|

Jak zainstalować motyw WooStroid 2 dla sklepu internetowego

Kiedy masz w planach założenie sklepu internetowego bazującego na WordPressie i Woocommerce, to z pewnością szukasz tego idealnego, ładnie wyglądającego i przede wszystkim funkcjonalnego, prawda? Być może czytałaś mój poprzedni artykuł, w którym przedstawiłam motyw, który spełnia wszystkie te punkty, mowa była o WooStroid 2.

Jeśli nie widziałaś tego artykułu, to zachęcam do zapoznania się z nim, ponieważ WooStroid jest nowoczesnym motywem dostosowanym pod sklep internetowy. Artykuł przeczytasz tutaj: WooStroid 2 elastyczny motyw dla sklepu internetowego WooCommerce.

W tym artykule, przedstawię Ci proces instalawania WooStroid 2 krok po kroku, ponieważ instalacja nie jest taka jak dla typowego motywu WordPress, o czym dowiesz się za chwilę.

Woostroid nie jest zbudowany w oparciu o typowy motyw WordPress, tak naprawdę możesz mieć zainstalowany każdy motyw np. ten domyślny WordPressowy, a i tak sklep WooCommerce będzie wyglądał bardo nowocześnie. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ cały szablon Woostroid zbudowany jest w oparciu o wtyczkę page builder Elementor, która pozwala tworzyć układ każdej strony za pomocą metody drag and drop czyli przeciągnij i upuść.

Krok 1) Pobranie paczki instalacyjnej WooStroid 2

Po zakupie motywu w marktplace na TemplateMonster, oczywiście pobierz paczkę .zip motywu WooStroid i zapisz sobie gdzieś na dysku. Po rozpakowaniu paczki, będziesz miała kilka folderów: Documentation, Manual Install i ThemeWizard.

W folderze Documentation znajduje się plik textowy z linkiem do całej dokumentacji motywu, gdzie krok po kroku opisany jest sposób instalacji, oczywiście w języku angielskim.

W Manual Install znajdują się pliki motywu Woostroid wraz z child theme oraz folder z wszystkim wtyczkami, jakie dołączone są do tego motywu, czyli chodzi tutaj o wtyczki płatne Jet oraz WooCommerce czy inne np. Contact Form 7.

W trzecim folderze czyli ThemeWizard znajduje się wtyczka odpowiedzialna za zautomatyzowanie całej instalacji motywu i za pomocą tej wtyczki, będziemy instalować nasz motyw.

Krok 2) Instalacja WooStroid 2 na dwa sposoby

WooStroid możesz zainstalować na dwa sposoby – ręcznie za pomocą wszystkich niezbędnych elementów, które znajdują się w folderze Manual Install lub automatycznie za pomocą wtyczki ThemeWizard.

I właśnie ten sposób jest inny, niż typowa instalacja motywu WordPress, ponieważ motyw instalujemy  za pomocą wtyczki, a nie paczki motywu, tak jak ma to miejsce w przypadku instalacji chociażby  motywów zakupionych na ThemeForest czy darmowych z repozytorium WordPress czyli za pomocą zakładki Wygląd – Motyw – Dodaj nowy.

Krok 3) ThemeWizard instalowanie motywu

Kreator instalacji przeprowadzi Cię przez wszystkie kroki od wybrania szablonu sklepu internetowego po instalację niezbędnych wtyczek do prawidłowego działania sklepu WooCommerce. Więc zaczynajmy.

a) Instalacja wtyczki

Tak jak już wspomniałam, ThemeWizard jest wtyczką, dlatego aby zainstalować motyw WooStroid przejdź do zakładki Wtyczki, a następnie Dodaj nową i wskaż Woostroid-ThemeWizard ze swojego dysku.

b) ID zamówienia

Po zakupie motywu otrzymasz specjalny kod ID, który pozwoli na instalację motywu na jednym WordPressie, chyba że zakupisz wersję deweloperską. ID znajdziesz w mailu, który otrzymasz po zakupie motywu, a także na swoim koncie TemplateMonster. ID jest niezbędne, aby zainstalować motyw.

instalacja motywu woostroid

Po wpisaniu ID i kliknięciu przycisku Start Install, rozpocznie się cały proces instalacji motywu.

c) Parent theme czy child theme

W kolejnym kroku zostaniesz zapytana czy zainstalować motywu rodzica (ten główny) czy motyw dziecka czyli child theme. Warto od razu wybrać instalację child theme, ponieważ pozwoli ona w późniejszym czasie na dodanie własnego kodu np. CSS, bez utraty wprowadzonych rzeczy przy aktualizowaniu motywu Woostroid.

instalwoanie motywu woostroid dla woocommerce

Zalecam wybrać instalację child theme.

d) Wybór szablonu sklepu WooCommerce

W kolejnym kroku będziesz mogła wybrać szablon, który zostanie zainstalowany w Twoim sklepie. Szablonów jest sporo więc wybierz ten właściwy, w każdej chwili będziesz mogła też zmienić wybrany szablon na inny. Kolejny szablon będziesz mogła zainstalować w każdym momencie.

instalacja woostroid wybor szablonu

Pod każdym szablonem, znajdują się dwa przyciski, Start Install oraz View Demo. Każdy szablon możesz sobie podejrzeć, jak się prezentuje zanim go zainstalujesz. Kiedy już wybierzesz szablon kliknij Start Install.

W przypadku jednego szablonu WordPress  masz dwie opcje do wyboru czyli Woostroid2 full content (long installation) oraz WooStroid2 lite (quick install). Wersja lite zawiera mniej treści demonstracyjnych i tylko wymagane wtyczki.

Polecam zainstalować wersję Lite.

e) Instalacja niezbędnych wtyczek dla Woostroid

Po wybraniu i kliknięciu Start Install w poprzedim kroku, zostaniesz przekierowana na kolejną stronę, na której masz do wyboru wtyczki, które są niezbędne do prawidłowego działania Woostroid, jak i te które są rekomendowane i dodatkowe.

instalowanie woostroid dla wordpress

Na samej górze w pierwszej sekcji wymionie są wtyczki wymagane Required Plugins, te murza zostać zainstalowane i nie można ich odhaczyć.

W następnej sekcji znajdują się wtyczki polecane Recommended Plugins, a wśród nich płatne wtyczki Jet, WooCommerce i inne. I teraz od Ciebie zależy czy zainstalujesz je wszystkie już na tym etapie. Ilość wybranych tutaj wtyczek będzie wpływała na czas instalacji motywu, dlatego aby go skrócić możesz odhaczyć wtyczki, które możesz zainstalować później np. Contact Form 7, Contact form builder for WordPress. Te wtyczki będziesz mogła zainstalować później bo jak pamiętasz znajdują się one w folderze Manuall Install w podfolderze Plugins.

W trzeciej sekcji znajdują się wtyczki Extra Plugins, a wśród nich JetBlog, która pozwala zmienić wygląda bloga i JetReviews, odpowiedzialna za recenzje. Tych wtyczek też nie musisz teraz zaznaczać, one również znajdują się w folderze Manual Install.

Zatem następnym Twoim krokiem jest kliknięcie przycisku NEXT, aby rozpocząć instalację. Wtyczki po kolei zaczną się instalować i uwaga może to zająć nawet 10 min i więcej.

woostroid woocommerce sklep internetowy

Czas instalacji uzależniony jest od wielu czynników, między innymi od Twojego serwera.

Wskazówka: Jeśli proces instalacji będzie trwał za długo, możesz odświeżyć stronę. Spokojnie nie wpłynie to na błędy instalacji. Po odświeżeniu będzie wyglądało, że wtyczki instalują się od początku, ale będzie to szybsze, ponieważ te pierwsze będą już zainstalowane, instalacja będzie kontynuowana.

f) Importowanie danych demonstracyjnych

Kolejny krok to instalacja danych demo. Możesz zdecydować czy chcesz zaimportować te dane czy też nie.Mamy tutaj 3 możliwości.import demo woostroid

Opcja 1) Append demo content to my existing content – Dołącz zawartość demonstracyjną do mojej istniejącej zawartości Jeśli wybrałeś tę opcję, przykładowe dane zostaną dodane do bieżącej zawartości twojego motywu.

Opcja 2) Replace my existing content with demo content –   Zastąp moją istniejącą zawartość treściami demonstracyjnymi Woostroid! Jeśli chcesz zainstalować tę zawartość demonstracyjną, zgadzasz się, że twoje obecne dane zostaną zastąpione nową treścią demonstracyjną (przykładowe dane). Jeśli chcesz zapisać bieżącą zawartość motywu, wybierz opcję Pomiń instalację danych.

Opcja 3) Skip demo content installation –  Pomiń instalację treści demonstracyjnej Jeśli wybierzesz tę opcję, przykładowe dane nie zostaną zainstalowane w Twoim motywie, a bieżąca zawartość pozostanie bez zmian.

Którą opcję wybrać? To zależy oczywiście od Ciebie. Jeśli masz świeżą i czystą instalację WordPressa to polecam wybrać opcję 2 lub nawet 1. W tym przypadku zostaną dodane wszystkie treści demonstracyjne czyli produkty dla WooCommerce, zdjęcia, opisy, wszystkie strony niezbędne do działania sklepu WooCoomerce.

Dzięki temu łatwiej Ci będzie zapoznać się z motywem Woostroid i to co będziesz musiała zmienić to tylko pozmieniać np. produkty edytując te obecne lub po ich skasowaniu, dodanie własnych.

Jeśli natomiast instalujesz sklep w obrębie Twojej strony WordPress lub bloga, gdzie masz już swoją treść, to z pewnością albo pomiń importowanie czyli wybierz opcję 3 albo wybierz opcję 1 czyli dołącz. Wybranie w tym przypadku opcji 2 spowoduje, że cała Twoja zawartość bloga WordPress zostanie usunięta!. A tego przecież nie chcesz.

Wskazówka: Zanim zainstalujesz Woostroid na swojej obecnej stronie WordPress, zrób backup dla pewności, że w razie jakiegoś konfliktu nie stracisz swojej witryny.

Kiedy wybierzesz opcję 1 lub 2 zostanie pokazany importer tych treści. Będziesz musiała poczekać, aż wszystko zostanie zaimportowane na WordPress.

import tresci woostroid

Powyżej tej tabelki będziesz mogła zapoznać się z dodatkowymi informacjami. Są one przedstawione w karuzeli.

g) Ustawienie rozmiarów zdjęć

Po zakończeniu importowania treści demonstracyjnych, kreator instalacji wygeneruje potrzebne rozmiary obrazów i zostaniesz przekierowana na stronę potwierdzającą zakończenie instalacji.

h) Zakończenie instalacji Woostroid

Gratulacje Woostroid został zainstalowany na Twoim WordPressie i to co musisz teraz zrobić to dodać swoje produkty do sklepu internetowego i zacząć je sprzedawać.

Krok 4) Ustawienia dodatkowe Woostroid

Po zainstalowaniu Woostroid w menu panelu administratora zostanie dodana dodatkowa zakładka Woostroid 2. W niej pod zakładka Woostroid 2 i My library.

My library zawiera szablony zbudowane za pomocą Elementora.

To co ważniejsze to zakładka Woostroid 2 po kliknięciu w nią zostaniesz przekierowana na stronę z niezbędnymi ustawianiem i informacjami dotyczącymi Woostroid.

  • License – zawiera id zakupu, który wprawadziłaś na samym początku instalacji motywu. Jest tutaj również informacja o statysie czyli, potwierdzenie czy motyw ma licencję aktywną czy nie.
  • Plugins – zawiera listę wszystkich wtyczek Jet.
  • Theme – zawiera informację, który szablon masz zainstalowany.
  • Skins – zawiera wszystkie szablony, które są stworzone dla Woostroid. To tutaj możesz np. wybrać inny szablon i go zainstalować na stronie.
  • Settings – dodatkowe ustawienia.
  • User Guide –  dokumentacja.

Wnioski

Jak z pewnością zauważyłaś proces instalacji Woostroid 2 nie należy do trudnych, jeśli zdecydujesz się na instalację za pomocą wtyczki ThemeWizard. Kreator krok po kroku poprowadzi Cię od początku do końca, tak abyś po kilkunastu minutach miała zainstalowany wygląd dla swojego sklepu internetowego.

Pamiętaj tylko zrobieniu kopi zapasowej jeśli instalujesz Woostroid na WordPress, który ma już treść oraz wyborze odpowiedniej opcji importu danych.

Similar Posts