TemplateMonster czyli motywy dla WordPress na licencji GPL

Każdy, kto korzysta z motywów dostępnych na serwisie wordpress.org pewnie zwrócił uwagę, że są one rozpowszechniane na licencji GPL. Matt Mullenweg – założyciel firmy Automattic, jeden z twórców i główny programista WordPress, – w jednym z artykułów pisze: „Jeśli WordPress byłby Państwem, wtedy naszą Kartą Praw byłby GPL, ponieważ chroni nasze podstawowe wolności”.

I chociaż w tym zdaniu chodzie nie tak o motywach do WordPress, jak o samy system zarządzania treścią, to ciężko się nie zgodzić z tym co mówi Matt.

Stworzona przez Richarda Stallmana licencja GNU GPL jest jedną z najbardziej znanych licencji Open Source, chociaż wcale nie jedyną. Obecnie w świecie wolnego oprogramowania istnieje wiele – dość znacznie różniących się między sobą – licencji, jednak GNU GPL jes najbardziej popularną. Właśnie na tej licencji jest rozpowszechniany cms WordPress i stworzone motywy, dostępne na wordpress.org.
W rezultacie razem z licencją GNU GPL użytkownicy WordPress otrzymują możliwość:

  •  Używania cmsu, wtyczek i motywów dla WordPress w dowolnym celu;
  •  Analizować kod i modyfikować go do własnych potrzeb;
  •  Swobodne rozpowszechniać system, wtyczki i motywy;wordpress-licencja-gplŹródło: pl.wikipedia.org

Więcej szczegółów o licencji GNU GPL można znaleźć na oficjalniej stronie.

Ale czy tylko motywy z serwisu wordpress.org zgodne są z licencją GPL? Nie, nie tylko.

Jeden z największych producentów motywów dla WordPress – amerykańska firma TemplateMonster, – w marcu 2016 prezentowała nowe motywy w 100% zgodne z GPL w wersji 3.0. Do tego czasu na stronie były dostępne wyłącznie motywy rozpowszechniane na 3 typach licencji: licencja do jednorazowego użytku, wyłącznego użytku oraz wykupienia.

wordpress gpl motywy template monster

Źródło: www.templatemonsterblog.pl

Temlatemonster udostępnia już 16 takich motywów na licencji GPL, a 14 z nich są przeznaczone dla WordPress. Co prawda nie jest to zbyt duża liczba, jednak wskazuje na to, że firma TemplateMonster obrała dobry kierunek.

Co wyróżnia motywy GPL od TemplateMonster?

1. Wspieranie WordPress Live Customizer

Rozbudowane narzędzie do personalizacji motywów (WordPress Live Customizer) za pomocą którego można w wygodny sposób zmienić wygląd strony www. Do niego zostały dodane opcji pozwalające dostosować układ strony, zmienić kolor schematu, typografii, wybierać logo i favicon itp. Przy tym, struktura menu jest prosta i zrozumiała, dzięki czemu poszukiwania potrzebnych opcji jest bardzo intuicyjnie.
Przedstawimy kilka głównych możliwości zmodyfikowanego narzędzia do personalizacji.

Zmiana układu

Dlatego aby uprościć użytkownikom proces dostosowania układu strony do własnych potrzeb, motywy GPL zawierają wszystkie niezbędne dla tego opcji wbudowane w narzędzie do personalizacji motywów. Za pomocą tych opcji można zmodyfikować:

• Pasek boczny
Można ustawić położenie pasku bocznego: po lewej lub po prawej stronie. Można również mieć dwa paski boczne lub usunąć je całkowicie i mieć pełną szerokość strony.

motywy-templatemonsterŹródło: Motyw dla WordPress #58395
• Układ bloga
Dostępne są 4 warianty układu domyślnego dla bloga. Dwu-kolumnowa i trzy-kolumnowa siatka, a także dwu-kolumnowy i trzy-kolumnowy efekt masonry (układających się elementów pod sobą).

motywy-templatemonster1Źródło: Motyw dla WordPress #58378

• Nagłówek
Dla użytkowników dostępne są 3 układy nagłówków – domyślny, minimalny i po środku.

templatemonster-szablonyŹródło: Motyw dla WordPress #58389

• Stopka
Dla stopki również dostępne 3 różne układy. Także jest możliwość ustawić liczbę kolumn, dodać tekstu o prawach autorskich i logo firmowe.

motywy-templatemonster2
Źródło: Motyw dla WordPress #58378

Schemat kolorów i typografia

Narzędzie do personalizacji zawiera opcji pozwalające zmienić kolor motywu lub wybrać inną czcionkę z biblioteki Google Fonts. Oprócz tego można wybrać styl czcionki, grubość, rozmiar, wysokość wiersza, zestaw znaków i kilka innych opcji.

motywy-templatemonster3Źródło: Motyw dla WordPress #58378

2. Niestandardowe widgety

Do motywów GPL były dodane widgety, pozwalające rozszerzyć ich funkcjonalność. Do takich widgetów można odnieść:

• Post Slider
Ten widget wyświetla dostępną zawartość na stronie internetowej. Na przykład, w suwaku mogą być zaprezentowane ostatnio dodane wpisy lub poszczególne strony.

motywy-templatemonster4Źródło: Motyw dla WordPress #58401

• Carousel
Podobnie do Post Slider, widget Carousel pozwala na wyświetlanie wpisów na podstawie określonej kategorii. Jest to świetny sposób, aby przedstawić dla czytelników najpopularniejsze wpisy i zostawić więcej miejsca do umieszczenia innych treści na stronie.

motywy-templatemonster5Źródło: Motyw dla WordPress #58378

• Image Grid
Ten widget pozwoli dodać galerie zdjęć na stronę. Także za jego pomocą można wyświetlić wybrane obrazki ze wpisów i przestawić je w układzie siatki.

motywy-templatemonster6Źródło: Motyw dla WordPress #58377

• Subscribe & Follow
Za pomocą tego widgeta można uzyskać więcej fanów na Facebooku, zwolenników na Twitterze albo subskrybentów newslettera. Widget jest zintegrowany z MailChimp, dlatego aby móc nim korzystać się należy podać własny klucz API MailChimp oraz odpowiedni ID.

motywy-templatemonster7Źródło: Motyw dla WordPress #58395

3. Wspieranie popularnych wtyczek

Motywy GPL są kompatybilne z popularnymi wtyczkami, dlatego użytkownicy mogą korzystać dalej z ulubionych rozwiązań. Do wspieranych wtyczek należą:

  • WPML,
  • bbPress,
  • BuddyPress,
  • Сontact Form 7,
  • WooCommerce,
  • MailChimp,
  • TablePress,
  • All In One Seo Pack,
  • W3 Total Cache,
  • Google Analytics Dashboard,
  • Google XML Sitemaps,
  • WP SpamShield,
  • All-In-One Event Calendar,
  • Really Simple Captcha,
  • Gravityforms,
  • Nextgen Gallery
  • WP Pagenavi.

Oprócz tego motywy zawierają dodatkowe wtyczki, dzięki czemu rozszerzane funkcji strony internetowej. Jedną z takich wtyczek jest Cherry Sidebar Manager, która wchodzi w zestaw Cherry Framework o którym pisałyśmy poprzednim artykułach: CherryFramework WordPress i CherryFramework WordPress – wiesz o nim wszystko? My wiemy.
Jest to świetne narzędzie dla zarządzania paskami bocznymi i widetami na nich. Za pomocą Cherry Sidebar Manager można stworzyć własne paski boczne i dodać do nich potrzebne widgety; wyznaczyć, położenie widgetów odnośnie innych widgetów i wpisów na stronie.

motywy-templatemonster8Źródło: www.templatemonsterblog.pl

4. Responsywność i kompatybilność z przeglądarkami

Dzięki oparciu o Bootstrap motywy są kompatybilne ze wszystkimi popularnymi przeglądarkami internetowymi. Oprócz tego one są responsywne, a więc będą płynnie dostosowywać się do dowolnej wielkości ekranu urządzenia.

motywy-templatemonster9Źródło: Motyw dla WordPress #58377
Należy zwrócić uwagę, że podczas poprzedniego przeglądu motywy zawierają demonstracyjne obrazki, które nie są dostępne w paczce z produktem.
Podsumowanie
Nowe motywy od TemplateMonster – to wielki krok w stronę tworzenia profesjonalnych blogów w prosty i wygodny dla użytkownika sposób. Dzięki licencji GPL znika problem użycia jednego motywu do tworzenia więcej niż jednej strony, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.
Oprócz tego w przypadku pojawiania jakichkolwiek problemów związanych z przebudową strony, można skorzystać się z pomocy społeczeństwa WordPress. Tak jak w 99% przypadków wszystkie motywy dostępne na stronie wordpress.org zgodne z GPL.


Autor artykułu: Janusz Kamiński TemplateMonster

Similar Posts