Historia zmiany panelu administracyjnego WordPress. Jakie z nich pamiętasz?

27 maja 2018 roku WordPress obchodził swoje 15 urodziny. W ciągu tych lat wp pobił rynek gotowych systemów zarządzania treścią i według danych W3Techs.com zasila 31% wszystkich stron na świecie. Jest to wielki sukces, jeśli porównać z wynikami innych CMSów. Tak, najbliższy konkurent – Joomla! CMS, – zasila tylko 3,1% witryn internetowych.

WordPress zdobył tak dużą popularność dzięki swojej prostocie, otwartości, dużej społeczności oraz szerokiemu wyborowi gotowych wtyczek i motywów. Ale warto także dodać, że twórcy tego systemu dobrze „odczuwają” rynek i zmiany upodobań internautów. Dlatego ciągle modernizują WordPress w odpowiedni sposób aby spełniać oczekiwania użytkowników. Potwierdzeniem tego jest chociażby wprowadzenie Gutenberga, który pozwoli tworzyć strony za pomocą metody „Przyciągnij i Upuść”. Jeśli spojrzeć na rosnącą popularność Elementora, jest to całkiem oczekiwany krok.

Jak długo pracujecie już na WordPressie? Jeśli odpowiednio długo to byliście świadkami tych zmian. A jeśli tylko poznaliście popularny CMS, możecie zobaczyć jak on wyglądał w 2003 r. oraz kilka lat temu. Zebrałem zrzuty ekranu panelu administracyjnego WordPress od czasu jego powstania do dnia dzisiejszego. Podałem także kluczowe zmiany dla każdego nowego wydania systemu. Zapraszam więc do przeczytania i zapoznania się z historią zmian WordPress:

WordPress 0.71 (czerwiec 2003 r.)

Początkowo przy wejściu do panelu administracyjnego natychmiast znajdowała się forma publikacji wpisów. Strona startowa znana jako Kokpit (Dashbord) była całkowicie nieobecna. Funkcje były bardzo ograniczone i wszystko wyglądało tak prosto, jak to tylko możliwe.
Dla wpisu można było przypisać tylko jedną kategorię, która została wybrana z rozwijanej listy. Oprócz tego nie było żadnego wizualnego edytora. A sam proces instalacji systemu był niezrozumiały dla osób początkujących.

WordPress 1.0.1 – Miles (styczeń 2004 r.)

Od tej wersji deweloperzy postanowili nazywać główne swoje wydania na cześć muzyków jazzowych. Pierwszym był Miles Davis. W tej wersji produktu po raz pierwszy zastosowano oryginalny system plików i nowy projekt w celu zastąpienia starych rozwiązań od b2/cafelog (poprzednika WordPress).
WordPress 1.0.1 pozwolił użytkownikom wybierać wiele kategorii dla wpisów, moderować komentarze oraz tworzyć przyjazne adresy URL. Oprócz tego instalator systemu stał się bardziej przyznany dla użytkowników.

WordPress 1.5 – Strayhorn (luty 2015 r.)

W wersji 1.5 można zobaczyć pierwsze wskazówki nowego stylu panelu administracyjnego. Ale interfejs nie zawierał Ajaxu i sam panel działał wolniej.  Deweloperzy dodali możliwość tworzenia statycznych strony oprócz wpisów blogowych. Równie ważne jest wsparcie instalacji kilku szablonów w ramach tego samego projektu.

WordPress 2.0 – Duke (grudzień 2015 r.)

Wraz z WordPress 2.0 rozpoczęły się pierwsze poważne zmiany i ulepszenia w interfejsie użytkownika. Na samej górze znajdował się niebieski pasek z sekcjami menu, którego używa się i w późniejszych wersjach. Także pojawiła się obsługa Ajaxa, dzięki czemu panel zaczął działać nieco szybciej. Powstały też  poszczególne bloki z ustawieniami, na stronie tworzenia wpisu.

Wydanie zawierało pełnoprawny edytor WYSIWIG oraz specjalny moduł Akismet jako rozwiązanie do ochrony przed rosnącym problemem spamu w komentarzach. System także zawierał wygodniejszy instrument do przesyłania plików/zdjęć, szybką publikację wpisów itd.

WordPress 2.1 – Ella (grudzień 2015 r.)

W tej wersji była znacznie ulepszona praca z komentarzami: utworzono osobną sekcję do zarządzania nimi. Oprócz tego użytkownicy otrzymali możliwość zatwierdzania i odrzucania komentarzy w panelu administracyjnym bez ponownego ładowania strony.

WordPress 2.3 – Dexter (wrzesień 2007)

Sama aktualizacja nie wpłynęła znacząco na interfejs, jednak dodano kilka interesujących rzeczy. Po pierwsze, poprawiono obsługę tagów, które są ustawione we wpisach na blogu. Również w systemie pojawiły się powiadomienia o dostępności aktualizacji wtyczek i wersji jądra.

WordPress 2.5 – Brecker (marzec 2008 r.)

Twórcy WordPress współpracowali z jedną z wiodących firm konsultingowych w dziedzinie projektowania Happy Cog. Cały interfejs został zmieniony według nowej koncepcji. Częściowo jest on używany do tej pory.

W wersji 2.5 po raz pierwszy zadziałała aktualizacja wtyczek jednym kliknięciem (chodzi o wtyczki dostępne na repozytorium). Udoskonalono edytor wizualny i dodano wbudowaną galerię.

WordPress 2.7 – Coltrane (grudzień 2008 r.)

W tej wersji nastąpiła kolejna istotna aktualizacja interfejsu użytkownika – teraz Kokpit miał możliwość zmiany pozycji elementów. Pojawiła się możliwość ukrywać niepotrzebnych elementów w kokpicie dzięki odpowiednim opcjom zarządzenia ekranem.

W podanej wersji było realizowano jeszcze kilka istotnych rzeczy: automatyczna instalacja modułów bezpośrednio z panelu administracyjnego; możliwość dodawać przyklejonych wpisów; skróty klawiszowe; możliwość odpowiadania na komentarze w panelu administracyjnym itd.

WordPress 3.0 – Thelonious (czerwiec 2010 r.)

Jest to bardzo ważna wersja, która przekształciła WordPress ze zwykłej platformy blogowej w pełno funkcjonalny CMS. Pojawiła się taksonomia, typy wiadomości, ustawienia nagłówka strony z niestandardowym tłem, krótkimi linkami i funkcjami tworzenia menu.

WordPress 3.3 – Sonny (grudzień 2011 r.)

W tej wersji nie było istotnych zmian w interfejsie panelu. Jednak były rozszerzone funkcje: obrazy i pliki zostały dodane poprzez przeciąganie; górne i boczne menu administratora stały się rozwijane i zaczęły dostosowywać się do rozmiaru ekranów.

WordPress 3.5 – Elvin (grudzień 2012 r.)

Głównym udoskonaleniem interfejsu było poprawne wyświetlanie panelu administracyjnego dla wszystkich rozmiarów ekranu, w tym smartfonów i tabletów. Oprócz tego projekt został nieco uproszczony, a style i ikony zostały responsywne. W nowym wydaniu była ulepszona ładowarka mediów i pojawił się nowy motyw Twenty Twelve.

WordPress 3.8 – Parker (grudzień 2013 r.)

W tej wersji odbyła się ważna aktualizacja UI/UX, dzięki czemu panel administracyjny został poprawnie wyświetlany na różnych urządzeniach mobilnych. Także był dopracowany interfejs panelu, pojawiły się schematy kolorów, czcionki ikon i typografii na Open Sans. Ten wygląd z niewielkimi zmianami jest nadal używany w systemie. Do innych ważnych innowacji można dodać ulepszenie pracy z widgetami i motywami.

WordPress 4.0 – Benny (wrzesień 2014 r.)

W nowym wydaniu WordPress nie przybyło istotnych zmian w interfejsie użytkownika. Niemniej jednak pojawiło się kilka ciekawych opcji: była ulepszona biblioteka plików multimedialnych z nieskończonym przewijaniem i zaawansowaną edycją; został zaktualizowany katalog modułów, edytor tekstu i opcje personalizacji motywy, które zostały dodane w wersji 3.9.

WordPress 4.2 – Powell (kwiecień 2015 r.)

W tej wersji odbyły się drobne zmiany w kolorach panelu administracyjnego: szare tło stało się niebieskawe. Oprócz tego instalacja wtyczek znacznie przyspieszyła i dodano wsparcie Emoji.

WordPress 4.5 – Coleman (kwiecień 2016 r.)

Nowa wersja WordPress przyniosła kilka drobnych usprawnień w edytorze: pojawiła się możliwość dodawania linków „w locie” oraz nowe skróty klawiszowe. Także w opcjach personalizacji motywu zostały dodane przyciski podglądu strony na różnych urządzeniach (komputerach, tabletach, smartfonach). Oprócz tego pojawiła się możliwość dodawania logo i favicon.

WordPress 4.9 – Tipton (listopad 2017 r.)

W tej wersji były wprowadzone zmiany dotyczące edycji kodu CSS i PHP we wbudowanym Edytorze. Pojawiło się podświetlanie składni, automatyczne uzupełnianie tekstu, sprawdzanie błędów itp. W WordPress 4.9 pojawiła się możliwość zapisywać wersji roboczych zmian wprowadzonych do motywu przez sekcję „Personalizacja”. Dodatkowo zmodyfikowano widget edytora i dodano galerię.

Co dalej? Na pewno długo oczekiwany WordPress 5.0 z Gutenbergiem na pokładzie.  Jakie dodatkowe możliwości będą dodane do nowego wydania, będziemy mogli zobaczyć bezpośrednio po prezentacji wspomnianej wersji.

Podsumowanie

Jak widać z umieszczonych powyżej obrazków, wygląd panelu administracyjnego WordPress praktycznie się nie zmienił od 2013 roku. Jednak w ciągu tego czasu były dodane i opracowane nowe opcje, które wzbogaciły system. Ponadto, deweloperzy WordPress obiecują kardynalną zmianę wraz z wejściem i uruchomieniem Gutenberga. Te zmiany na pewno spowodują konieczność przebudowy interfejsu użytkownika. Czy będą lepsze? Zobaczymy już w tym roku. 🙂

P.S. Od jakiej wersji zaczęliście Państwo korzystać z WordPress? Co wam się najbardziej podobało, a co wpłynęło niekorzystanie na nowe wersje?

Similar Posts