| |

Jak i gdzie sprzedać pierwszy kurs online ?

Tworzenie kursów online stało się w ostatnim czasie bardzo popularne, zwłaszcza, kiedy gospodarka zastała zamknięta z powodu CoVid-19. Ludzie zaczęli szukać nowych sposobów zarabiania, a przede wszystkim Ci co mogli to chcieli przenieść swój biznes do internetu. Ale czy łatwo jest sprzedać kurs online jeśli nie mamy wiedzy technicznej?

Wiele osób chcę zarabiać na swojej wiedzy i wcale się im nie dziwię, ponieważ jest to jeden ze sposobów zarabiania dochodu pasywnego.

Stworzenie kursu online jest wprawdzie czasochłonne, ale największą przeszkodzą może okazać się kwestie techniczne, czyli jak i gdzie sprzeda swój kurs online, zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy osobami technicznymi?

Na szczęście ten problem można szybko rozwiązać, ponieważ mamy dwie możliwości.

W tym artykule dowiesz się o dwóch sposobach sprzedaży kursów online.

Jak i gdzie sprzedać pierwszy kurs online – platformy zewnętrzne.

Na rynku polskim znajdziemy kilka serwisów, które pozwolą Ci sprzedać kurs online bez wiedzy technicznej np. Webtolearn, Myvod, Eduj. Dodatkowo masz możliwość sprzedać kurs online na platformach zagranicznych np. Udemy, na której znajdziesz grupę odbiorców polskich.

Zaletą platform zewnętrznych jest to, że absolutnie nie musisz znać się na kodowaniu, nie musisz nic tworzyć, aby wystawić swój kurs na sprzedaż. Autorzy tych systemów udostępniają prosty panel zarządzania kontem, gdzie w kilku krokach dodasz kurs czy to tekstowy czy wideo.

Drugą zaletą platform zewnętrznych jest fakt, że udostępniają cały pakiet integracji z różnymi innymi serwisami np. płatnościami online, systemami fakturującymi itp. Dzięki temu nie ponosisz dodatkowych kosztów.

Platformy zewnętrzne mają również wady, pomimo tego, ze bez problemowo i szybko udostępnisz swój kurs, to niestety będziesz musiał oddać coś w zamian, mianowicie albo prowizję od sprzedaży (a to nie są małe prowizje bo z reguły aż 50%, lub możesz zachować 98% jeśli sam będziesz reklamował kursu ze swojego linka partnerskiego) twojego kursu, albo będziesz musiał opłacać abonament (miesięczny) za korzystanie z platformy.

Drugą istotną wadą, na którą możesz natrafić w przypadku korzystania z gotowych platform jest to, że mogą być nałożone różne ograniczenia, co to dla ciebie oznacza? Niektóre platformy mają utworzone pakiety a w nich ograniczenia np. ilość kursantów, którzy mogą zakupić kurs. Im więcej kursantów będziesz chciał mieć tym będziesz musiał zakupić wyższy pakiet.

Kolejną wadą jest to, że nie jesteś do końca właścicielem swojej platformy tzn. platforma będzie dla ciebie dostępne tak długo jak będziesz opłacać np. abonament. Kiedy przestaniesz, utracisz automatycznie dostęp do platformy.

W przypadku platform, które pobierają tylko i wyłączenie prowizję ze sprzedaży ten problem nie jest tak istotny, ponieważ sprzedaż kursów będzie tak długo, póki sam ich nie usuniesz albo wtedy, kiedy właściciele platformy podejmie decyzję o jej zamknięciu.

Tak, więc widzisz, że o ile sprawy techniczne ciebie nie interesują i dostajesz gotowe rozwiązanie od zaraz, to jednak są też pewne minusy tego rozwiązania.

Jak i gdzie sprzedać kurs online – własna platforma na WordPress.

Drugim możliwym rozwiązanie jest wykorzystanie WordPressa do stworzenia platformy kursów online. Ale czy łatwo jest sprzedać kurs online na WordPressie? Będziesz musiał sam zbudować własną platformę lub zlecić komuś, kto zrobi to za ciebie.

Powiązany post : Platforma kursów online na WordPress – jaką wtyczkę wybrać

Stworzenie platformy na WordPress ma swoje zalety i oczywiście wady. Największą zaletą budowania platform na WordPressie jest to, że są odpowiednie darmowe i płatne wtyczki, dzięki którym postawisz w pełni funkcjonalną platformę sprzedaży kursów online.

Aby stworzyć platformę potrzebujesz np. wtyczek lms czyli Learning Management System, są to wtyczki, które posiadają interfejs instruktora i interfejs ucznia. Instruktor możesz tworzyć kursy, dodawać lekcje wideo, tekstowe a uczeń możesz zobaczyć i przejść przez przygotowany kurs.

Darmowe wtyczki wordpress, które pozwolą stworzyć platformę kursów online to np. wtyczka Tutor Lms, bardzo prosta ale funkcjonalna, która również posiada wersję Tutor Lms Pro, która jeszcze bardziej poszerza funkcjonalności budowanej platformy. Kolejną darmową wtyczką jest Learpress.

Jeśli chodzi o płatne wtyczki to jedną z najlepszych jest wtyczka Learndash najbardziej rozbudowana i zawierająca szereg ciekawych funkcji.

Zaletą sprzedaży kursów online na WordPress, jest fakt, że platforma jest Twoją własnością, nie musisz płacić abonamentów za utrzymanie (poza wtyczkami, jeśli wybierzesz płatne, wtedy dostajesz licencje na rok) i przede wszystkim nie oddajesz nikomu prowizji od sprzedaży (oczywiście z pominięciem systemów płatności, które zawsze pobierają minimalną prowizję).

Ale są też oczywiście wady. Aby stworzyć platformę kursów online na WordPressie potrzebujesz hostingu, domeny. Jeśli te dwie rzeczy już masz bo np. prowadzisz bloga czy stronę firmową, to oczywiście koszt stworzenia platformy wychodzi na chwilę obecną na 0 zł.

Jeśli skorzystasz tylko z darmowych wtyczek to również, koszt platformy nie wzrośnie. Ale jeśli będziesz chciał dodać np. system fakturujący lub skorzystać z płatnej wtyczki lms to koszt niestety się już pojawia.

Potrzebujesz też czasu na stworzenie takiej platformy, nauki jej obsługi lub oddelegowanie tego zadania komuś innemu, kto za ciebie stworzy taka platformę.

Zachęcam cię jednak abyś spróbował sam stworzyć taką platformę na WordPressie z wykorzystaniem darmowych wtyczek.

[elementor-template id=”6753″]

Podsumowanie

Poznałeś dwa sposoby, które pozwolą Ci sprzedać pierwszy kurs online. Wybór z pewnością nie jest łatwy, ponieważ albo oddasz część zarobków lub będziesz opłacać abonament za utrzymanie platformy albo poświecisz trochę czasu aby zbudować własną platformę sprzedaży kursów online.

Jeśli jesteś na etapie budowania swojej platformy na WordPress, pochwal się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.

Similar Posts