| |

Gdzie kupić domenę dla strony WordPress

Kiedy myślisz poważnie o swojej przyszłej stronie internetowej to potrzebujesz 3 rzeczy, mianowicie domeny, hostingu i WordPressa.

Kiedy już wiesz, pod jaką nazwą chcesz istnieć w sieci przyszedł czas na sprawdzenie czy wybrana przez Ciebie nazwa jest dostępna, a jeśli jest to kolejnym krokiem będzie jej zakup. Ale gdzie kupić domenę, aby nie przepłacać?

W tym artykule dowiesz się gdzie kupić wymarzoną domenę pod swoją stronę internetową lub bloga oraz na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Wydawałoby się, że kupno domeny internetowej jest proste i rzeczywiście takie jest, ale możesz natrafić na kilka pułapek, które spowodują, że przeżyjesz niemały szok za rok, kiedy przyjdzie opłacić domenę na kolejny rok.

Opłaty za domenę są powtarzalne.

Musisz wiedzieć, że opłatę za domenę będziesz opłacała, co roku i niestety będzie to już inna kwota niż ta za pierwszy rok. Co się stanie, jeśli nie opłacisz ponownie domeny i nie przedłużysz jej na kolejny rok? Po prostu stracisz ją i Twoja strona nie będzie się już wyświetlała pod tą domeną. Mało tego ktoś inny będzie mógł ją przejąć po Tobie i pod nią postawić swoją stronę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy?

Z reguły każdy patrzy na cenę za pierwszy rok, która przeważnie waha się w granicach ok. 12 zł. Oczywiście możesz kupić domenę w promocji za 0 zł, albo po obniżonej cenie, ale to może narazić cię na przykre niespodzianki po roku, jakie? Dowiesz się za chwilę.

Więc, na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy? Nie patrz na cenę domeny za pierwszy rok, ale sprawdź cennik przedłużenia (odnowienie) domeny na kolejne lata. W zależności od firmy cena ta będzie bardzo różna. W jednej firmie zapłacisz, np. 120 zł netto, co jest sporym wydatkiem, w innej możesz zapłacić trochę mniej np. 65 zł netto, albo dużo mniej, czyli 40 zł netto. Podane ceny są dla domeny .pl.

Widzisz rozpiętość cen jest olbrzymia i to powinnaś wziąć pod uwagę wybierając firmę, w której zakupisz domenę.

Małe zestawienie firm i cen domen

Nazwa.pl

Home.pl

Zenbox.pl

Ovh.pl

Atthost.pl

Kei.pl

Gdzie kupić najtaniej domenę .pl dla strony internetowej?

Kiedy popatrzysz na tabelę cenową powyżej, to na pewno zauważysz, że najtaniej domenę kupić w firmie OVH.pl. I osobiście polecam Ci tę firmę do kupowania domen.

Mam u nich kilkanaście domen już od kilku lat, więc mogę firmę polecić z czystym sumieniem.

Domena w promocji, dlaczego nie warto korzystać.

Jak wspomniałam wyżej większość firm będzie kusiła rabatami na zakup domeny. Zarówno będą to rabaty na 0 zł jak i inne kwoty. Wydawałoby się, że 0 zł za pierwszy rok to super sprawa, na pewno zarobisz, odłożysz pieniądze na kolejny rok. Ale może cię to kosztować znacznie więcej.

Musisz ponownie sprawdzić, jaka będzie cena odnowienia domeny i jeśli wybierzesz np. Home.pl czy Nazwa.pl, które bardzo często robią właśnie takie promocje na 0 zł za domenę to okaże się, że za rok zapłacisz 120 zł netto, no ale pierwszy rok za darmo był, tak to prawda.

Ale gdy kupisz domenę np. w OVH i za pierwszy rok zapłacisz 12 zł, a za kolejny 40 zł netto to dwa lata utrzymania domeny będzie Cię kosztowało 52 zł netto czyli połowę tego co byś miała w poprzedniej firmie czyli Home.pl.

Widzisz teraz jak można zaoszczędzić?

Ktoś Ci powie, ok ale domenę można przenieść między firmami i nie i opłacić kolejny rok po niższej cenie w tej drugiej firmie. Tak zgadza się, domenę możesz przenieść z jednej firmy do drugiej i płacić cenę tej drugiej firmy. W tym celu potrzebujesz specjalny kod Authinfo, który pozwoli ci przenieść domenę. Kod ten wydaje firma, w której masz zakupioną domenę.

Jednakże jeśli firma daje promocję na swój produkt i to w dodatku taki duży, czyli za pierwszy rok 0 zł, więc nic nie zarabia to myślisz, że pozwoli Ci zabrać produkt gdzie indziej tak za darmo? Niestety nie, będziesz musiała zapłacić najpierw za przedłużenie, czyli te 120 zł w Home.pl, a dopiero potem wystawi Ci niezbędny kod do przeniesienia domeny. Więc i tak zapłacisz najpierw te 120 zł netto za przedłużenie domeny.

Wnioski

Domena jest podstawowym elementem, ponieważ bez niej nie będzie Cię w Internecie, więc Twoi klienci Cię nie znajdą. Oczywiście, jeśli chcesz założyć tylko i wyłącznie bloga to również potrzebujesz własnej domeny, aby być bardziej profesjonalna. Dlaczego? Ponieważ blogi stawiane na darmowych platformach są bardzo ograniczone, nie da się na nich zarabiać, a dodatkowo traktowane są, jako blogi pisane przez nastolatków a nie poważne osoby.

Nie warto, więc brać domen w promocji i z pewnością należy sprawdzić cenę odnowienia domeny, a nie jej cenę za pierwszy rok użytkowania.

Similar Posts