70 komentarzy Blogowanie

Ludzie zaczynają pisać bloga albo dla hobby albo dla pieniędzy, jednak niezależnie od tego, jakie były pobudki do rozpoczęcia pisania bloga, wiele początkujących osób popełnia te same błędy. W@ tym artykule pokażę ci najczęstsze błędy początkujących blogerów.

Zobacz jak nie pisać bloga by nie tracić czytelników.

 1. Używaj akapitów.

Jak nie pisać bloga? Poważny błąd, który może spowodować, że ludzie przestaną przychodzić na naszego bloga. Uwierz mi, że nie ma nic gorszego jak pisanie zdanie pod zdaniem, dokładnie jak w książce. Jeden wielki zlepek zdań, bez żadnego entera, który by rozluźnił tekst. Pisz krótkie akapity, niech tekst będzie czytelny.

Dodatkowo możesz tekst rozbić za pomocą obrazów, czyli znajdź pasujące zdjęcia do twojego artykułu i wstaw je między kawałkami tekstu.

 1.  Nie publikuj spamerskich komentarzy.

Każdy bloger chce mieć dużą ilość komentarzy pod swoimi artykułami. Komentarze pokazują czytelnikom, że tekst jest ciekawy, pomocny i dlatego wywiązała się jakaś dyskusją. Z czasem, gdy będziesz pisać wartościowe i pożyteczne artykuły, ludzie zaczną je komentować. Ale co robi wiele początkujących blogerów? Publikuje spamerskie komentarze.

Co to są spamerskie komentarze? Jeśli zauważysz, że ktoś napisać angielski komentarz, nawet, jeśli wychwala cię i twój artykuł pisząc, jaki on jest cudowny, to musisz wiedzieć, że na 99% to komentarz spam. Dodatkowo jest użyty jakiś dziwny adres e-mail oraz link do dziwnej strony. Wtedy na 100% wiesz, że to spam. Dlatego nie publikuj go, tylko po to, aby licznik komentarzy pod artykułem się zwiększył.

jak nie pisac bloga

 1. Ustaw permalinki.

Wchodząc na artykuł widzisz dziwny link z reguły wygląda tak http://adres.pl/?p=123. Ani czytelnikowi nic on nie mówi, ani tym bardziej google. Jeśli ustawisz przyjazny permalink, zoptymalizujesz artykuł pod google, a czytelnik, będzie miał jaśniejszy obraz. O poprawnym ustawieniu przyjaznych adresów przeczytaj tutaj Permalink czyli przyjazne linki w WordPress – dla początkujących.

 1. Nie używaj zbyt małej czcionki i nieczytelnej.

Zbyt mała czcionka nie przysporzy ci wielu czytelników, bo kto by chciał siedzieć dosłownie z nosem w ekranie, aby móc przeczytać to, co masz do powiedzenia. Zbyt udziwniona czcionka również wpłynie negatywnie na ocenę bloga i spowoduje, że czytelnik ucieknie i być może nie wróci.

Zaczynając bloga, na pewno zdarzyły ci się jakieś gafy i błędy, które z czasem poprawiłeś lub napisz swoje spostrzeżenia jak nie pisać bloga. Napisz o tym w komentarzu.


Kamila Nitschka on Facebook
Kamila Nitschka
Specjalizuję się w Wordpressie od kilku lat. Tworzę strony internetowe w oparciu o WP dla swoich klientów. WordPress wykorzystuje nie tylko do budowy stron internetowych, ale także to budowania platform dla kursów online, sprzedaży kursów mailowych i innych.
Tagi
70 Komentarzy
 1. Krzysztof

  Ja na początku swojego blogowania, było to kilka lat temu właśnie pisałem jak opisałaś,bez akapitów,bez fajnych fotografii na blogu i byłem zachwycony ilością komentarzy,które nic nie wnosiły do dyskusji i do wpisu.Wtedy nie wiedziałem że to spam.Jednak człowiek uczy się cale życie i uczy się na swoich błędach.Jak wrócę pamięcią do moich początkowych blogów to była to prawdziwa porażka -:)
  Ja jeszcze bym dodał Kamilo do twojego wpisu jeśli mogę
  Nie kopiować treści z innych blogów
  Nie pozycjonować w sposób nie dozwolony bo takie działanie może skończyć się źle.
  Pozdrawiam
  Krzysztof ostatnio opublikował…Jak pisać bloga żeby odnieść sukces czyli blog skazany na sukcesMy Profile

  Reply
 2. Paweł

  To i ja się podziele 3 poradami – jak nie pisać bloga?

  1. Nie pisz bloga dla pieniędzy, bo wypalisz się 🙂 Tylko rozwijając swoje zdolności można to wszystko połączyć w spójną całość.

  2. Nie kopiuj artykułów konkurencji, bo to może tylko zaszkodzić Google.

  3. Nie dawaj zbyt wielu tagów do artykułu z frazami kluczowymi.
  Paweł ostatnio opublikował…Pomysł na biznes w domu przez internetMy Profile

  Reply
  1. Pradex

   Zgadzam się z Panem.

   Reply
  2. Ewa

   A co myślicie na temat bloga firmowego dla firmy usługowej?
   Zajmujemy się innowacyjnymi systemami kolejkowymi, terminalami płatniczymi systemami ms qmatic a to temat dosyć niszowy. Pomysł bloga powstał by zbliżyć się do zainteresowanych tą tematyka internautów.
   Ewa ostatnio opublikował…terminale płatniczeMy Profile

   Reply
   1. Kamila

    W każdej niszy są ludzie, którzy szukają informacji, pomocy itp. Blog firmowy powinien pojawić się w każdej firmie. Dzięki temu buduje się swój wizerunek, przybliża temat. Blogi mają jeszcze jedną cenną funkcję, a mianowicie pozwalają wypozychonować stronę w Google za darmo na słowa kluczowe.

    Reply
 3. Misiakowo

  Do pisania własnego bloga podchodziłem chyba 4 razy. Tematów do pisania jest mnóstwo, ale ciężko przelać myśli na papier w formie, która będzie ciekawa dla czytelników. Może po Twoich artykułach będzie lepiej.

  Reply
  1. Krzysztof

   To tylko na początku wydaje się,że ja nie umiem napisać fajnego artykułu.Z każdym następnym będzie coraz lepiej,coraz łatwiej.Trzeba tylko się troszkę przełamać i zabrać się do pisania.
   Pozdrawiam
   Krzysztof ostatnio opublikował…Szablony do WordPressaMy Profile

   Reply
   1. Android Blog

    Warsztat z czasem się poprawi, grunt to dobre pomysły na artykuły. Jeśli to jest – powinno być tylko lepiej.
    Android Blog ostatnio opublikował…Top 10 smartfonów (luty 2015)My Profile

    Reply
   2. Momik

    Każdy potrafi napisać dobry artykuł. Może nie pierwszy, czy drugi ale każdy kolejny będzie coraz lepszy. Trzeba pamiętać tylko by otworzyć umysł i tworzyć.

    Reply
 4. Julita

  Oprócz tych zasad należy pamiętać aby na samym początku nie wstawiać zbyt agresywnych reklam. Może to odstraszyć potencjalnych czytelników już na samym początku.

  Reply
 5. Travis

  Święta prawda, ja bym dodał do artykułu jeszcze kilka innych błędów początkujących. Niestety coraz częściej widzę jak na świeżo utworzonym blogu znajduje się pełno spamerskich komentarzy i niestety strasznie sztucznie to wygląda..

  Reply
 6. Pewny cement

  Porady jak najbardziej słuszne, ale przynajmniej dla mnie najtrudniejsze było i ciągle jest przelanie myśli na “papier” i to do tego w takiej formie żeby była interesująca dla czytających…

  Reply
 7. Wasilewski

  Zaczynam pisanie bloga i w sumie ominąłem temat permalnków, dlatego dzięki, że o tym wspomniałaś. 🙂

  Reply
 8. Alkazownia

  Wydaje mi się, że większość tych rad to takie oczywiste oczywistości, chociaż możliwe, że dla początkujących to są znaczące porady. A może pokusisz się napisać coś dla blogerów zaawansowanych, by mogli zweryfikować swoje strony, czy nie popełniają znaczących błędów? 🙂

  Reply
  1. Kamila

   Niby oczywiste, a wielu blogerów nawet nie wie, że takie błędy popełniają 😉 Spróbuję znaleźć błędy “zaawansowanych” blogerów, które można wytknąć 😉

   Reply
 9. Centrum szkoleniowe

  Ja swój blog prowdzę już 4 lata i zgadzam się ze wskazówkami wymienionymi w artykule. Przyznam się, że początkowo z tymi komentarzami faktycznie miałem problem, ale jak się odpowiednią wtyczkę zainsstaluje to sporą część roboty jest w stanie zrobić za nas 🙂 Pozdrawiam

  Reply
 10. Karolina

  Tak naprawdę chyba blog nie istnieje bez facebooka – gdyby nie linki do nowych wpisów umieszczane na facebookowym profilu mojego bloga miałabym zdecydowanie niższy wskaźnik odwiedzeń.

  Reply
  1. Kamila

   Nie zgodzę się, że blog nie może istnieć bez facebooka. Ja nie promuje swoich artów na fanpage’u, a mimo to mam ruch z wyszukiwarki. Przede wszystkim dobry content, który rozwiązuje problemy naszej niszy. Trzeba znaleźć słowa kluczowe i napisać dobry artykuł, a ruch będzie generował się sam.
   Wejścia z FB po promowaniu artykułu mogą być jednorazowe, artykuł generujący ruch z wyszukiwarki będzie się zwiększał i powodował, że ruch będzie z miesiąca na miesiąc.

   Reply
   1. Krzysztof

    Ja trochę zaniedbałem Facebooka.Zacząłem promować tam swoje posty ale jakoś brakuje mi czasu zająć się Facebookiem na poważnie.Dobra treść i można zyskać sporo wejść z wyszukiwarki.
    Pozdrawiam
    Krzysztof ostatnio opublikował…Jak usunąć szablon motyw z WordPressaMy Profile

    Reply
 11. Ubrankowy Potwór

  Ilekroć pisane dla pieniędzy artykuły tracą na “mocy” to artykuły pisane z desperacji stanowią ciekawą odskocznię – o którą trudno. Nie bym chiał żerować na na cudzym nieszcześciu. Czytałem blogi desperata, że aż w komentarzach człowiek nie wiedział co pisac, a pisała o tym ,aby zbierać na leki andtydepresyjne. Naprawdę dołujące.

  Reply
  1. Kamila

   Nie spotkałam się jeszcze z takim prowadzeniem bloga. Dobrze wiedzieć, że takie coś jest 😉

   Reply
 12. Kopczynski

  Dzięki za porady. Myślałem, że ogarniam jako tako blogosferę, ale już znalazłem u siebie jeden błąd ;p

  Reply
  1. Kamila

   Bardzo proszę:)

   Reply
 13. batavus

  A możecie polecić jakieś sprawdzone narzędzia do walki ze spamem? Na moim blogu ostatnio pojawiają się jakieś chińskie i ruskie znaczki, przez co mam sporo roboty, żeby to wszystko usunąć… 🙁

  Reply
  1. Kamila

   Przygotuję artykuł o wtyczkach do zapobiegania i zwalczania spamu.

   Reply
 14. Centrum biznesowe

  Wtyczki do wyłapywania spamerkich komentarzy jest jak błogosławieństwo. Jak założyłem bloga to przed zainstalowaniem wtyczki po kilkanaście angielskich komentarzy dostawałem, ale teraz jest ok. Wskazówki, naprawdę przydatne.

  Reply
  1. Kamila

   To prawda wtyczek jest masa i jest w czym wybierać:)

   Reply
 15. holdom

  Powinnas jeszcze wspomnieć o źle dobieranych zdjęciach. Jak mnie to wkurza, jak ktoś wstawia zdjęcia nie pasujące do szablonu i później poucinane są głowy, albo cały przekaz jest niezrozumiały, bo nie ma połowy zdjęcia lub jest rozciągnięte..

  Reply
  1. Kamila

   To prawda, ludzie albo za duże zdjęcia wstawiają, które są potem źle kadrowane przez szablon albo ogólnie nie pasują do bloga.

   Reply
 16. Adrian

  Myślę, ze największym błędem jest brak konsekwentności w dodawaniu postów. Publikowanie regularnie pod SEO (z wykorzystaniem wtyczek WordPressa) znacznie ułatwia blogowanie.

  I jeszcze jedno warto bloga połączyć z profilem na facebooku.

  A co do spamu to WordPress oferuje naprawdę skuteczne sposoby w jego zwalczaniu (również za pomocą wtyczek)
  Adrian ostatnio opublikował…Jak Sprzedawać Produkty?My Profile

  Reply
  1. Kamila

   Konsekwentne budowanie bloga to podstawa jeśli chcemy odnieść sukces. Niestety wiele początkujących osób po 2-3 miesiącach patrzenia na statystyki widzi, ze nie ma gości więc nie warto dalej prowadzić bloga.
   Ja co prawda przez 2 ostatnie miesiące trochę zaniedbałam swojego bloga i nie piszę regularnie (czyli w moim przypadku było to 3 arty na tydzień), ale wracam do tego:)

   Reply
 17. Krzysztof

  Czekamy z niecierpliwością na Twoje nowe wpisy
  Krzysztof ostatnio opublikował…Jak usunąć szablon motyw z WordPressaMy Profile

  Reply
  1. Kamila

   Miło mi to słyszeć, ale mam mały poślizg z pisaniem artykułów, przez pracę nad innymi projektami. Ale postaram się w przyszłym tygodniu wypuścić 3-4 arty świeże.

   Reply
 18. Jagoda

  Natrafiłam na tą stronę ponieważ plauję zorganizować komentarze. Tak jak piszesz jest mnóstwo spamu i dlatego zastanawiam się nad Disqus. Tam nie ma miejsca na wpisanie linków więc możliwe, że spamerzy odpuszczą. Dodałabym jeszcze właściwe ustawienie kontrastów na stronie. Czasem czytanie aż męczy!
  Jagoda ostatnio opublikował…Przecież podróże to prawdziwy lifestyle!My Profile

  Reply
  1. Kamila

   Czytałam bardzo dużo negatywnych komentarzy na temat stosowania Disqus. Do walczenia ze spamem wystarczy zainstalować wtyczkę Akismet, która sobie świetnie radzi.

   Reply
   1. Luk

    Ja właśnie przeszedłem na disqus. Czytałem wiele opinii i wydaje się bardzo ciekawy z uwagi na swoje społecznościowe znaczenie.
    Luk ostatnio opublikował…Na gębę to jest krem NiveaMy Profile

    Reply
    1. Kamila

     Ja niestety czytałam negatywne opinie o disqus, dlatego na mojej stronie go nie ma;)

     Reply
 19. Adam

  Największym błędem początkujących blogerów jest to, żę zaczynają z impetem, potem przerywają na pół roku i wpisują notkę zaczynającą się od “trochę mnie nie było”. Takich blogów jest cały zalew.
  Adam ostatnio opublikował…JAK ZAROBIĆ NA MAJSTERKOWANIU?My Profile

  Reply
  1. Kamila

   Faktycznie wiele osób, ale wydaje mi się, że młodych, które piszą bloga po przerwie piszą taki artykuł. Ja osobiście nie lubię czegoś takiego, choć można stworzyć artykuł o tym co będzie w przyszłości na blogu lub napisać dlaczego się nie publikowało wpisów. Po co taki art? aby czytelnikowi pokazać, że blog nadal żyje i chwilowa przerwa w dostarczaniu artykułów wynikła z tego i tego powodu.

   Jeśli zostawimy bloga samego sobie, czyli nie piszemy artykułów i nic nie robimy to czytelnik pomyśli, że taki blog został porzucony i z biegiem czasu przestanie do nas przychodzić. Więc Adamie, u mnie też zobaczysz artykuł “co dalej z blogiem” 😉

   Reply
 20. LionEG

  Czekam na kolejne wpisy, bardzo mi się przydały. Ciekawie piszesz swoją drogą. 😛

  Reply
  1. Kamila

   Kolejne wpisy będą – obiecuję.
   Dziękuje za miłe słowa 🙂

   Reply
 21. Neotherm

  Nie można używać zbyt małej czcionki, ale zbyt duża też jest uciążliwa – przynajmniej dla mnie. Strasznie mnie drażnią duże bukwy bo lubią widzieć dużo tekstu w jednym punkcie.

  Reply
  1. Kamila

   Zgadzam się w 100%. Czasami widzę na blogu czy stronie mała czcionkę, którą ledwo widać a niestety przy rozdzielczości 1650×1050 jaką mam, mała czcionka to poważny problem dla mnie. Niestety często opuszczam taką stronę. W drugą stronę czyli zbyt duża czcionka to również poważny problem.

   Jeśli chodzi o czcionki, to jest jeszcze jeden problem z nimi. Niektórzy stosują zbyt “wymyślne” fonty, które ciężko się czyta. Również zbyt jasny kolor np. szary na białym tle lub ostry biały na czarnym powodują, że czytanie jest uciążliwe.

   Może poświęcę osobny artykuł na temat czcionek 🙂

   Reply
 22. dacho

  Widzę że dużo osób lubi czytać Twoje ciekawe artykuły, również należe do nich ! Czekamy na coś ciekawego 😀

  Reply
 23. Marek

  Dodam: nie próbuj zarabiać za wszelką cenę, bo koszta mogą cię przerosnąć 😉 Poza tym zgadzam się z Panią i widzę po komentarzach, że wpadają te wartościowe, to też jest poniekąd miarą sukcesu.
  Marek ostatnio opublikował…Odmrożenia – stopnieMy Profile

  Reply
 24. BEATA REDZIMSKA

  Mysle, ze powaznym bledem jest pisac i odciac sie od innych, zapominajac o budowaniu kontaktow i promocji bloga. Pozdrawiam serdecznie Beata
  BEATA REDZIMSKA ostatnio opublikował…Jak dopasować i spersonalizować obcy szablon na Bloggerze bez znajomości HTML ?My Profile

  Reply
 25. bessergold

  Zaczynam właśnie pisać bloga, a te rady na pewno mi się przydadzą 😉 Dzięki 🙂

  Reply
 26. ramzes

  Myslę, że z tą publikacją spamerskich komentarzy to nie jest celowe – ludzie po prostu nie ustawiają sobie moderacji.

  Reply
  1. Kamila

   Być może początkujące osoby nie wiedzą, że to spam. Jednak jeśli uruchomiliśmy bloga 2 dni wcześniej i pojawiają się komentarze w języku angielskim, to trzeba wiedzieć, że coś tu nie gra 😉

   Reply
   1. Wodny

    To prawda i choć głupio mi sie przyznać, to zanim ogarnąłem o co chodzi byłem pewien podziwu dla siebie, że czytają mnie nawet za granicą ;p

    Reply
    1. Krzysztof

     Uczymy się cały czas więc nie ma się czego wstydzić.Całkiem nie dawno znalazłem bloga który pod każdym wpisem miał po 150-200 komentarzy w różnych językach.Właściciel chyba nie moderuje komentarzy tylko zatwierdza jak leci.
     Pozdrawiam
     Krzysztof ostatnio opublikował…Skracanie linków partnerskichMy Profile

     Reply
     1. Kamila

      Nie sztuką mieć setki komentarzy pod artykułem. Sztuką jest mieć kilka komentarzy ale wartościowych 🙂

 27. Jasiek94

  Świetny spis, zgadzam się że to są cztery podstawowe błędy początkujących blogerów, ale jest tez ich o wiele więcej takich pobocznych, ale człowiek uczy sie tylko najlepiej na własnych błedach 🙂

  Reply
 28. Jula

  Nie ma nic gorszego niż wpisy bez akapitów i małą czcionką. Chyba jeszcze nigdy nie przeczytałam w całości takiego wpisu. Dziękuję za dobre rady, z pewnością mi się przydadzą 🙂

  Reply
 29. Andrzej

  Jeśli chodzi o spam w komentarzach jest tego teraz bardzo dużo, po uruchomieniu bloga 3 dni walczyłem aby zabezpieczyć komentarze przed spamem. Spamowe komentarze pojawiały się co kilka minut lub częściej, nawet captcha nie pomagała. Pomogły dopiero 2 zabezpieczenia na raz: Captcha matematyczna gdzie trzeba wpisać wynik działania matematycznego plus czekbox do zaznaczenia: Nie jestem spamerem
  Andrzej ostatnio opublikował…Jakie dokumenty są potrzebne do otrzymania pożyczki pozabankowej ?My Profile

  Reply
 30. Jerzyk

  Mam w planach założenie blogu i tutaj znalazłam kilka cennych wskazówek na doskonały blog.
  Jerzyk ostatnio opublikował…Strona responsywna to już koniecznośćMy Profile

  Reply
 31. blogerka

  Mam kilka pomysłów na własnego bloga ale nie wiedziałam jak się profesjonalnie zabrać do stworzenia bloga który był by ciekawy dla czytelników. Dzięki opisanym w tekście wskazówkom mam nadzieje że będzie mi łatwiej osiągnąć blogowy sukces 🙂
  blogerka ostatnio opublikował…Lżej na wiosnę!My Profile

  Reply
  1. Kamila

   życzę powodzenia w blogowaniu:)

   Reply
 32. Łuki

  Świetne porady i sugestie jak nie zrobić błędów i żeby blog funkcjonował i dawał zyski.
  Łuki ostatnio opublikował…Kotlina Kłodzka 5-6-7.06.2015My Profile

  Reply
  1. Kamila

   Dziękuje za komentarz:)

   Reply
 33. witek

  chyba nie łapię idei tego permalinka
  witek ostatnio opublikował…Klasycznie i nowocześnieMy Profile

  Reply
 34. Respon

  Ciekawy blog to tylko połowa sukcesu. Oprócz treści treba zadbać o właściwy szablon strony. Dziś wielu internautów czyta blogi na urządzeniach przenośnych np. w podróży. Strona responsywna więc to podstawa.
  Respon ostatnio opublikował…Profesjonalne projektowanie stron RWDMy Profile

  Reply
 35. Mango

  Cenne rady, początkującym bardzo mogą pomóc. Na pewno nie zaszkodzą 🙂

  Reply
 36. Cate

  Każda z czterech rad jest jak najbardziej prawdziwa i skuteczna.

  Reply
 37. Julia

  Co jakiś czas szukam jakiś nowych blogów, i czasami spotkam takie że jest za dużo akapitów, albo że dwa razy muszę przybliżyć. By móc komfortowo czytać. Jednak jeżeli po dłuższym czasie autor dalej pisze takimi małymi, to sobie odpuszczam czytanie tego bloga. A i zapomniałaś jeszcze napisać żeby pisać regularne posty. Na większości blogów których czytam notka pojawia się raz, dwa razy w tygodniu. A jeżeli nie możemy z jakiejś przyczyny dodać bloga, to napiszmy chociaż notkę z przeprosinami dla czytelników, czy dla czytelnika -żeby wiedział że wciąż piszesz- nie trzeba pisać dlaczego.

  Reply
 38. mońka

  myślę, że jeśli ktoś pisze o tym co lubi, albo o swojej pasji, to zawsze dobrze taki blog wyjdzie. Na początku i tak nie ma co liczyć na jakieś pieniądze z tego, więc lepiej się nie nastawiać z góry na zyski, tylko pisać dla przyjemności.
  otrzymaj odszkodowanie za wypadek przy pracy: wypadek w pracy odszkodowanie
  mońka ostatnio opublikował…Związek z pracąMy Profile

  Reply
 39. Piccolino

  Bardzo ważne rady. Ja też prowadzę blog od jakiegoś czasu i nawet nie przyszło mi do głowy by kopiować czyjeś artykuły.

  Reply
 40. Mini

  Sama startuję za moment z blogiem, porady się przydadzą.

  Reply
  1. Kamila

   Cieszę się 🙂

   Reply
 41. Maria Pisanie

  Warto może jeszcze wspomnieć, że nie warto pisać bloga od czasu do czasu – jak już pisać, to systematycznie, żeby czytelnicy wiedzieli, że np. co niedzielę będzie nowy wpis

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge