Jak wybrać motyw WordPress? Czyli, na co zwrócić uwagę.
WordPress jest na tyle dobrym wyborem, kiedy chcemy stworzyć stronę internetową, że możemy nią w prosty sposób zarządzać, rozbudowywać i z niej korzystać. Główną zaletą WordPressa jest to, że dzięki jego popularności istnieje tysiące darmowych i płatnych motywów do wyboru.
Niezależnie od tego czy zdecydujesz się wykorzystać darmowy czy płatny motyw WordPress dla swojej strony lub bloga, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszy aspektów. Dzięki temu zaoszczędzisz rozczarowania, a przede wszystkim czasu przy wyborze jak i przy korzystaniu z motywu.
W tym artykule powiem Ci, na co musisz przede wszystkim zwrócić uwagę, gdy wybierasz pierwszy lub/czy kolejny motyw.
Na co zwrócić uwagę wybierając motyw WordPress?
Wybór motywu może być bardzo trudny, ponieważ do dyspozycji są setki tysięcy motywów WordPress zarówno w repozytorium WordPressa jak i na stronach typu marketplace np. ThemeForest czy TemplateMonster.
Znalezienie odpowiedniego motywu może zając nawet kilka dni, tak dobrze czytasz nawet kilka dni. Przekopać się przez tyle motywów jest mega ciężka pracą. A na sam koniec gdy wydaje Ci się, że znalazłaś już ten idealny, możesz doznać małego szoku, ponieważ motyw może mieć wiele wad. Dlatego zapoznaj się z tą listą, abyś mogła od razu odrzucić te motywy, które nie będą spełniały tych 13 podstawowych kryteriów wyboru motywu WordPress.
1. Responsywność
Jest to najważniejsze kryterium, jakie musi spełniać motyw darmowy czy też płatny. Jeśli motyw nie jest, resposywny od razu skreśl go ze swojej listy lub wyłącz stronę i przejdź do szukania kolejnego.
Co to oznacza, że motyw jest responsywny? Jeśli nie wiesz to już tłumaczę. Motyw responsywny to taki, który dobrze wyświetla się na dużych ekranach jak laptop, ale również odpowiednio wyświetla się na urządzeniach mobilnych, czyli telefonach i tabletach. Motyw responsywny przystosuje się do wielkości ekranu, na którym jest wyświetlany, czyli odpowiednio wyświetli wielkość czcionki, aby nie była za duża i dostosuje szerokość, aby nie trzeba było przewijać strony w lewo czy prawo, by móc przeczytać tekst.
Z reguły motywy są już tworzone z myślą o responsywności (nie tak jak kilka lat temu), ale nie zaszkodzi sprawdzić i upewnić się, że wybrany motyw spełnia to kryterium.
Czasami autor podaje, że jest to motyw responsywny, ale gdy włączy się demo na smartfonie, wszystko jest rozjechane, czcionka za duża albo sekcje z tekstem mają zbyt duży margines z lewej i prawej strony i tekst jest bardzo nieczytelny i wąski.
To czy motyw jest resposnywny możesz sprawdzić sama na różnych stronach internetowych np. tutaj lub tutaj. Wystarczy, że wkleisz adres strony i po chwili ujrzysz czy strona odpowiednio dostosowała się do różnych urządzeń.
2. Kompatybilność z najnowszymi aktualizacjami WordPressa.
WordPress jest regularnie aktualizowany i przeważnie raz w roku wydawana jest bardzo duża aktualizacja. Do tej aktualizacji autorzy motywów muszą dostosować swój produkt. W przeciwnym razie może wystąpić problem lub konflikt i strona nie będzie się prawidłowo wyświetlała. Dlatego zwłaszcza w przypadku zakupu motywu, należy sprawdzić czy motyw jest dostosowany do najnowszej wersji WP. W przeciwnym razie po zakupie takiego motywu, może okazać się, że będziesz musiała kupić inny bo ten nie będzie się nadawał i sprawi same problemy, a to narazi Cię na dodatkowe koszty.
W przypadku motywów darmowych również warto zwrócić uwagę na to czy jest on kompatybilny z najnowszą wersją WP, nie stracisz pieniędzy, ale może okazać się, że stracisz czas na dostosowywanie motywu, po czym okaże się, że za chwilę coś zacznie się sypać.
3. Aktualizacje
Motywy jak i wtyczki czy sam WordPress muszą być stale aktualizowane, aby były bezpieczne i ewentualnie nie zawierały błędów w kodzie źródłowym. Nie warto wybierać motywu nawet, jeśli jest idealny, najpiękniejszy, który nie jest aktualizowany i rozwijany. Aktualizacja mówi Ci czy autor nadal nad nim pracuje, poprawia błędy i czy go rozwija czy raczej porzucił go i nie możesz być pewna, że z czasem nie pojawią się poważne błędy w działaniu.
4. Wsparcie techniczne
Motywy darmowe bardzo rzadko mają oferowane wsparcie ze strony ich autorów. Z kolei motywy płatne zazwyczaj mają bardzo często bardzo dobry support. Ale to też nie jest zawsze, dlatego warto upewnić się, że taka usługa w ogóle jest oferowana.
5. Wygląd
Wygląd, czyli wizualna strona Twojej witryny jest bardzo ważna dla odbioru przez Twoich czytelników, klientów. Zwróć uwagę czy strona nie jest przeładowana niepotrzebnymi banerami co może sprawić, że będzie wyglądała jak choinka. Ważne jest też, aby czcionka nie była zbyt mała i przede wszystkim czytelna, czyli aby motyw nie zawierał zbyt fantazyjnych czcionek. Oczywiście można je zmienić, ale to zawsze dodatkowa rzecz do konfiguracji.
Wygląd w przypadku stron biznesowych, firmowych powinien być prosty, czytelny i elegancki, czyli jednym słowem profesjonalny, więc w tym przypadku nie każdy motyw będzie wyglądał dobrze. Co innego, jeśli tworzysz bloga, tutaj może nieco poszaleć, ale też nie przesadzać.
6. Funkcjonalność
Przed wyborem motywu zastanów się i najlepiej spisz sobie, jakie funkcje ma spełniać Twoja przyszła witryna. Jeśli chcesz stworzyć stronę portfolio to szukaj motywów, które mają już taką opcję wbudowaną i dobrze wyświetlają zdjęcia, galerie itp. Gdybyś chciała stworzyć stronę typowo magazynową jak wielkie portale informacyjne to właśnie na takich motywach skup swoją uwagę, one również mają dodatkowe funkcje, które ułatwią dodawanie treści i przede wszystkim sposób ich wyświetlania na stronie będzie zaprezentowany w ciekawy sposób.
7. Demo motywu
Sprawdź czy dany motyw oferuje podgląd wersji demonstracyjnej. Wtedy łatwiej będzie Ci podjąć decyzję czy ten wygląd Ci odpowiada. Zwróć uwagę czy demo wyświetla się dobrze na wszystkich przeglądarkach w tym IE. Co prawda najpopularniejsza przeglądarka to Mozilla i Chrome, ale dużo osób korzysta też z Opery a zdarzają się również i tacy, którzy wciąż korzystają z Internet Explorer.
W przypadku darmowych motywów upewnij się, że przeglądasz właściwe demo, czyli dla wersji darmowej. Zdarza się tak, że demo do poglądu wyświetla płatną wersję tego darmowego motywu i wiele osób po zdecydowaniu się na motyw jest potem rozczarowana, bo po instalacji strona nie wygląda tak jak demo.
8. Dokumentacja
Aby zapewnić sobie mniej stresu przy instalacji i konfiguracji motywu zwłaszcza płatnego, ale i często darmowego sprawdź czy autor zapewnił dostęp do dokumentacji. Zawsze taka dokumentacja przedstawia krok po kroku jak zainstalować, a przede wszystkim ustawić, czyli skonfigurować motyw do wersji, którą widzimy, czyli do demo.
9. Źródło pochodzenia
Nie pobieraj motywów z nieznanych źródeł, bo możesz narazić się na przykre konsekwencje. Bardzo wiele motywów zwłaszcza płatnych znajdziesz na stronach gdzie są udostępniane za darmo w sposób nielegalny, czyli nie przez autora motywu. Takie motywy bardzo często zawierają kod dodany przez hakerów, którzy „infekują” motyw. W konsekwencji Twoja strona może być potem łatwiej zaatakowana przez hakerów może zawierać w sobie wirusa, albo będzie przekierowywała na nielegalne np. pornograficzne strony.
Darmowe motywy również mogą zawierać taki kod, jeśli będziesz pobierała je ze strony z nieznanego źródła. Dlatego jeśli chcesz skorzystać z motywu darmowego to szukaj go w repozytorium WordPressa lub np. na stronie TemplateMonster. A płatne motywy kupuj tylko w znanych miejscach.
10. Opinie
Witryny takie jak ThemeForest czy TemplateMonster pozwalają na szybkie sprawdzenie opinii wystawionych przez kupujących. Oczywiście będą opinie pozytywne od zadowolonych klientów, ale i mogą się zdarzyć negatywne. Dodatkowo możesz również sprawdzić ile osób zakupiło dany motyw, choć to nie do końca musi znaczyć, że jest on najlepszy, bo jak wspomniałam wcześniej mogą być też niezadowoleni klienci.
Darmowe motywy w repozytorium WordPressa również mają informację o ilości zainstalowanych motywów, czyli ile osób z nich korzysta oraz ocenę w postaci gwiazdek, choć akurat tutaj te oceny są chyba rzadziej wystawiane niż, na TM i TF.
Dodatkowe rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze motywu WordPress:
Jeśli planujesz w przyszłości rozbudowę strony WordPress o kolejne funkcje to już zawczasu powinnaś spisać sobie co będziesz chciała dodać. Jest to ważne, ponieważ już na etapie wyboru motywu, musisz sprawdzić czy będzie on dostosowany pod te właśnie funkcjonalności np. pod sklep internetowy. A sklep internetowy na WordPress stworzysz za pomocą WooCommerce, dlatego musisz sprawdzić czy motyw będzie kompatybilny i będzie miał przygotowane odpowiednie strony i cały wygląd pod WooCommerca.
Przystosowanie do WooCommerce
Jeśli w niedalekiej przyszłości planujesz również uruchomić sklep internetowy, a możesz to w prosty sposób zrobić za pomocą darmowej wtyczki WooCommerce, to od razu zwróć uwagę czy motyw jest dostosowany właśnie pod Woo.
Płatne motywy na 99% maja już stworzone i odpowiednio ustawione pod względem wyglądu strony statyczne (np. strona koszyk, zamówienia, sklep) dla WooCommerce tak, aby były spójne z wyglądem motywu.
Natomiast darmowe motywy nie zawsze będą dobrze wyświetlały np. produkty z Woo i będą po prostu brzydkie, niedostosowane. Dlatego przede wszystkim dla darmowych motywów sprawdź czy są one dostosowane do WooCommmerce.
Oczywiście nie musisz tworzyć sklepu internetowego w obrębie tej samej domeny, możesz zainstalować dodatkowego WordPressa na subdomenie czy w folderze domeny głównej i wybrać inny motyw dla sklepu internetowego. Ale zawsze sprawdzaj czy jest on dostosowany pod Woo.
Wielojęzyczność
Wiele osób tworzy strony internetowe z obsługą dodatkowych języków i wykorzystuje w tym celu najczęściej albo darmową wtyczkę Polylang albo płatną WPML. Ta druga wtyczka, czyli WPML jest skuteczną, co prawda wtyczką jeśli chodzi o możliwość dodania dodatkowego języka, ale jest też bardzo skomplikowana i nie każdy motyw będzie z nią zgodny tak, aby w 100% dobrze wyświetlał wszystkie elementy tej wtyczki.
Autorzy podają informację czy ich motyw jest kompatybilny z WPML, dlatego jeśli planujesz dodanie takiej funkcjonalności na swojej stronie teraz lub w przyszłości to koniecznie sprawdź czy motyw jest zgodny z wtyczką językową.
Przystosowanie do bbPress
Wiele osób planuje dodać forum dyskusyjne do swojej strony dla klientów, czytelników czy innych osób. Jedną z najpopularniejszych wtyczek do stworzenia takiego forum na WordPress jest darmowa wtyczka bbPress. Jeśli również myślisz o wprowadzeniu forum dla swojej strony to zwróć uwagę przy wyborze motywu czy jest on zaprojektowany do obsługi bbPress.
W tym artykule wielokrotnie polecałam Ci motywy z portalu ThemeForest. Jeśli planujesz zakup motywu właśnie w TM to w innym artykule pokazuję jak wybrać motyw na ThemeForest i na co zwrócić szczególną uwagę.
Wnioski
Wybór motywu jest kluczowe, aby dobrze reprezentował Twoją stronę i trafił do Twojej grupy odbiorców. Ale jego wybór wcale nie jest taki prosty. Należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, aby potem nie tracić czasu, pieniędzy i energii na jego dostosowanie.
Mam nadzieję, że ten artykuł ułatwi Ci podjęcie decyzji jak wybrać motyw WordPress i zaoszczędzisz dzięki temu swój czas na poszukiwanie tego idealnego.