BLOG

Jak usunąć nieużywane obrazki na blogu?

usuwanie nieuzywanych obrazków na wordpress

Pisząc bloga często dodajemy różne obrazki, które wykorzystujemy np. do promocji czegoś, a potem są one zbędne i nieużywane. Każdy dodany obrazek na bloga to dodanie wpisu do bazy danych, która zwiększa swoje rozmiary. Ma to wpływ na szybkość ładowania strony. Dlatego warto od czasu do czasu przejrzeć nasze obrazki na blogu i usunąć te, które są zbędne. Podczas przesyłania obrazków na bloga, tworzą się nawet 4 jego kopie. Z reguły nie wykorzystuje się wszystkich, tylko jednej formy. Jak zatem usunąć nieużywane obrazki na blogu ? dowiesz się z tego artykułu.

Sposób 1. Usuwamy ręcznie obrazki na blogu – serwer FTP.

1. Zaloguj się na swój serwer za pośrednictwem FTP. Do tego możesz użyć Total Comander, Filezilla czy inny program.
2. Po zalogowaniu się wejdź w folder, w którym masz zainstalowany wordpress. Jeśli instalacja była na domenie bez katalogu to musisz przejść do folderu public_html.
3. Przejdź do folderu wp-content, ponieważ tutaj mamy wszystkie pliki, pluginy itp., które były dodawane na nasz hosting

4. Przejdź do folderu Upload, to tutaj mamy pogrupowane nasze załadowane obrazki z bloga. Foldery mamy podzielone na rok, a następnie na miesiące, w których przesyłaliśmy obrazki na bloga.
5. Wybierz folder miesiąca, po wejściu w niego zobaczysz pełną listę obrazków. W zależności od tego, ile dodawałeś obrazków na bloga twoja lista może być bardzo długa.
6. Usuwaj te obrazki, które są nieużywane i w tym momencie życzę ci cierpliwości w pracy.
Zabieg usuwania obrazków z serwera, może być bardzo czasochłonny. Po pierwsze musisz przypomnieć sobie (po nazwie obrazka) czy obrazek używasz na blogu w jakimś poście czy jest on zbędny. Jeśli jest niepotrzebny to usuwasz.

Sposób 2. Usuwamy ręcznie obrazki na blogu – biblioteka mediów.

1. Wybierz z kokpitu naszego bloga zakładkę media, a następnie biblioteka.
2. Przejrzyj obrazki i zwróć uwagę na opcję “wgrany do” – tutaj mamy pokazane, czy zdjęcie zostało przez nas użyte na blogu.
Możemy usunąć obrazki, które nie dodaliśmy do naszych wpisów. Nie będziesz jednak w stanie usunąć kopii danego obrazku.

Jak usprawnić i przyspieszyć pracę usuwania zbędnych obrazków na blogu ? Za pomocą wtyczek. Przedstawię ci 2 wtyczki wordPress, które ułatwią ci pracę.

Jak wtyczki wordPress mogą ci pomóc ? To proste, ich zadaniem jest wskazanie obrazków, które są nieużywane, poprzez przeskanowanie twojej bazy danych.

Wtyczka wordPress do usuwania zbędnych obrazków na blogu – DNUI Delete not used image.

 

Obrazki na blogu jak usunąć te zbędne ?
Wtyczka wyszykuje w bazie kopie naszego przesłanego obrazka na bloga. Dzięki temu dostajemy wykaz, tych, które nie zostały wykorzystane w postach jako nieużywane. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę przy skanowaniu bazy przy pomocy tej wtyczki to ustalić mniejszy limit skanowanych obrazków. Standardowo jest ustawione na wyszukanie 25 obrazów. Pamiętaj, o kopiach nawet 4 dla jednego zdjęcia. Możemy podejrzeć obrazy, które zostały znalezione, nim zdecydujemy się je usunąć z bloga.

Tutorial używania wtyczki, znajdziesz na stronie repozytorium wordpress. Wtyczka jest bardzo prosta w użyciu, dlatego nikt nie będzie miał problemu z jej użyciem.

Wtyczka wordPress do usuwania niepotrzebnych obrazków na bloga – Cleanup Images.

Obrazki na blogu jak usunąć te zbędne ?

Druga wtyczka, która jest warta zainteresowania z naszej strony. Co prawda jest rzadziej pobierana niż poprzednia, jednak jest aktualizowana. Wtyczka również skanuje nasz blog, a dokładnie bazę danych dla biblioteki mediów w celu wyszukania nieużywanych obrazów. Nieużywane obrazki zostaną usunięte zarówno z folderu na serwerze jak i z bazy danych, jeśli zdecydujemy się je usunąć.

Idzie wiosna, więc zrób porządki na swoim blogu bo teraz już wiesz jak usunąć zbędne i nieużywane obrazki na blogu.

DZIEWCZYNA ZA BLOGIEM

Jestem Kamila Nitschka

Jestem tutaj, aby szybko i łatwo stworzyć stronę internetową Twoich marzeń lub nauczyć Cię jak możesz to zrobić sama w prosty sposób i bez stresu oczywiście wykorzystując w tym celu WordPressa.

Kategorie

Autor artykułu

5 thoughts on “Jak usunąć nieużywane obrazki na blogu?”

  1. Jak zawsze ciekawie napisany artykuł o bardzo przydatnych dodatkach do wordpressa. Wielkie dzięki, pozdrawiam.

    1. Dzięki 🙂 staram się pokazać, że wordpress to nie tylko ciągłe poszukiwanie “jak uzyskać ruch na bloga” a platforma, którą trzeba poznać aby działała na “ten ruch”.

  2. Przyznam że zrobił mi się bałagan w obrazkach na stronę i ciężko się w tym teraz połapać, ale jest to nauczka że trzeba takich spraw pilnować na bieżąco. Dziękuje za przydatne wtyczki 🙂

Komentowanie jest zablokowane.