Permalink czyli przyjazne linki w WordPress – dla początkujących

Czym są permalinki ? Są, to przyjazne linki nie tylko dla czytelników twojego bloga, ale szczególnie ważne dla robotów wyszukiwarek, które skanują bloga. Przyjazne linki są bardzo ważne z punku widzenia seo. Przyspieszają i pomagają w pozycjonowaniu twojej strony w wynikach wyszukiwania. A wiadomo w wyszukiwarce Google najbardziej liczą się te strony, które są w top3 wyświetleń na dane słowo kluczowe. Dzięki temu masz większą oglądalność bloga. Ustawienie przyjaznych linków jest również kluczowym elementem dobrej optymalizacji bloga WordPress. Klikając na ten odnośnik przeczytasz mój inny artykuł o ustawieniach WordPressa.

Permalinki można ustawić za pomocą mod_rewrite, pliku .htaccess jest to trochę kłopotliwe dla amatorów. Tworzenie pliku, przesyłanie go na serwer za pomocą ftp może być trudne dla początkujących osób. Ale WordPress załatwił za nas ten problem i wystarczy, zmienić ustawienia bloga.

Przyjazne linki w WordPress.

W standardowych ustawieniach naszego bloga (zaraz po instalacji na serwerze) mamy oto taki schemat permalinku

https://kamilanitschka.pl/?p=123

Jak widzisz taki adres nie mówi nic czytelnikowi, a tym bardziej Google. Przez co pozycjonowanie bloga z takimi linkami jest bardzo trudne. Dla nas jak i dla Google byłoby lepsze gdyby nasz adres wyglądał tak:

https://kamilanitschka.pl/permalink-czyli-przyjazne-linki-w-wordpress

Teraz adres jest czytelny dla czytelnika, który widzi o czym jest strona, na którą wszedł oraz dla Google, ponieważ zawiera słowa kluczowe, na które pozycjonuje obecny wpis. A także strona będzie szybciej indeksowana przez Google.

Jak stworzyć przyjaznego linka w WordPress

krok 1) Przejdź do zakładki Ustawienia z menu po lewej stronie.

krok 2) Wybierz opcję bezpośrednie odnośniki

krok 3) Wybierz i zaznacz opcję Własny format i wpisz /%postname%/

krok 4) Zapisz nowe ustawienia i gotowe.

Permalink czyli przyjazne linki w WordPress - dla początkujących

W katalogu naszego WordPressa zostanie stworzony odpowiedni plik .htaccess i twoje przyjazne linki będą działać od razu. W najnowszych wersjach WordPressa, nie powinno być problemu ze stworzeniem tego pliku. Gdyby jednak plik nie został utworzony, należy stworzyć go samemu. Tworzysz plik .htaccess w folderze/domenie głównej gdzie masz zainstalowanego WordPressa i wklejasz zawartość w tym pliku.

# BEGIN WordPress

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index.php$ – [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]

# END WordPress

Teraz już możesz cieszyć, że twój WordPress posiada przyjazne linki.

Similar Posts