego będzie miał następujący wygląd (rys. 5):

aktywacja-wtyczki-wordpress

 

Jak widać z powyższego rysunku kolor nagłówku się zmienił. Wtyczka działa poprawnie.

Podsumowanie

Prowadzisz stronę na WordPress i potrzebujesz nowych funkcji? W tym przypadku możesz skorzystać z gotowych wtyczek, dodać kod samodzielnie oraz stworzyć własne rozszerzenie. Każdy sposób ma swoje wady i zalety, które zostały opisane w dzisiejszym artykułu. Wiec możesz wybrać optymalne rozwiązanie, które pozwoli Ci wprowadzić potrzebne opcje na stronę.

P.S. W jaki sposób najczęściej dodajesz nowe funkcji?  Proszę podzielić się doświadczeniem.

Similar Posts