Co to jest wtyczka WordPress

Wiele osób pyta na forach, grupach facebookowych np. jak dodać jakąś funkcjonalność na swoją stronę, WordPress. Pojawia się wtedy lawina odpowiedzi – użyj wtyczki XYZ.

Ale jeśli jesteś dopiero początkującym użytkownikiem WordPressa zwłaszcza, jeśli jesteś również samoukiem to może nie do końca wiesz czym jest wtyczka WordPress. Po przeczytaniu tego artykułu, będziesz już wiedziała dokładnie, co to jest wtyczka.

Wtyczki to podstawowe narzędzie, które pozwala dodać nowe funkcje lub rozszerzyć inne w witrynie WordPress.

Co to jest Wtyczka WordPress

Definicja wtyczki w Wikipedii brzmi – architektura wtyczek WordPress pozwala użytkownikom rozszerzyć funkcjonalność strony internetowej lub bloga.

Ale może wyjaśnię Ci to nieco inaczej. Na pewno posiadasz smartfona, prawda? Co robisz, gdy chcesz dodać nową funkcjonalność do telefonu? Szukasz, pobierasz i instalujesz aplikację np. gry, kalkulatory itp.

Wtyczka WordPress jest właśnie taką małą „aplikacją”, która po zainstalowaniu, rozszerza funkcjonalność WordPressa.

Czy wtyczki są bezpłatne czy płatne?

Odpowiedź brzmi, są takie i takie. W repozytorium WordPressa, jest to oficjalna baza, znajdziesz tysiące darmowych wtyczek, które sprawią, że Twoja strona zyska nowe, ciekawe opcje.

Możesz również zainwestować w płatne wtyczki  WordPress, które tworzone są przez programistów z całego świata, więc nie musisz korzystać tylko z darmowych wtyczek WordPress, które znajdują się w Repozytorium.

Płatne wtyczki są bardziej rozbudowane, mają większe możliwości i więcej funkcji przez co posiadają więcej opcji do skonfigurowania.

To, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze płatnych wtyczek to na pewno fakt, aby pochodziły z legalnych stron, które są popularne i sprawdzone.

Jak dodać wtyczkę do WordPress

Wtyczkę musisz zainstalować, ale jest to bardzo proste. Wystarczy skorzystać z instalatora wbudowanego w panelu administracyjnym WordPressa po kliknięciu w odnośnik menu Wtyczki – Dodaj nową.

Otworzy się strona, która zaciąga listę wszystkich oficjalnie dodanych wtyczek z repozytorium WordPress.

Twoim zadaniem jest tylko przejrzenie, poszukanie interesującej Cię wtyczki i zainstalowanie jej. Dokładny proces instalacji znajdziesz w artykule Instalacja wtyczki WordPress na dwa sposoby

Przykłady popularnych wtyczek WordPress i ich funkcje

W samym rezpozytorium WordPressa jest ponad 50 tysięcy darmowych wtyczek, do tego dochodzą również wtyczki z innych miejsc np. marketplace jak ThemeForest i innych firm. Nie mniej jednak wtyczki, które polecam dodać do strony WP to między innymi:

  • Contact Form 7 – darmowa wtyczka, która pozwoli dodać formularze kontaktowe na Twojej stronie. Możesz dodać nieograniczoną ilość takich formularzy i podpiąć pod nie różne emaile.
  • Elementor – darmowa (choć jest i też płatna wersja), wtyczka Page builder, która pozwala zamienić stronę w kreator. Działa na zasadzie „przeciągnij i upuść”, czyli drag and drop. Z jej pomocą stworzysz nie tylko pojedyncze strony statyczne, ale również całe witryny. Wygląd mojego bloga jest właśnie wyklikany w całości za pomocą Elementora, dzięki czemu mogłam ustawić każdy element według własnego pomysłu i nie szukać czy kupować motywu.
  • Yoast Seo – darmowa (choć jest i też płatna wersja), która pomaga sprawdzić czy artykuł jest dobrze skonfigurowany pod Seo, aby lepiej i skuteczniej pozycjonował się w Google.
  • WooCommerce – darmowa wtyczka, która pozwala stworzyć sklep internetowy do sprzedaży zarówno produktów fizycznych jak i wirtualnych. Jest to wtyczka „kombajn” bardzo rozbudowana i wszystkie witryny sklepowe zbudowane na WordPress, obsługiwane są właśnie przez tę wtyczkę.

To tylko cztery przykłady popularnych wtyczek WordPress, ale widzisz ile funkcjonalności możesz dodać do swojej strony WordPress, jak możesz ją rozbudować bez dodatkowych kosztów.

Możesz również przeczytać artykuł – na co zwrócić uwagę przy wyborze wtyczki WordPress.

Wnioski

Zgodnie z obietnicą, jaką złożyłam Ci na początku artykuły, czyli zapewniłam Cię, że po przeczytaniu tego artykuły będziesz wiedziała, czym jest wtyczka WordPress, to ma nadzieję, że tak właśnie jest.

Warto korzystać z wtyczek i rozbudowywać WordPressa i na pewno wraz z rozwojem swojej strony znajdziesz odpowiednią wtyczkę dla siebie.

Similar Posts