Platforma kursów online na WordPress – jaką wtyczkę wybrać
Własna Platforma kursów online? Marzysz o zarabianiu na kursów online? Szukałeś i przeglądałeś różne rozwiązania i zdecydowałeś się na stworzenie platformy kursów na własnym WordPressie, bo nie chcesz dzielić się dochodami z zewnętrznymi platformami, albo po prostu nie chcesz płacić abonamentu za korzystanie z innych rozwiązań.
Ale z jakich wtyczek skorzystać? która będzie dla ciebie odpowiednia? W tym artykule przedstawię ci kilka płatnych i bezpłatnych wtyczek. Dzięki tym wtyczkom nie musisz być geniuszem technicznym, aby stworzyć własną platformę – potrzebujesz tylko odpowiedniego narzędzia i możesz zacząć dzielić się swoją wiedzą online.
Niezależnie od tego, czy potrzebujesz prostego rozwiązania do stworzenia platformy kursów, czy też potrzebujesz bardziej wymagających funkcji, na tej liście znajdziesz odpowiednią wtyczkę.
Zanim przedstawię Ci wybrane wtyczki, skupmy się na chwilę nad tym czego właściwie potrzebujesz w swojej platformie kursów online? Dzięki temu łatwiej będzie Ci podział decyzję, która wtyczka jest dla Ciebie odpowiednia.
Co to jest LMS?
LMS oznacza system zarządzania nauką. LMS to oprogramowanie, które pomaga tworzyć, zarządzać i dostarczać kursy online. Wtyczki WordPress LMS pomogą Ci łatwo zarządzać administracją, dokumentacją, śledzeniem, raportowaniem i dostarczaniem kursów online bezpośrednio z pulpitu WordPress.
Wtyczki pozwolą przygotowa platformę, w której osadzisz kursu z przypisanymi lekcjami, które mogą by zarówno treścią tekstową jak i wideo. Dostęp do kursu otrzymuje kursant automatycznie po zapłaceniu za kurs.
Jako administrator WordPressa w zależności od wybranej wtyczki, możesz przeglądać raporty, statystki kursów jak i kursantów.
Czego szukać we wtyczce WordPress LMS?
Wybór wtyczki LMS do WordPressa to poważna decyzja. Po wybraniu jednej z nich zainwestujesz sporo czasu w konfigurację, w dodanie całej treści kursu i nie tylko. Chcesz mieć pewność, że już na starcie, nim zaczniesz budować własną platformę kursów online podjąłeś właściwą decyzję i wybrałeś odpowiednią wtyczkę i nie dowiesz się później, że zapomniałeś o jakiejś kluczowej funkcji, której potrzebujesz a dana wtyczka jej nie ma. Albo na odwrót wybrałeś wtyczkę, która okazała się zbyt przekombinowana, bo połowy funkcji nie potrzebujesz. Chociaż w przyszłości możesz zmienić wtyczkę i przejść na inną ale, będzie to wymagało dużego wysiłku, ponieważ ręcznie będziesz musiał przenieść całą zawartość kursu (lub będziesz musiał zapłacić, aby ktoś zrobił to za Ciebie).
Jakie pytania musisz sobie zadać przy wyborze wtyczki LMS? Niestety nie mogę omówić wszystkich pyta, które mogą dotyczyć twojego kursu, ale wskażę niektóre z tych najpopularniejszych pytań, które będą dotyczyć większości kursów:
- Jak tworzy się zawartość kursu? Czy trzeba przechodzić miedzy zakładkami czy tworzy się kurs w obrębie jednej strony bez konieczności przeklikiwania np. osobno tworzy się lekcje, quizy i kursy, a następnie “przypina” się treść do odpowiedniego kursu.
- Czy dostępne są quizy? Weź pod uwagę takie funkcje, jak typy pytań quizowych, powtórzenia, oceny, przesłane zadania / opinie itd. Niektóre kursy online nie będą korzystać z żadnej z tych funkcji, podczas gdy inne będą w dużym stopniu na nich polegać.
- Jak możesz zarabiać na kursach? Weź pod uwagę takie funkcje, jak płatności jednorazowe i cykliczne, rabaty, okresy próbne itp. Niektóre wtyczki LMS mają już wbudowane bramki płatności Stripe / PayPal, podczas gdy inne wykorzystują np. połczenie z WooCommerce ( a niektóre dają możliwość wyboru ).
- W jaki sposób ograniczysz zawartość kursu? Czy Twoja platforma powinna odblokować całą zawartość kursu od razu, czy też chcesz „udsotępniac” z opóżnieniem? Nie wszystkie wtyczki LMS obsługują drip content. Albo czy chcesz aby kursy były ograniczone czasowo np. 1 rok dostępu.
- Czy ma odpowiednie integracje? Rozważ wszelkie ważne integracje, których potrzebujesz np. formum itp.
Nie jest to pełna lista wszystkich funkcji do rozważenia, ale pomoże Ci przyjrzeć się lepiej wtyczką, o których zaraz się dowiesz.
[elementor-template id=”6753″]
Platforma kursów online na WordPress – jaką wtyczkę wybrać
Zaletą budowania platformy na WordPressie jest mnogość rozwiązań, z których możesz skorzystać. Oczywiście jest to duża zaleta, bo nie ma tak naprawdę żadnych ograniczeń, ale jest to też pewna wada, bo wybór odpowiedniego rozwiązania może zabrać sporo czasu.
1. Wtyczka Learndash
Learndash to popularna wtyczka LMS typu “ wszystko w jednym ” do WordPress, jest to prawdziwy kombajn. Posiada imponującą gamę funkcji, które sprawiają, że jest to dobry wybór dla osób, które chcą stworzyć potężna platformę.

Cechy / zalety
- Możesz użyć kreatora kursów Drag & Drop, aby tworzyć wielowarstwowe kursy i dzielić je na sekcje, lekcje, quizy i zapewnić płynną naukę.
- Możesz dostarczyć wszystkie swoje lekcje naraz lub zdecydować się na ich podawanie w zaplanowanym czasie, dając uczniom wystarczająco dużo czasu na każdy temat / lekcję.
- Opcje, takie jak tworzenie forum specyficznego dla kursu, zachęca uczniów do prowadzenia rozmów i interakcji.
- Z łatwością konfiguruj profile użytkowników i zarządzaj nimi, aby umożliwić uczniom przeglądanie postępów, wyników i drukowanie certyfikatów.
- Możesz używać różnych formatów multimedialnych, takich jak audio, wideo, obrazy itp., I stworzyć angażujące środowisko do nauki.
- Zautomatyzowane powiadomienia e-mail są wysyłane do uczniów, dotyczące różnych aspektów kursów.
- Jest zbudowany do pracy z dowolnymi nowoczesnymi motywami WordPress i wieloma popularnymi wtyczkami do tworzenia stron.
Wady wtyczki Learndash
Wtyczka jest bardzo rozbudowana i przez to wymaga sporo czasu, aby ją poznać i skonfigurować pod siebie czyli dostosować np. wygląd. Mój sklep z kurami online, zbudowany jest na Learndash, ale użyłam dodatkowo Elementora Pro, aby móc przystosować wygląd do tego co chciałam uzyskać.
Wiele początkujących osób po zakupie wtyczki jest rozczarowana, dlaczego? ponieważ na pierwszy rzut oka wydaje się, że z tą wtyczką nie wiele można zrobić. Wygląd nie jest ciekawy, poskładanie całej platformy kursów online wymaga sporo czasu, aby się dobrze prezentowała i zbyta duża liczba funkcji przyprawia o zawrót głowy.
Opcje zarabiania w LearnDash
Istnieje kilka narzędzi, takich jak członkostwa, model subskrypcji, pakiety, koszyki na zakupy i metoda licencji, których możesz użyć do sprzedaży lub promowania swoich kursów.
Możesz akceptować płatności za kursy za pośrednictwem wielu bramek, takich jak PayPal (wbudowany), Stripe i 2Checkout.
Opcje integracji w LearnDash
LearnDash łatwo integruje się z BuddyPress , WooCommerce i wieloma innymi wtyczkami, których możesz użyć do stworzenia najlepszego doświadczenia użytkownika.
Dzięki integracji z WooCommerce możesz podpiąć polskie bramki płatności jak payu, przelewy24.
Kto korzysta z LearnDash?
LearnDash jest używany przez główne uniwersytety, takie jak University of Florida i Washington, firmy z listy Fortune 500, organizacje szkoleniowe i przedsiębiorców na całym świecie.
Koszt LearnDash
Niestety nie ma bezpłatnej wersji wtyczki. A ceny są dość wysokie.
LearnDash to wtyczka premium dostępna w trzech pakietach:
- Pakiet podstawowy – 159 $ / rok dla jednej witryny.
- Pakiet Plus – 189 USD rocznie za 10 witryn.
- Pakiet Pro – 329 $ / rok za 25 miejsc.
2. Wtyczka LearnPress
Learnpress to darmowa wtyczka WordPress LMS z ponad 70 000 instalacji. Oferuje wiele ważnych funkcji za darmo i jest jedną z częściej wybieraneych wtyczek LMS do tworzenia kursów. Wadą tutaj – zespół wsparcia nie zawsze jest dostępny, w przeciwieństwie do innych LMS wtyczek.

Cechy / zalety
- Jest wyposażony w doskonały interfejs użytkownika do tworzenia kursów i układ programu nauczania, który można łatwo edytować i utrzymywać.
- Możesz mieć wielu instruktorów, tj. wyznaczyć dwóch lub więcej nauczycieli do zarządzania kursem, zwłaszcza jeśli kurs jest zbyt duży lub skomplikowany.
- Ułatwia projektowanie kursów za pomocą lekcji i quizów. Możesz również używać tych samych quizów i lekcji na wielu kursach.
- Możesz zaplanować zawartość, quizy, zadania zgodnie z postępami ucznia, pozwalając mu skupić się na określonym temacie.
- LearnPress tworzy własny motyw, którego możesz użyć lub możesz kupić najlepsze motywy WordPress LMS, które obsługują LearnPress.
Wady wtyczki
Kiepskie wsparcie autorów zwłaszcza gdy korzystasz tylko z darmowej wersji wtyczki. Po zakupie motywu na ThemeForest lub bezpośrednio na stronie autorów, wsparcie jest lepsze. Kiedy korzystasz tylko i wyłącznie z tej wtyczki na stronie to niema większych problemów, pojawiają się one dopiero wtedy kiedy np. instalujesz inną wtyczkę lms aby coś sobie sprawdzić (przynajmniej słyszałam takie opinie). Nie jest łatwe też tworzenie pakietów składających się z wielu różnych kursów.
Opcje zarabiania w LearnPress
Podstawowe opcje zarabiania są dostępne za darmo wraz z podstawową wtyczką, a także możesz użyć jednorazowej metody płatności za każdy kurs.
Domyślnie LearnPress używa PayPal jako procesora płatności, ale możesz korzystać z różnych bram płatniczych zgodnie ze swoimi wymaganiami, kupując dodatki.
Opcje integracji w LearnPress
Można bezproblemowo zintegrować z WooCommerce, bbPress , BuddyPressa i z wieloma innymi aby rozwinąć swoje funkcje platformy. W przypadku wszystkich innych zaawansowanych funkcji, których potrzebujesz, możesz kupić dodatkowe wtyczki.
Istnieje kilka bezpłatnych dodatków, z których możesz korzystać w LearnPress:
- Lista życzeń: umożliwia studentom dodawanie kursów do ich listy życzeń.
- Recenzja kursu: publikuj recenzje użytkowników w swojej witrynie, aby zwiększyć sprzedaż
- Wymagane kursy: Użytkownicy będą mogli próbować innych kursów po ukończeniu poprzedniego.
Koszt wtyczki LearnPress
Wtyczka podstawowa (rdzenia) jest bezpłatna, ale możesz kupić dodatki, gdy zajdzie taka potrzeba.
Jeśli chcesz skorzystać z motywu LearnPress, możesz kupić np. szablon na stronie ThemeForest za 49 USD i otrzymać wszystkie dodatki premium bezpłatnie lub wydać 299 USD, aby korzystać z LearnPress z dowolnym motywem.
3. Tutor LMS
Tutor LMS z Themeum to wtyczka uruchomiona w 2019 roku i ma już ponad 20,000 instalacji. Wtyczka ma niesamowity nowoczesny interfejs, który generuje wspaniałe wrażenia użytkownika i jest również kompatybilna z Gutenberg.

Cechy / zalety
- Tutor LMS oferuje pierwszy w historii program do tworzenia front -endowych kursów WordPress z funkcjami przeciągnij i upuść, które ułatwiają tworzenie i dostosowywanie kursów, lekcji, zadań i quizów.
- Zawiera unikalną funkcję, która pomaga stworzyć własny rynek – na przykład Udemy do sprzedaży kursów.
- Możesz tworzyć różne rodzaje quizów, aby utrzymać zaangażowanie uczniów i uniknąć monotonii wśród uczniów.
- Umożliwia uczniom korzystanie z nowoczesnych i dobrze zaprojektowanych interfejsów kursów front-end do łatwego poruszania się po lekcjach i zadaniach.
- Twoi instruktorzy mogą łatwo wypłacić swoje zarobki przelewem bankowym, dzięki czemu jest to wydajne i proste dla Twoich instruktorów.
- Możesz analizować wyniki swojego kursu za pomocą filtrowalnych statystyk, takich jak wykres rejestracji studentów, liczba kursów i wiele innych, aby uzyskać wyobrażenie o ogólnej wydajności.
Opcje zarabiania w Tutor LMS
Tutor LMS oferuje dobre opcje zarabiania, takie jak oferowanie bezpłatnych kursów, jednorazowa opcja zakupu lub dożywotni dostęp.
Możesz korzystać z najpopularniejszych bramek płatniczych obsługiwanych przez WooCommerce i Easy Digital Downloads, aby ułatwić transakcje.
Opcje integracji w Tutor LMS
Aby poprawić wrażenia użytkownika i zaangażowanie, możesz zintegrować się z kilkoma wtyczkami, takimi jak WooCommerce, Easy Digital Downloads, GamiPress i innymi, w zależności od potrzebnych funkcji.
Koszt wtyczki dla Tutor LMS
Tutor LMS oferuje bezpłatną wersję, która ma wszystkie podstawowe funkcje, ale aby uzyskać dodatkowe funkcje, musisz kupić wersję PRO.
Przed zakupem wtyczki możesz wybrać opcję roczną lub dożywotnią:
- 1 witryna – 149 USD na rok i 399 USD dożywotnio
- 5 witryn – 199 USD na rok i 599 USD dożywotnio
- Nieograniczona liczba witryn – 299 USD na rok i 999 USD dożywotnio
Podsumowanie
Przedstawiałam 3 świetne wtyczki jeśli marzy ci się własna platforma kursów online na WordPress.
Którą wtyczkę powinieneś wybrać? Oczywiście, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jakie funkcjonalności twoja platforma kursów online potrzebuje. Ale zawsze wychodzę z założenia, że nie ma co od razu rzucać się na najdroższe rozwiązania jeśli np. nie masz budżetu, albo dopiero rozpoczynasz zarabianie na własnej wiedzy. Na początek wystarczy, wybrać takie rozwiązanie, które na chwilę obecną będzie spełniało Twoje potrzeby.
W kolejnym artykule przedstawię Ci bardziej szczegółowo każdą z opisanych tutaj wtyczek, aby jeszcze bardziej ułatwić ci podjęcie decyzji.
Jeśli już masz własną platformę kursów online zbudowaną na WordPressie za pomocą tych wtyczek przedstawionych tutaj, lub innej (bo jest jeszcze kilka) albo właśnie budujesz swoją platformę to napisz w komentarzu co wybrałeś, jak idzie Ci praca.
[elementor-template id=”6753″]