Komentarze WordPress i checkbox czyli Rodo

Rodo nakazuje nam poinformować użytkownika naszego bloga o tym, że przetwarzamy jego dane. W tym celu niemal każdy formularz, który zbiera dane osobowe musi zawierać pole wyboru, który musi zostać dobrowolnie zaznaczone przez użytkownika, że zapoznał się z Polityką Prywatności i wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych. Formularz, który pozwala naszym czytelnikom napisać komentarz pod naszym artykułem również, gromadzi dane: imię, nazwisko lub ksywkę, adres e-mail, a także zapisywane jest IP naszego czytelnika. Dlatego warto dodać wspomnianego checkboxa i wymusić zaakceptowanie naszej Polityki.

W tym artykule pokażę Ci jak dodać taki checkbox pod formularzem dodawania komentarzy. Jednak dodatkowo będziesz musiał spolszczyć komunikaty, ponieważ wtyczka nie obsługuje języka polskiego. Ale nie martw się, pokażę Ci również jak dodać to spolszczenie w prosty sposób, ponieważ wtyczka przygotowana jest pod tłumaczenie.

W poprzednim artykule opisałam jak dodać pole checkbox do formularza kontaktowego Contact Form 7 bez instalacji wtyczek. Jeśli potrzebujesz dodać taki checkbox do zapoznaj się z tym artykułem: Wtyczka Contact Form 7 zgodna z Rodo

Jak dodać checkbox do formularza dodawania komentarzy w WordPress

Instalacja wtyczki WP Comment Policy Checkbox 

Mała uwaga: Autorzy wtyczki informują, że wtyczka tworzy konkretną strukturę html, aby dodać pole checkboxa, stąd nie we wszystkich motywach może być poprawnie wyświetlony checkbox.

Krok 1) Przejdź do wyszukiwarki wtyczek i wpisz w polu nazwę naszej wtyczki, a następnie ją zainstaluj, a następnie ją włącz.

Krok 2) Przejdź do zakładki Ustawienia -> dyskusje. Pojawiła się tutaj nowa sekcja.

  1. W pierwszej kolejności musisz wskazać stronę z Polityką Prywatności. Jeśli nie masz takiej strony, przejdź do zakładki strony i ją utwórz, a następnie wróć do ustawień i wskaż stronę.
  2. W tym polu możesz dodać dodatkowy tekst, który pojawi się nad checkboxem. Tak jak na zdjęciu możesz dodać tekst i go sformatować. Nie musisz tutaj oczywiście nic dodawać, to już zależy od Ciebie.Kiedy wykonasz te 2 czynności, zapisz ustawienia.

Po dokonaniu zmian, checkbox zostaje dodany nad przyciskiem dodania komentarza.

Jak widzisz, to wpisałam w ustawieniach wtyczki, zostało dodane i wyświetlone nad przyciskiem.

Fraza Privacy Policy jest odnośnikiem, czyli po kliknięciu przekieruje do ustawionej strony. Jednak mamy tutaj mały minus wtyczki, o którym wspominałam

Czy wtyczka działa? Po wpisaniu komentarza, a nie zaznaczeniu naszego checkboxa nasz czytelnik zostanie przekierowany na nową stronę, a dokładnie wp-comments-post.php i zostanie wyświetlony błąd.

Pewnie zauważyłeś, że wszystkie teksty są po angielsku, prawda? No właśnie to jest minus wtyczki, o którym pisałam na samym początku. Ale jak wspomniałam wcześniej, możesz to łatwo przetłumaczyć za pomocą wtyczki Loco Translate.

Tłumaczenie komunikatów za pomocą Loco Translate

Krok 1) Wyszukaj w wyszukiwarce wtyczek nazwę Loco Translate, zainstaluj i włącz wtyczkę.

Po włączeniu do naszego menu kokpitu zostanie dodana nowa zakładka Loco Translate. Możemy dzięki niej tłumaczyć zarówno motywy, jak i wtyczki. Aby dodać to zrobić wystarczy kliknąć w odnośnik plugins i odszukać na liście naszą wtyczkę WP Comment Policy Checkbox.

Możesz również kliknąć zakładkę wtyczki – zainstalowane wtyczki, odszukać naszą wtyczkę komentarzy i kliknąć odnośnik Translate

Krok 2) Aby dodać tłumaczenie, musisz w pierwszej kolejności dodać nowy język, czyli kliknąć w odnośnik New language

Krok 3) Teraz musisz skonfigurować nowy język czyli polski

  1. Wybierz język polski z listy
  2. Tutaj wskazujemy miejsce gdzie zostanie utworzony plik odpowiedzialny za tłumaczenie. Mamy do wyboru kilka miejsc np. w katalogu wtyczki, w katalogu loco translate lub w katalogu plugins. Wybierz opcję 3, jest ona zaznaczona w ramce. Dlaczego? ponieważ tłumaczenie zostanie dodane do katalogu głównego wtyczek WordPressa. Dzięki temu, w przypadku aktualizacji wtyczki WP Comment Policy Checkbox, tłumaczenie zostanie zachowane i nie będziesz musiał ponownie tłumaczyć fraz.
  3.  Zapisz zmiany

Krok 4) Przechodzimy do tłumaczenia komunikatów.

Odszukaj tłumaczenie na liście I have read and accept the – czyli Przeczytałem i akceptuję.

  1.  zaznaczasz komunikat
  2.  tutaj jest wersja angielska, która zostawiasz bez zmian
  3. dodajesz własne tłumaczenie
  4. po zapisaniu, zostanie przypisane tłumaczenie do podanego tekstu.

Możesz oczywiście dodać własny komunikat. Na końcu dodaj dodatkowo np. Zapoznałem się z (spacja) – zaznaczone na żółto, ponieważ zostanie automatycznie dodany odnośnik Privacy policy.

Teraz odszukaj Privacy Policy – Polityka Prywatności i tak jak powyżej nanieść tłumaczenie

Informacje znajdujące się przy formularzu dodawania komentarza zostały właśnie przetłumaczone i wygląda to następująco:

Ostatni tekst, odszukaj you must accept the Privacy Policy czyli musisz zaakceptować Politykę Prywatności – jest to komunikat, który pojawia się, gdy użytkownik nie zaakceptuje checkboxa.

Możesz tutaj dodać dłuższy komunikat, który dokładnie wyjaśnia co się stało.

Po dodaniu ostatniego tłumaczenia, komunikat o błędzie wygląda tak jak na zdjęciu poniżej.

Można jeszcze przetłumaczyć słowo Error.

Podsumowanie. Jak widzisz dodanie checkboxa do naszego formularza dodawania komenatarzy było bardzo proste. Spolszczenie komunikatów było równie proste. Jeśli zapisałeś plik tłumaczenie w głównym katalogu wtyczek, możesz odinstalować wtyczkę Loco Translate lub ją tylko wyłączyć i zostawić, gdybyś potrzebował w przyszłości spolszczyć inne frazy, zdania i komunikaty.

Similar Posts