| |

Co to jest wordpress i jak dziala

Kiedy myślisz o stworzeniu witryny dla swojej firmy, biznesu online lub dla bloga, na którym zamierzasz w przyszłości zarabiać, zaczynasz szukać idealnego rozwiązania, prawda? Na grupach facebook, forach internetowych po zadaniu pytania „gdzie stworzyć stronę WWW” na pewno dostaniesz odpowiedź, że na WordPress. Ale czym tak naprawdę jest WordPress?

W tym artykule przeczytasz o najważniejszych szczegółach, które sprawią, że lepiej zrozumiesz, co to jest WordPress i dlaczego miliony stron internetowych z niego korzystają.

Dostaję wiele emaili i zapytań o to właśnie, co to jest WordPress i jak działa. Jeśli również zastanawiasz się co to jest WordPress to powiem Ci, że wiele osób początkujących też tego nie wie. Gdzieś tam obiło się im o uszy, że coś takiego jest, ale czym to jest? Przeważnie wiedzą, że jest to platforma blogowa. Ale WordPress to już nie tylko blogi, o czym przekonasz się czytając ten artykuł.

Co to jest WordPress?

WordPress to system zarządzania treścią czyli w skrócie CMS. W internecie możesz przeczytać, że WordPress to oprogramowanie blogowe i faktycznie tak było przez kilka pierwszych lat, kiedy właściciel WordPressa stworzył go. Na przełomie lat, bo WordPress istnieje już od 2003 roku, poczyniono wiele postępów, dzięki czemu z prostej platformy blogowej, WordPress stał się platformą do tworzenia każdego rodzaju stron internetowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaką zmianę przeszedł WordPress w ciągu ostatnich lat, przeczytaj ten artykuł .

WordPress w skrócie (WP) to oprogramowanie Open Source (GNU) został stworzony tak jak pisałam wyżej w 2003 roku przez Matta Mullenwega i Mike’a Little’a na licencji GPLv2. Oprogramowanie Open Source polega na tym, że możesz swobodnie używać, rozpowszechniać, kopiować, modyfikować lub ulepszać w tym przypadku WordPressa bez konieczności proszenia kogokolwiek o pozwolenie. Dlatego WordPress sam w sobie jest bezpłatny i to jest jego niewątpliwie największy atut.

Oczywiście mówię tutaj o WordPress (.org), bo musisz wiedzieć, że jest jeszcze jeden rodzaj WordPressa, a mianowicie WordPress (.com). Jeśli myślisz poważnie o stworzeniu strony firmowej na WordPress czy o blogu, który będzie Twoją własnością musisz skorzystać z wersji WordPress (.org).

Zachęcam Cię do przeczytania artykułu Różnice między WordPress.com a WordPress.org, abyś dobrze zrozumiała, dlaczego używamy .org a nie .com.

Skoro WordPress jest oprogramowaniem Open Source to kto go rozwija, skoro przeszedł taką wielką zmianę? Samego WordPressa rozwijają oczywiście jego twórcy wraz ze swoim zespołem, ale nie tylko. Prace nad utrzymaniem i ulepszeniem WordPressa pochodzą od tysięcy programistów, ekspertów oraz blogerów a także od zwykłych użytkowników z całego świata. Jak to działa? Tysiące osób tworzy dodatki, czyli wtyczki WordPress zarówno płatne jak i bezpłatne, a także motywy odpowiedzialne za wygląd WordPressa, również w wersji płatnej jak i bezpłatnej. Za chwilę się o tym dowiesz więcej.

Największą zaletą WordPressa jako CMS jest to, że posiada panel sterowania czyli panel administracji całym WordPressem, który pozwala zarządzać nim w sposób wizualny, nie musisz być programistą i znać się na kodowaniu, aby tworzyć strony, dodawać treść, zdjęcia itp.

Panel jest bardzo łatwy i intuicyjny do tego jest w każdej wersji językowej, więc również i po polsku, co jest niezwykle ważne, gdy ktoś nie zna np. angielskiego.

Jak działa WordPress?

WordPress zbudowany jest za pomocą języka PHP i potrzebuje bazy danych MySQL, do przechowywania danych, jednak nie będę Ci tutaj o tym szczegółowo pisać bo ta wiedza nie jest Ci tak naprawdę potrzebna jeśli nie będziesz tworzyć wtyczek, motywów dla WP.

WordPress (.org) do działania potrzebuje domeny internetowej oraz hostingu, które są niestety płatne i wymagane, aby uruchomić WordPressa profesjonalnie i na własność. Sam WordPress jest natomiast bezpłatny.

Koszt domeny internetowej wynosi ok. 12 zl za pierwszy rok używania, natomiast w kolejnych latach, (domenę trzeba odnawiać, co roku, aby była Twoją własnością), to w zależności od firmy cena będzie wynosiła od 50 zł – 120 zł (netto).

O tym gdzie kupić domenę aby nie przepłacić przeczytasz w tym artykule – Gdzie kupić domenę dla strony WordPress.

Koszt hostingu wynosi od 50 do kilkuset złotych rocznie (lub miesięcznie w zależności od oferty) i to również jest opłata powtarzalna. Oczywiście możesz przenosić swoją stronę między hostingami. O tym gdzie kupić hosting przeczytasz w tym artykule.

WordPress pozwala tworzyć strony statyczne i dynamiczne witryny, które zawsze korzystają z innych dodatków, takich jak motywy czy wtyczki, z tym, że wtyczki nie są obowiązkowe. WordPress będzie działał i bez nich, one tylko rozszerzają funkcjonalność witryny.

Instalacja WordPressa na hostingu może się odbyć w sposób automatyczny, ponieważ wiele firm hostingowych posiada aplikację, która po kliknięciu kilku przycisków, zainstaluje WordPressa sama. Można również zainstalować WP ręcznie, wtedy samemu trzeba stworzyć bazę danych, przesłać pliki WP na serwer i wszystko ze sobą podłączyć. Są hostingi, które mają tylko instalację ręczną, czyli sama musisz wszystko skonfigurować, ponieważ nie zawierają kreatora instalacji automatycznej.

Więcej o instalacji WordPressa przeczytasz w artykule Instalacja WordPressa ręczna czy automatyczna.

Podczas instalacji WordPress zapisuje do bazy MySQL wszelkie niezbędne informacje, aby WordPress mógł poprawnie działać.

Do działania WordPress potrzebuje również motywu i/ choć nie koniecznie wtyczek. O tym dowiesz się w kolejnych punktach.

Jeśli chcesz wypróbować WordPressa, ale nie chcesz inwestować w domenę i hosting, możesz zainstalować WordPressa lokalnie na swoim komputerze. Będziesz jednak potrzebowała oprogramowania (oczywiście darmowego) np. XAMP lub Bitnami. Jest to ciekawy sposób przetestowania WP bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Utworzone witryny oczywiście będziesz mogła później przenieść do sieci po wykupieniu domeny i hostingu. Tak więc Twoja praca przy tworzeniu strony nie pójdzie na marne.

Co to jest hosting WordPress

Wiele razy słowo hosting pojawiło się już w tym artykule, więc jeśli nie wiesz co to jest hosting to już wyjaśniam. Hosting to miejsce na specjalnym serwerze, który działa 24h na dobę. Po to aby strona internetowa, która ma swoje pliki na tym właśnie hostingu mogła być dostępna w Internecie.

Co to jest motyw WordPress

WordPress potrzebuje motywu, aby stworzyć układ stron i móc nimi zarządzać pod względem graficznym. Motyw pozwala wyświetlić wizualnie stronę w przeglądarce.

Motyw składa się z szablonów, czyli zestawu plików (pliki php, arkusze stylów, obrazki, grafiki), które tworzą całą część graficzną witryny.

Po zainstalowaniu WordPressa na hostingu czy lokalnie, będzie włączony domyślny motyw, który można zmienić i wybrać, włączyć inny. Z każdą aktualizacją WordPressa, autorzy dodają kolejny domyślny motyw. Obecnie w wersji WordPress 5.0 mamy motyw Twenty nine, a demo możesz zobaczyć tutaj.

Mi osobiście ten motyw nie przypadł do gustu. Jednak zaskoczę Cię informacją, że ten motyw obecnie używa ponad 1 mln osób na świecie.

Czy można zrezygnować z motywu Twenty Nine? Oczywiście będziesz mogła wybrać i włączyć inny motyw. Do dyspozycji w samym repozytorium WordPressa jest ponad 50 000 bezpłatnych motywów, więc wybór jest przeogromny.

Ale jak wspomniałam już wcześniej nie tylko darmowe motywy są do dyspozycji. Możesz również zakupić płatny motyw WordPress, które zawsze będzie bardziej rozbudowany, konfigurowalny niż motyw darmowy.

Darmowe motywy tworzone są przez programistów i dodawane do repozytorium WordPressa.

Płatne motywy nie są oczywiście weryfikowane przez nikogo z WP, dlatego ważne jest, aby kupować motywy z legalnych, dobrych i znanych źródeł.

Zapoznaj się z tym artykułem – jaki motyw wybrać darmowy czy płatny, jeśli stoisz przed wyborem motywu WordPress swojego na bloga.

Co to jest wtyczka WordPress

Wtyczki to małe „aplikacje”, które mogą rozszerzyć funkcjonalność WordPressa lub dodać do niego nowe funkcje. Dzięki czemu możesz dostosować, WordPressa do swoich potrzeb.

Wtyczki tworzone są przez programistów z całego świata. Darmowe wtyczki możesz znaleźć w repozytorium WordPressa.

Płatne wtyczki możesz znaleźć w internecie, ale ważne jest, aby kupować je z legalnych, dobrych i znanych źródeł.

W tym artykule co to jest wtyczka WordPress dowiesz się nieco więcej na ten temat.

Czym jest repozytorium WordPress

Repozytorium WordPressa to miejsce gdzie programiści z całego świata mogą dodawać stworzone przez siebie wtyczki i motywy do oficjalnej bazy WP.

Oczywiście każda wtyczka i motyw zostaje poddana szczegółowej weryfikacji i kontroli, zanim trafi na oficjalną listę polecanych wtyczek i motywów.

Link do repozytorium WordPressa: repozytorium wtyczek WordPress oraz motywów WordPress.

Ile kosztuje WordPress

Tak jak pamiętasz, na początku artykułu napisałam, że WordPress jest bezpłatny. Nigdy nie zapłacisz za korzystanie z oprogramowania, nie ponosisz opłaty jednorazowej ani tym bardziej miesięcznej.

Ale do działania potrzebujesz domeny i hostingu oraz jeśli się zdecydujesz na płatny motyw czy wtyczkę, to będziesz musiała ponieść pewien koszt. Ceny zarówno domeny, hostingu, motywu czy wtyczek są różne.

Niestety często dochodzą mnie słuchy, że ktoś zdecydował się na stworzenie strony na WordPress w firmie XYZ i dodatkowo musi płacić za korzystanie z WordPressa np. za bloga i to nie małe pieniądze, bo nawet 500 zł za jego „włączenie”. Co moim zdaniem jest niedopuszczalne.

Dzieje się tak w przypadku, gdy dodatkowo poza stworzeniem strony wykupujesz również miejsce hostingowe u zleceniodawcy. Uważaj na takie praktyki i zawsze dopytaj o to, czy nie będziesz miała ograniczenia użytkowania WordPRessa.

Co możemy zrobić z WordPress

Na koniec powiem Ci co jeszcze możesz zrobić za pomocą WordPressa, bo jak wspomniałam na początku nie jest to tylko platforma blogowa jak niektórzy myślą.

WordPress pozwala stworzyć każdy rodzaj strony np.:

 • stronę wizytówkę  (one page) – prostą stronę, która nie zawiera dużo treści, a sposób jej działania to najczęściej przewinięcie do danej sekcji po kliknięciu w odnośnik w menu;
 • stronę firmową – rozbudowaną, statyczną stronę firmy, która dodatkowo może zawierać, (choć nie musi) bloga;
 • forum – tu raczej nie trzeba nic tłumaczyć, na pewno korzystałaś, z jakiego forum tematycznego;
 • portal informacyjny – magazyn o wielu tematykach;
 • stronę osobistą – np. możesz utworzyć bloga czy stronę z poradami, tylko dla wybranych osób, a zamkniętą dla reszty;
 • e-commerce – sklep internetowy do sprzedaży produktów fizycznych, ale również i wirtualnych np. pdfów, ebooków, plików;
 • platformę kursów online – jeśli chcesz sprzedawać wiedzę w postaci wideo, tekstowej np. tak jak jak na mojej platformie, to również zrobisz to z WordPress;
 • platformę członkowską (membership) – coraz bardziej popularna opcja, czyli sprzedaż produktów za pomocą miesięcznych subskrypcji.
 • portfolio – jeśli jesteś artystą, fotografem i chcesz pokazać swoje prace.
 • portal społecznościowy – możesz stworzyć nawet portal na wzór facebooka.

Najwięksi korzystają z WordPressa

Pomimo tego, że WordPress sam w sobie jest darmowy to korzystają z niego również największe firmy, organizacje komercyjnej i non-profit.

Marki, które korzystają z WordPressa to New York Times, Microsoft, Walt Disney, Mercedes-Benz, a także sławni ludzie jak Sylvester Stallone, Rollings Stones i wielu innych.

Wnioski

Na koniec małe podsumowanie, aby zebrać wszystkie punkty razem.

Czego WordPress (.org) wymaga do działania?

 • domeny
 • usługi hostingowej
 • bazy danych MySQL (zawarte w określonym pakiecie hostingowym)
 • motywy, darmowe lub płatne
 • wtyczki – opcjonalnie

WordPress sam w sobie jest bezpłatny i możesz z niego korzystać i tworzyć nieograniczoną ilość witryn. Możesz go rozbudowywać o nowe funkcje i tworzyć praktycznie każdy rodzaj witryny.

Dowiedziałaś się czym jest WordPress i co jest potrzebne do jego działania, abyś mogła stworzyć wymarzoną stronę internetową lub bloga.

Mam nadzieje, że jeśli dopiero jesteś na etapie rozmyślania, na czym stworzyć swoją stronę, wybierzesz właśnie WordPressa.

Similar Posts