Czym są permalinki ? Są, to przyjazne linki nie tylko dla czytelników twojego bloga, ale szczególnie ważne dla robotów wyszukiwarek, które skanują bloga. Przyjazne linki są bardzo ważne z punku widzenia seo. Przyspieszają i pomagają w pozycjonowaniu twojej strony w wynikach wyszukiwania. A wiadomo w wyszukiwarce Google najbardziej liczą się te strony, które są w top3 wyświetleń na dane słowo kluczowe. Dzięki temu masz większą oglądalność bloga. Ustawienie przyjaznych linków jest również kluczowym elementem dobrej optymalizacji bloga WordPress. Klikając na ten odnośnik przeczytasz mój inny artykuł o ustawieniach WordPressa.
Permalinki można ustawić za pomocą mod_rewrite, pliku .htaccess jest to trochę kłopotliwe dla amatorów. Tworzenie pliku, przesyłanie go na serwer za pomocą ftp może być trudne dla początkujących osób. Ale WordPress załatwił za nas ten problem i wystarczy, zmienić ustawienia bloga.
Spis treści artykułu
Przyjazne linki w WordPress.
W standardowych ustawieniach naszego bloga (zaraz po instalacji na serwerze) mamy oto taki schemat permalinku
https://kamilanitschka.pl/?p=123
Jak widzisz taki adres nie mówi nic czytelnikowi, a tym bardziej Google. Przez co pozycjonowanie bloga z takimi linkami jest bardzo trudne. Dla nas jak i dla Google byłoby lepsze gdyby nasz adres wyglądał tak:
https://kamilanitschka.pl/permalink-czyli-przyjazne-linki-w-wordpress
Teraz adres jest czytelny dla czytelnika, który widzi o czym jest strona, na którą wszedł oraz dla Google, ponieważ zawiera słowa kluczowe, na które pozycjonuje obecny wpis. A także strona będzie szybciej indeksowana przez Google.
Jak stworzyć przyjaznego linka w WordPress
krok 1) Przejdź do zakładki Ustawienia z menu po lewej stronie.
krok 2) Wybierz opcję bezpośrednie odnośniki
krok 3) Wybierz i zaznacz opcję Własny format i wpisz /%postname%/
krok 4) Zapisz nowe ustawienia i gotowe.
W katalogu naszego WordPressa zostanie stworzony odpowiedni plik .htaccess i twoje przyjazne linki będą działać od razu. W najnowszych wersjach WordPressa, nie powinno być problemu ze stworzeniem tego pliku. Gdyby jednak plik nie został utworzony, należy stworzyć go samemu. Tworzysz plik .htaccess w folderze/domenie głównej gdzie masz zainstalowanego WordPressa i wklejasz zawartość w tym pliku.
# BEGIN WordPress
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index.php$ – [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
# END WordPress
14 thoughts on “Permalink czyli przyjazne linki w WordPress – dla początkujących”
Za każdym razem, gdy jestem na Twoim blogu i czytam jakiś artykuł jestem pełen podziwu, że piszesz z taką lekkością o zagadnieniach technicznych. Wielkie dzięki.
Dziękuje 🙂 może to dlatego, że to moja pasja. Właśnie sprawy techniczne wordpressa, programowanie itp. 🙂
Widać wordpressową pasję. Chętnie zaglądam do Ciebie po jasno wytłumaczony temat. Akurat z linkami nie miałam problemu, ale znalazłam u Ciebie wiele ciekawych rozwiązań. Dzięki Kamila 🙂
Zgadza się Monika, wordpressowa pasja. Mam nadzieję, że znajdziesz jeszcze więcejciekawych rozwiązań w kolejnych wpisach. Dzięki za pozytywne słowa 🙂
Permalink z frazą kluczową na którą chcemy pozycjonować nasz wpis to podstawa. Wiele osób nie zwraca na to uwagi i dziwi się, że ich wpisy nigdy nie pojawiają się wysoko w wyszukiwarkach. Oczywiście ważne są inne kwestie związane z frazą na którą się pozycjonujemy ale to nie jest miejsce, żeby o tym szerzej pisać
Kamilo opisujesz wszystko bardzo przejrzystym językiem dlatego chętnie tu wracam i korzystam z Twoich podpowiedzi.
Pozdrawiam,
Permalinki przyjazne to podstawa optymalizacji naszej witryny…
Ooo, jak prosto opisane!
U mnie wszystko to działa po takich ustawianiach 🙂
Mam tylko pytanie, czy obrazek wyróżniający wpisu może mieć swój własny URL, tak by przekierował czytelnika wprost do wpisu? Nie mam możliwości nadania własnego URL obrazkowi wyróżniającemu i wyświetla mi się w galerii, próbuję napisać to w kodzie:
<a href="” title=”” >
Wie Pani jak ustawić <a href=… dla obrazka i zmienić go na adres wpisu?
Można to zrobić, w jednym z następnych artykułów postaram się to wyjaśnić prosto 🙂
Wyjątkowa lekkość pisania o skomplikowanych dla początkujących sprawach:)
Musiałam się upewnić w jednej sprawie dot. permalinków, i udało się, dzięki.
Świetnie wytłumaczone. Wreszcie wiem, jak osiągnąć dokładnie taki efekt, jak chciam
Dzień dobry.
Mam problem, nie wiem czy dobrze zainstalowałem czy zacząłem źle. Zainstalowem wordpress na az /autoinstalator/wordpress
I teraz zmieniłem linki na własne. Zmieniłem plik htaccess. I strony nie widać. Było chwile widać np /cennik/
/atrakcje/ ale nie było podstawowej strony. Później coś pozmieniałem i nic nie ma. Wrociłem do podstawowych.
Proszę o pomoc gdzie ten plik mam wrzucić w którym katalogu:(
Ciężko powiedzieć co i gdzie wrzucić, ponieważ trochę namieszałeś już. Nie prościej zainstalować wordpressa jeszcze raz ?
Cześć,
A jeśli chcę by link to mojej strony wyglądał następująco: adres strony/kategoria/podkategoria/tytuł posta (np http://www.xyz/com/europa/francja/paryż-w-3-dni jak to zrobić?
Cześć, musisz wybrać strukturę bezpośrednich odnośników – “Własny format” i przypisać to chcesz, czyli w Twoim wypadku kliknąć na przycisk “/%category%/” i dopiero “%postname%/” lub z ręcznie dopisać kombinację – /%category%/%postname%/
Po zapisaniu zmian będzie działać nowy bezpośredni odnośnik z kategorią i podkategorią w url.