Jakie informacje mogą znaleźć na stronie kategorii w sklepie internetowym

Powyższe warunki spełnia właściwie każdy sklep internetowy dlatego strony kategorii stały się tak powszechne.

Pozycje obowiązkowe

Dobrze zaprojektowana strona kategorii w sklepie internetowym powinna zawsze zawierać poniższe dwa elementy:

Nagłówek

Nagłówek (plus ewentualny krótki opis) pozwalający błyskawicznie zidentyfikować zawartość strony. Użytkownicy bardzo nie lubią czuć wątpliwości, czy znaleźli się w odpowiednim miejscu serwisu. Pojawienie się nawet niewielkiej niepewności znacznie obniża komfort użytkowania strony i zmniejsza prawdopodobieństwo dokonania konwersji. Nagłówek i opis powinny być dobrze widoczne, czytelne i możliwie krótkie. Przekaz nagłówka zawsze można wzmocnić za pośrednictwem ikony lub w przypadku strony kategorii danej marki — logotypem( takie rozwiązanie zastosowałem np. projektując kategorie programów Corel Draw). Opis można spróbować uzupełnić zdjęciem przykładowych produktów.

 klasyczna-kategoria

Oferta

Drugim na mojej liście, ale ważniejszym elementem jest sama prezentacja oferty. Musimy pamiętać, że to oferta jest tym, czego  klienci przede wszystkim szukają na naszej stronie i to właśnie ona musi być najlepiej wyeksponowana. Warto pamiętać, że użytkownicy odwiedzający naszą stroną mogę korzystać z różnych rozdzielczości ekranu, dlatego warto sprawdzić na jakiej wysokości powinna rozpoczynać się lista produktów.

Co warto rozważyć?

Projektując stronę kategorii warto rozważyć również parę innych elementów. Ja postanowiłem zwrócić na dwa moim zdaniem najbardziej funkcjonale i najczyściej występujące.

Filtr

Filtr zawartości to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy w kategorii znajduje się wiele produktów. Nawet jeżeli nie jesteś w stanie wyszczególnić konkretnych cech, które pozwoliłyby stworzyć rozbudowany filtr, zastosuj przynajmniej filtrowanie takich cech jak cena, kolor, rozmiar czy marka producenta.

Tabela z porównaniem

Tabela z porównaniem produktów to element warty rozważenia, gdy na stronie sprzedajmy parę produktów różniących się tylko wybranymi cechami. Rozwiązanie to jest często stosowane np. w sklepach z oprogramowaniem komputerowym lub sprzętem elektronicznym.

Strona kategorii to przeważnie bardzo ważne strony w każdym sklepie internetowym. Z tego powodu na ich projektowanie warto poświęcić naprawdę dużo czasu, a parę elementów, na które zwróciłem uwagę powyżej na pewno nie wyczerpuje listy rzeczy na które należy zwrócić uwagę.

Similar Posts