Co to jest motyw WordPress

Pierwsza myśl, jaką będziesz miała w głowie, kiedy postanowisz stworzyć stronę internetową jest taka „jak ma wyglądać moja strona lub blog”. Nie myślimy w pierwszej kolejności o tym jakie funkcje ma spełniać ale o tym jak ma wyglądać.

Za wygląd, czyli za wizualną część strony odpowiada w WordPressie, motyw graficzny. Często wiele osób błędnie nazywa motyw mianem szablonu. Nie jest to poprawne, ponieważ szablon to trochę coś innego niż motyw.

WordPress ma tę zaletę, że jest elastyczny, dzięki temu istnieje wiele darmowych i płatnych motywów, które możesz łatwo zainstalować na swojej stronie.

Motywy różnią się od siebie między innymi ilością i różnorodnością opcji, jakie można w nich ustawić.

Motyw darmowy WordPress

Kiedy startujesz ze swoją pierwszą stroną internetową lub blogiem, to z pewnością nie chcesz inwestować pieniędzy na start. Dlatego wiele osób zaczyna od wybrania darmowego motywu. Darmowe motywy znajdziesz w repozytorium WordPressa i jest ich tam naprawdę spora ilość.

Zaletą darmowych motywów jest to, że nie mają skomplikowanej konfiguracji, ponieważ zawierają mało opcji. Ale jest to też ich wada, ponieważ nie posiadają np. ustawienia koloru czcionki, odnośników, przez co nie można ich dostosować do własnych potrzeb. Wtedy też zaczniesz szukać tak jak większość osób pomocy na grupach facebookowych albo będziesz się irytować i zamiast pracować nad zawartością strony, to skończy się tak, że zaczniesz szukać nowego motywu.

Darmowy motyw, który ma bardzo dużo opcji konfiguracji to OceanWP. Polecam go, ponieważ można dostosować niemal wszystko pod siebie. Istnieje również wersja pro tego motywu, ale jest już płatna.

Płatny motyw WordPress

Płatne motywy mają już bardzo rozbudowane opcje, a także sam wygląd. Dlatego konfiguracja jest nieco trudniejsza i czasochłonna. Po zainstalowaniu motywu na swoim WordPressie nie zobaczysz od razu tego samego wyglądu, co na wersji demonstracyjnej. Wiele osób się potem dziwi, że przecież nie wygląda to tak jak widzieli. Jednak spokojnie, w 99% trzeba po prostu zainstalować wersję demonstracyjną w panelu administracyjnym i będzie można cieszyć się tym, co kupiłaś.

Ze względu na to, że motywu płatne są bardzo rozbudowane, należy rozważnie podejść do ich wyboru. Nie zawsze ilość funkcji, któe oferuje dany motyw będzie Ci potrzebna, a może przełożyć się to na szybkość wczytywania strony w przeglądarce.

Similar Posts