Jaki motyw WordPress wybrać darmowy czy płatny?

Każda strona internetowa niezależnie od powodu jej stworzenia musi dobrze wyglądać wizualnie i graficznie. Dlatego bardzo często początkujące osoby, które tworzą swoją pierwszą stronę internetową na WordPressie, nie do końca wiedzą jaki powinny wybrać motyw, darmowy czy płatny?

W tym artykule postaram się wyjaśnić różnicę między darmowymi i płatnymi motywami WordPress, tak abyś po przeczytaniu artykułu wiedziała już co powinnaś wybrać.

Darmowy motyw WordPress:

Wiele osób nie do końca wie czy prowadzenie bloga, strony na WordPress stanie się ich pasją, więc wybierają darmowe motywy, ponieważ nie chcą od razu ponosić kosztów za zakup płatnego motywu. Wydaje się to być zrozumiałe. Przyjrzymy się więc zaletom darmowych motywów.

Zalety darmowych motywów WordPress:

 • motywy są proste w obsłudze, nie posiadają zbyt wielu opcji konfiguracyjnych;
 • są dobre dla osób, które nie chcą ponosić kosztów lub traktują stronę, jako hobby;
 • duża liczba dostępnych motywów w samym repozytorium WordPressa, które sprawdzone są przez zespół WP.

Wady darmowych motywów WordPress

 • bardzo często brak pomocy technicznej ze strony autora motywu;
 • aktualizacje motywu bardzo często nie są wykonywane regularnie;
 • ograniczona ilość funkcji i opcji;
 • nie zawsze motywy są „ładne”;
 • bardzo dużo osób korzysta z darmowych motywów, więc strona konkurencji może wyglądać tak jak nasza;
 • nie zawsze da się spersonalizować je pod siebie.

Istnieją darmowe motywy, które niejako przeczą kilku punktom z tej listy a dokładnie jeśli chodzi o ilość opcji konfiguracji czy wyglądu. Takim motywem niewątpliwie jest OcenaWP. W darmowej wersij ma mnóstwo opcji, które można spersonalizować i dododatkowo sam w sobie jako blog wygląda moim zdaniem bardzo fajnie, prosto i estetycznie.

Jeśli więc szukasz darmowego motywu WordPress na stronę WWW lub bloga to polecam właśnie OceanWP. Jest wersja premium tego motywu, można dokupić pakiet, ale na początku wersja darmowa wystarczy.

Płatne motywy WordPress.

W przeciwieństwie do motywów darmowych, płatne motywy są opcją premium i są odpowiednie dla wszystkich tych osób, które chcą mieć zagwarantowane bezpieczeństwo, zarówno w zakresie obsługi klienta, pomocy czy aktualizacji motywów.

Zalety motywów WordPress:

 • dobra obsługa klienta i pomoc w rozwiązywaniu napotkanych problemów. W motywach płatnych również można napotkać na jakiś problem, nawet w tych najlepiej napisanych i przygotowanych, ale support, zdecydowanie pomoże je rozwiązać;
 • wiele opcji i funkcji, które sprawiają, że motyw jest mocno rozbudowany i zawiera takie funkcje, które np. trzeba byłoby dodać za pomocą wtyczek;
 • w prostszy sposób można stworzyć profesjonalnie wyglądającą stronę internetową, która będzie się wyróżniać na tle konkurencji.
 • regularne aktualizacje motywu i dostosowywanie do najnowszej wersji WordPressa.

Wady płatnych motywów WordPress.

 • duża ilość opcji do konfiguracji. Jest to zaleta motywów płatnych, ale też ich wada, jeśli motyw wybiera osoba początkująca, niedoświadczona. Ogrom ustawień może przerazić, a dodatkowo nie zawsze wszystkie funkcje i opcje będą wykorzystane przez użytkownika;
 • koszt motywu waha się w graniach ok., 60$ czyli ok. 250 zł, co nie jest dużą kwotą, ale nie każdy na początku chce wydać nawet tyle.

Kiedy wybrać darmowy motyw a kiedy kupić płatny?

Kiedy myślisz poważnie o stronie internetowej dla swojej firmy, biznesu online czy nawet bloga, na którym chcesz w niedalekiej przyszłości zarabiać to zdecydowanie polecam Ci od razu zainwestować w płatny motyw WordPress.

Obserwuję na grupach facebookowych związanych z WordPressem jak wiele kobiet wybiera darmowy motyw a potem, co chwilę proszą o pomoc, bo chcą coś zmienić w motywie np. kolory, chcą coś przesunąć itp. Tracą więcej czasu na dostosowanie motywu, a wolałyby skupić się na prowadzeniu strony, aby zarabiała.

Jeśli decydujesz się na stronę typowo hobbystyczną lub osobistą, skorzystaj z darmowego motywu, bo faktycznie nie ma sensu, abyś na początku inwestowała pieniądze. Z czasem, kiedy zmienisz zdanie i zaczniesz myśleć poważnie o prowadzeniu strony, aby na niej zarabiać będziesz mogła przejść na płatny motyw by być bardziej profesjonalna.

Gdzie znaleźć najlepsze darmowe motywy WordPress:

Przede wszystkim jak już wspomniałam, szukaj motywów w repozytorium WordPressa jest tam ponad 50 000 motywów, więc jest, w czym wybierać.

Darmowe motywy powinnaś szukać przede wszystkim w oficjalnym repozytorium WordPressa z jednego bardzo ważnego powodu. Każdy motyw, który zostaje dodany do repozytorium sprawdzany jest przez zespół WordPressa, więc masz pewność, że nie zawiera on złośliwego kodu, który mógłby uszkodzić Twoją stronę internetową lub narazić ją na próby włamania przez hakerów.

Darmowe motywy znajdziesz również na stronie TemplateMonster.

Gdzie znaleźć najlepsze płatne motywy WordPress:

W internecie jest mnóstwo stron gdzie możesz kupić płatny motyw, ale trzeba uważać i wybierać tylko te strony, które są bezpieczne. Dlatego polecam dwa serwisy.

ThemeForest – płatne motywy  WP

Na rynku TF znajdziesz pokaźną ilość motywów i to nie tylko dla WordPressa. Ceny motywów są różne, ale dobrej, jakości. Można przeglądać i wyszukiwać motywy według typów i cen, oceny, daty dodania, ilości sprzedanych sztuk itp.

Motywy uporządkowane są w kategorie, co bardzo ułatwia szukanie tego idealnego motywu dla naszej strony internetowej.

Zalety zakupu płatnego motywu WordPress na ThemeForest to:

 • szeroki wybór motywów;
 • podział na kategorie, co ułatwia przeszukiwanie bazy;
 • przeszukiwanie względem różnych kryteriów;
 • informacja o tym ile sztuk zostało sprzedanych, co sprawia, że wiemy czy dany motyw jest popularny;
 • data dodania motywu do bazy TM, data ostatniej aktualizacji motywu;
 • referencje prawdziwych użytkowników, którzy już kupili motyw;
 • support ze strony autorów;
 • mini fora pomocy dla każdego motywu z osobna, co sprawia, że możemy łatwo zadać pytanie autorowi motywu i sprawdzić, o co pytali inni użytkownicy, czy piszą o jakichś problemach;

Zanim kupisz motyw na ThemeForest przeczytaj konieczenie ten artykuł – Jak wybrać motyw na ThemeForest, na co zwrócić uwagę.

TemplateMonster – płatne motywy  WP

Drugim miejscem gdzie możesz kupić dobrej, jakości motywy WordPress jest strona TemplateMonster. Oczywiście znajdziesz tutaj również motywy pod inne CMS’Y, jednak nas najbardziej interesuje WordPress. Tak jak i w TF, motywy podzielona są na kategorie, co ułatwia ich przeglądanie.

Ceny również są proporcjonalne, do jakości i dużą zaletą jest to, że na TM możesz płacić w złotówkach a nie w dolarach, co z pewnością ucieszy wiele osób.

Zalety zakupu płatnego motywu WordPress na Templatemonster to:

– szeroki wybór motywów dla każdej branży czy niszy, znajdziesz odpowiedni motyw;

– podział motywów na kategorie, co ułatwi szukanie tego idealnego;

– informacja o tym ile sztuk zostało sprzedanych, co sprawia, że wiemy czy dany motyw jest popularny;

– referencje prawdziwych użytkowników, którzy już kupili motyw;

– support ze strony autorów;

Jak ocenić czy motyw jest odpowiedni?

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na darmowy czy płatny motyw WordPress to wybór odpowiedniego motywu jest bardzo trudny. Chcemy, aby motyw był w rzeczywistości wydajny i elastyczny czyli prosty i funkcjonalny a jednocześnie był bogaty w wiele funkcji, tak aby nasza strona wyróżniała się na tle konkurencji pod względem skuteczności i łatwości w użyciu.

Jeśli wybierzesz motyw darmowy to tak naprawdę nie ponosisz żadnego ryzyka, ponieważ jeśli motyw nie będzie spełniał Twoich oczekiwań, będzie mało, konfiguralny i po prostu nie będzie Ciebie satysfakcjonować to bardzo prosto będziesz mogła go zmienić na inny. Natomiast, jeśli motyw płatny nie będzie Cię zadowalał to jego zmiana będzie kosztowała dodatkowe pieniądze, gdy zdecydujesz się go wymienić na inny płatny.

Bardzo ciężko ocenić jakoś motywu zwłaszcza płatnego, ponieważ widzimy go tylko od strony wizualnej w przeglądarce, nie wiemy, jakie ma opcje do konfiguracji, co ma w środku.

Similar Posts