BLOG

Permalink czyli przyjazne linki w WordPress – dla początkujących

przyjazne linki wordpress

Czym są permalinki ? Są, to przyjazne linki nie tylko dla czytelników twojego bloga, ale szczególnie ważne dla robotów wyszukiwarek, które skanują bloga. Przyjazne linki są bardzo ważne z punku widzenia seo. Przyspieszają i pomagają w pozycjonowaniu twojej strony w wynikach wyszukiwania. A wiadomo w wyszukiwarce Google najbardziej liczą się te strony, które są w top3 wyświetleń na dane słowo kluczowe. Dzięki temu masz większą oglądalność bloga. Ustawienie przyjaznych linków jest również kluczowym elementem dobrej optymalizacji bloga WordPress. Klikając na ten odnośnik przeczytasz mój inny artykuł o ustawieniach WordPressa.

Permalinki można ustawić za pomocą mod_rewrite, pliku .htaccess jest to trochę kłopotliwe dla amatorów. Tworzenie pliku, przesyłanie go na serwer za pomocą ftp może być trudne dla początkujących osób. Ale WordPress załatwił za nas ten problem i wystarczy, zmienić ustawienia bloga.

Przyjazne linki w WordPress.

W standardowych ustawieniach naszego bloga (zaraz po instalacji na serwerze) mamy oto taki schemat permalinku

https://kamilanitschka.pl/?p=123

Jak widzisz taki adres nie mówi nic czytelnikowi, a tym bardziej Google. Przez co pozycjonowanie bloga z takimi linkami jest bardzo trudne. Dla nas jak i dla Google byłoby lepsze gdyby nasz adres wyglądał tak:

https://kamilanitschka.pl/permalink-czyli-przyjazne-linki-w-wordpress

Teraz adres jest czytelny dla czytelnika, który widzi o czym jest strona, na którą wszedł oraz dla Google, ponieważ zawiera słowa kluczowe, na które pozycjonuje obecny wpis. A także strona będzie szybciej indeksowana przez Google.

Jak stworzyć przyjaznego linka w WordPress

krok 1) Przejdź do zakładki Ustawienia z menu po lewej stronie.

krok 2) Wybierz opcję bezpośrednie odnośniki

krok 3) Wybierz i zaznacz opcję Własny format i wpisz /%postname%/

krok 4) Zapisz nowe ustawienia i gotowe.

Permalink czyli przyjazne linki w WordPress - dla początkujących

W katalogu naszego WordPressa zostanie stworzony odpowiedni plik .htaccess i twoje przyjazne linki będą działać od razu. W najnowszych wersjach WordPressa, nie powinno być problemu ze stworzeniem tego pliku. Gdyby jednak plik nie został utworzony, należy stworzyć go samemu. Tworzysz plik .htaccess w folderze/domenie głównej gdzie masz zainstalowanego WordPressa i wklejasz zawartość w tym pliku.

# BEGIN WordPress

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index.php$ – [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]

# END WordPress

Teraz już możesz cieszyć, że twój WordPress posiada przyjazne linki.

DZIEWCZYNA ZA BLOGIEM

Jestem Kamila Nitschka

Jestem tutaj, aby szybko i łatwo stworzyć stronę internetową Twoich marzeń lub nauczyć Cię jak możesz to zrobić sama w prosty sposób i bez stresu oczywiście wykorzystując w tym celu WordPressa.

Kategorie

Autor artykułu

14 thoughts on “Permalink czyli przyjazne linki w WordPress – dla początkujących”

 1. Ireneusz Kazimierczak

  Za każdym razem, gdy jestem na Twoim blogu i czytam jakiś artykuł jestem pełen podziwu, że piszesz z taką lekkością o zagadnieniach technicznych. Wielkie dzięki.

  1. Dziękuje 🙂 może to dlatego, że to moja pasja. Właśnie sprawy techniczne wordpressa, programowanie itp. 🙂

 2. Widać wordpressową pasję. Chętnie zaglądam do Ciebie po jasno wytłumaczony temat. Akurat z linkami nie miałam problemu, ale znalazłam u Ciebie wiele ciekawych rozwiązań. Dzięki Kamila 🙂

  1. Zgadza się Monika, wordpressowa pasja. Mam nadzieję, że znajdziesz jeszcze więcejciekawych rozwiązań w kolejnych wpisach. Dzięki za pozytywne słowa 🙂

 3. Jacek Pastuszko

  Permalink z frazą kluczową na którą chcemy pozycjonować nasz wpis to podstawa. Wiele osób nie zwraca na to uwagi i dziwi się, że ich wpisy nigdy nie pojawiają się wysoko w wyszukiwarkach. Oczywiście ważne są inne kwestie związane z frazą na którą się pozycjonujemy ale to nie jest miejsce, żeby o tym szerzej pisać
  Kamilo opisujesz wszystko bardzo przejrzystym językiem dlatego chętnie tu wracam i korzystam z Twoich podpowiedzi.
  Pozdrawiam,

 4. Ooo, jak prosto opisane!
  U mnie wszystko to działa po takich ustawianiach 🙂
  Mam tylko pytanie, czy obrazek wyróżniający wpisu może mieć swój własny URL, tak by przekierował czytelnika wprost do wpisu? Nie mam możliwości nadania własnego URL obrazkowi wyróżniającemu i wyświetla mi się w galerii, próbuję napisać to w kodzie:
  <a href="” title=”” >
  Wie Pani jak ustawić <a href=… dla obrazka i zmienić go na adres wpisu?

 5. Wyjątkowa lekkość pisania o skomplikowanych dla początkujących sprawach:)
  Musiałam się upewnić w jednej sprawie dot. permalinków, i udało się, dzięki.

 6. Dzień dobry.
  Mam problem, nie wiem czy dobrze zainstalowałem czy zacząłem źle. Zainstalowem wordpress na az /autoinstalator/wordpress
  I teraz zmieniłem linki na własne. Zmieniłem plik htaccess. I strony nie widać. Było chwile widać np /cennik/
  /atrakcje/ ale nie było podstawowej strony. Później coś pozmieniałem i nic nie ma. Wrociłem do podstawowych.
  Proszę o pomoc gdzie ten plik mam wrzucić w którym katalogu:(

  1. Kamila Nitschka

   Ciężko powiedzieć co i gdzie wrzucić, ponieważ trochę namieszałeś już. Nie prościej zainstalować wordpressa jeszcze raz ?

  1. Kamila Nitschka

   Cześć, musisz wybrać strukturę bezpośrednich odnośników – “Własny format” i przypisać to chcesz, czyli w Twoim wypadku kliknąć na przycisk “/%category%/” i dopiero “%postname%/” lub z ręcznie dopisać kombinację – /%category%/%postname%/
   Po zapisaniu zmian będzie działać nowy bezpośredni odnośnik z kategorią i podkategorią w url.

Komentowanie jest zablokowane.