BLOG

Co to jest favicon i po co mi favicon cz.1 ?

favicon co to jest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Patrzysz na strony swoich znajomych, na blogi firmowe i w prawym rogu zakładki widzisz malutkie ikonki z obrazkiem. Zastanawiałeś się, co to jest i, po co one właściwie tam są? To nic innego jak favicony. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat co to jest favicon i po co favicon na stronie,  zapraszam do lektury.

Co, to jest favicon ?

Favicon, to niewielki kwadracik o wymiarach 16 x16 px. Favicon, jest plikiem graficznym, który widać:
– na karcie w przeglądarce internetowej
– w zakładkach ulubionych

Favicon na karcie w przeglądarce internetowej

Jeśli, tak jak ja otwierasz kilkanaście zakładek z ciekawymi stronami, które właśnie odwiedziłeś/aś, to po chwili trudno zorientować się, która zakładka przedstawiała to, co cię zainteresowało np. jakiś fragment artykułu.

Ja otworzyłam wiele stron o tematyce marketingu internetowego i mlm i w moim przypadku belka wyglądała mniej więcej tak (strzałką zaznaczyłam, gdzie jest moja strona, która nie miała jeszcze favicony):

co to jest favicon belka przegladarki

A teraz zobacz jak moja strona wyróżniła się na tle innych, gdy już posiadała favicon.

po co na stronie favicon

Favicon w zakładkach ulubionych

Taką samą różnicę zobaczysz, jeśli dodajesz wiele stron do zakładki ulubione. Po pewnym czasie zbierzesz tak dużo stron, że sam zaczniesz się na pewno gubić i z trudem będziesz odnajdywać stronę, którą właśnie teraz potrzebujesz.

Zobacz jak to wygląda u mnie z moją stroną w zakładce ulubione.

favicon na stronie

Po co favicon na stronie?

Teraz pewnie zadajesz sobie pytanie, ale, po co mi favicon na stronie ? Patrząc na powyższe przykłady na pewno dostrzegłeś/ąś, że dzieki favicon na blogu twoja strona wyróżnia się na tle stron, które nie posiadają favicony.
Dlatego, choćby z tego banalnego powodu warto mieć favicon na stronie. Aby się wyróżniać.
Nie wszyscy jeszcze doceniają moc favicony na blogu, czy stronie.

Favicon wpływa na profesjonalizm twojej strony ? Jak taki mały obrazek może wpływać na profesjonalizm? Może, ponieważ odwiedzający twojej strony, czy bloga widzą, że dbasz o każdy nawet najmniejszy szczegół twojej witryny. Starasz się wyróżnić z tłumu, nie tworzysz strony, byle jak. co to jest favicon na stronie

Dlaczego warto korzystać z favicon na stronie?

Podsumowując ten artykuł, przedstawię ci w punktach dlaczego warto korzystać z favicony na blogu i stronie:

– zakładki ulubione bywają zaśmiecone, dlatego warto wyróżnić się graficznie i przypomnieć o swojej stronie
– favicon przykuwa uwagę czytelników twojego bloga, czy strony
– jest łatwy do stworzenia

Na jakich stronach najbardziej opłacalne jest stosowanie favicony ? Oczywiście, dodanie favicony polecam wszystkim, jednak, jeśli masz bloga na wordpress.com lub bloggerze, dodaj jak najszybciej faviconę. Dlaczego ?, ponieważ wszyscy użytkownicy obu platform mają wspólny adres www. Dlatego warto się wyróżnić.

Jako bonus powiem Ci coś czego nie wie ok. 90% ludzi w Polsce.

Czytając o faviconach na zagranicznych portalach dokopałam się informacji, że taka mała i banalna ikonka może podnieść klikalność twojej strony, jeśli ktoś dodał ją do swoich zakładek w przeglądarce. Ludzie są wzrokowcami, więc ikonka wpadnie, im w oko i są w stanie ją szybciej zapamiętać i o niej pamiętać.

W kolejnej części pokaże ci jak prosto można zrobić favicon i jak dodać favicon na strone i na bloga wordPress.


DZIEWCZYNA ZA BLOGIEM

Jestem Kamila Nitschka

Jestem tutaj, aby szybko i łatwo stworzyć stronę internetową Twoich marzeń lub nauczyć Cię jak możesz to zrobić sama w prosty sposób i bez stresu oczywiście wykorzystując w tym celu WordPressa.

Kategorie

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Autor artykułu

3 thoughts on “Co to jest favicon i po co mi favicon cz.1 ?”

  1. Dobrze powiedziane i ciekawostka o której nie wiedziałam 😉 Co do favikony należy dodać- że wpływa pozytywnie na SEO witryny WWW, a od jakiegoś czasu zalecany jej rozmiar przez Google to 170 x 170 mpx.

    Pozdrawiam

    1. Kamila Nitschka

      Dzięki Marta :), przyznam że nie śledziłam jak to teraz wygląda z rozmiarami favicony 🙂 ale już wiem.

  2. Nadal mnóstwo witryn nie posiada favicony, a szkoda, bo przecież to swoisty znak rozpoznawczy jak to ukazałaś na zdjęciu z kartami w przeglądarce.

Komentowanie jest zablokowane.