10 komentarzy Sklep internetowy

Powyższe warunki spełnia właściwie każdy sklep internetowy dlatego strony kategorii stały się tak powszechne.

Pozycje obowiązkowe

Dobrze zaprojektowana strona kategorii w sklepie internetowym powinna zawsze zawierać poniższe dwa elementy:

Nagłówek

Nagłówek (plus ewentualny krótki opis) pozwalający błyskawicznie zidentyfikować zawartość strony. Użytkownicy bardzo nie lubią czuć wątpliwości, czy znaleźli się w odpowiednim miejscu serwisu. Pojawienie się nawet niewielkiej niepewności znacznie obniża komfort użytkowania strony i zmniejsza prawdopodobieństwo dokonania konwersji. Nagłówek i opis powinny być dobrze widoczne, czytelne i możliwie krótkie. Przekaz nagłówka zawsze można wzmocnić za pośrednictwem ikony lub w przypadku strony kategorii danej marki — logotypem( takie rozwiązanie zastosowałem np. projektując kategorie programów Corel Draw). Opis można spróbować uzupełnić zdjęciem przykładowych produktów.

 klasyczna-kategoria

Oferta

Drugim na mojej liście, ale ważniejszym elementem jest sama prezentacja oferty. Musimy pamiętać, że to oferta jest tym, czego  klienci przede wszystkim szukają na naszej stronie i to właśnie ona musi być najlepiej wyeksponowana. Warto pamiętać, że użytkownicy odwiedzający naszą stroną mogę korzystać z różnych rozdzielczości ekranu, dlatego warto sprawdzić na jakiej wysokości powinna rozpoczynać się lista produktów.

Co warto rozważyć?

Projektując stronę kategorii warto rozważyć również parę innych elementów. Ja postanowiłem zwrócić na dwa moim zdaniem najbardziej funkcjonale i najczyściej występujące.

Filtr

Filtr zawartości to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy w kategorii znajduje się wiele produktów. Nawet jeżeli nie jesteś w stanie wyszczególnić konkretnych cech, które pozwoliłyby stworzyć rozbudowany filtr, zastosuj przynajmniej filtrowanie takich cech jak cena, kolor, rozmiar czy marka producenta.

Tabela z porównaniem

Tabela z porównaniem produktów to element warty rozważenia, gdy na stronie sprzedajmy parę produktów różniących się tylko wybranymi cechami. Rozwiązanie to jest często stosowane np. w sklepach z oprogramowaniem komputerowym lub sprzętem elektronicznym.

Strona kategorii to przeważnie bardzo ważne strony w każdym sklepie internetowym. Z tego powodu na ich projektowanie warto poświęcić naprawdę dużo czasu, a parę elementów, na które zwróciłem uwagę powyżej na pewno nie wyczerpuje listy rzeczy na które należy zwrócić uwagę.


Kamila Nitschka on Facebook
Kamila Nitschka
Specjalizuję się w Wordpressie od kilku lat. Tworzę strony internetowe w oparciu o WP dla swoich klientów. WordPress wykorzystuje nie tylko do budowy stron internetowych, ale także to budowania platform dla kursów online, sprzedaży kursów mailowych i innych.
10 Komentarzy
 1. Marek

  Najważniejsze w sklepie internetowym jest treść czyli opis. Dotyczy się to zarówno opisów produktów, jak i kategorii. Dobrze sformułowana może zrobić dla nas bardzo dużo dobrego.
  Marek ostatnio opublikował…Trzy mało znane szczegóły opisów produktów w sklepach internetowych, dzięki którym produkt nabierze większej wartościMy Profile

  Reply
  1. Kamila

   Trze pamiętać, aby robić opisy unikalne, a nie kopiuj wklej innego.

   Reply
 2. Janusz Kamiński

  Świetny artykuł! Mogę dodać, że obecność filtra pozwala użytkownikom oszczędzić czas. Nie wyobrażam sobie normalnego sklepu bez możliwości odfiltrować produkty 🙂

  Reply
 3. Ayo

  Dokładnie, należy pamiętać o unikalnej treści. Bardzo często sklepy są źle zbudowane, zamiast posiadać 1 zakładkę z towerem i możliwością wyboru np. wagi. Posiadają 5 stron z tym samem tekstem ale różną wagą. I strona już spada z pierwszych miejsc.

  Reply
 4. Agata

  Bardzo fajny artykuł. Zgadzam się , że treść w sklepie internetowym powinna być unikalna.
  Agata ostatnio opublikował…HOMEMy Profile

  Reply
 5. EMT

  Pozycje obowiązkowe to mocna treść i przejrzystość wizualna. No i wiadomo, dobra oferta 😉 A tabele i filtry to już chyba elementy drugoplanowe, choć wiadomo warto zadbać o każdy szczegół.
  EMT ostatnio opublikował…Programowanie maszyn CNC ze sterowaniem HeidenhainMy Profile

  Reply
 6. Piotr

  Nurtuje mnie pytanie jak ze strony kategorii stworzyc optymalną stronę docelową. Jak wiadomo strony kategorii czesto łapią dobry ruch i sa naturalną stroną docelową – czy warto dodawac do takich stron typowe elementy landing page (korzysci, call2acton itp)?

  Reply
 7. Dominika100

  Filtry są raczej konieczne jeśli chcemy aby strona była przejrzysta i łatwo było znaleźć poszczególne elementy.

  Reply
 8. Szymon Słowik

  Sugerowałbym dodanie jeszcze odpowiednio rozbudowanego opisu kategorii, który wspomagałby proces pozycjonowania przez targetowanie fraz z długiego ogona i wspomaganie budowania topical authority (tego URL kategorii, jak i całej domeny).
  Szymon Słowik ostatnio opublikował…Skuteczne pozycjonowanie stron w Google – zasady, porady i case studyMy Profile

  Reply
  1. Kamila Nitschka

   Dzięki, postaram się to jak najszybciej dopisać.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge