CherryFramework WordPress

Na dzień dzisiejszy WordPress jest najpopularniejszym systemem zarządzania treścią na świecie: 25,2% stron w Internecie działają w oparciu o ten CMS (rys. 1). To są dane statystyczne według stanu na 1 października 2015 roku udostępnione przez organizacje W3Techs, która ciągle dostarcza informacje o wykorzystaniu różnych rodzajów technologii w sieci.

Rysunek 1. Popularność WordPress według stanu na 01.10.15
Popularność WordPress według stanu na 01.10.15

 

Taka popularność WordPress jest związana przede wszystkim z prostotą z jednej strony a uniwersalnością sytemu z drugiej, co pozwala realizować projekty internetowe różnej trudności. I jeżeli intuicyjnie zrozumiały interfejs i szeroki wybór gotowych komponentów wspiera popularyzacji CMS wśród poczynających użytkowników. To możliwość tworzyć własne wtyczki i modyfikować system w zależności od potrzeb będzie przewagą dla zaawansowanych użytkowników.

Jak widać jedną z zalet WordPressa jest możliwość jego ciągłej rozbudowy w zależności od naszych oczekiwań. Na pomoc przychodzą nam tutaj frameworki, które znacząco dopełniają CMS szeregiem funkcji do wykorzystania.

Dla WordPress CMS można znaleźć sporo ciekawych frameworków, tym bardziej, że duża część z nich są darmowe. Wśród tych, które godne uwagi są:

  • Genesis Framework
  • Cherry Framework
  • Thesis
  • Headway
  • Gantry
  • Canvas Framework

Każdy z podanych frameworków ma swoje wady i zalety, dlatego ciężko wybrać lepszy z pośród nich. I my tego nie będziemy robić:) Odwrotnie powiemy Państwu o dojść ambitnym projektowi – CherryFramework, który stał sercem nowych motywów od TemplateMonster, w tym Monstroid. Oprócz tego CherryFramework jest darmowym produktem i jest dostępnym dla wszystkich chętnych deweloperów i zwykłych użytkowników WordPress.

CherryFramework 4.0 Framework WordPress

W koncepcji powstania CherryFramewrok leży idea realizacji prostego, ale funkcjonalnego produktu, który stałby użytecznym instrumentom dla tworzenia stron www w rękach zarówno programistów, jak i początkujących użytkowników WordPress. Na dzień dzisiejszy CherryFramework odnowiony do wersję 4.0. Aktualizacji produktu odbyła się w czerwcu 2015 roku i znacznie zmieniała framework.

W nowej wersji framewroku programiści przekroili dużo kodu, zmienili niektóre podejścia w jego robocie. Także był zmieniony wygląd panelu sterowania (rys. 2), który stał bardziej stylowym i wygodnym dla użytkownika. Oprócz tego autorzy próbowali stworzyć obiektowo orientowaną strukturę kodu we CherryFramework. W danej chwilę można już zobaczyć niektóry progres w tym pytanie: realizacje modułowej struktury w tworzeniu plików.

cherryframework-wordpress
Panel sterowania CherryFramework 4.0

 

Inne ważne zmiany w WordPress CherryFramweork 4.0 są:

  1. Tworzenie kopii zapasowej. Użytkownik może zapisać wszystkie ustawienia motywu za pomocą tworzenia kopii zapasowej. Oprócz standardowego fizycznego zapisywania na komputer, można tworzyć kopie w „chmurze” na serwerze.
  2. Wspieranie responsywności motywów. Każdy motyw, które używa CherryFramework 4.0 jest responsywny. To znaczy, że strona internetowa będzie dostosowana do ekranów o dowolnej rozdzielczości.
  3. Gotowe shortcodes. W nowej wersji frameworku pojawili się różne funkcjonalne shortcodesm, które znacznie rozszerzają możliwości tworzenia wpisów.
  4. Edytor shortkodes. Podany edytor pozwala modyfikować gotowe shortkodes w zależności od własnych potrzeb.
  5. Konstruktor przestrzeni. Podany konstruktor pozwoli lekko i szybko sterować układami strony, przebudowywać motyw za pomocą myszy.
  6. Wspieranie WPML. Motywy stworzone w oparciu o CherryFramework są certyfikowane poprzez WPML. To znaczy, że można tworzyć wiele językowe strony internetowe bez użytku dodatkowych rozszerzeń. Użytkownik może wybierać lokalizację dla logo, menu, pasku wyszukiwania lub inną treści w odniesieniu do bloku nagłówka/stopki.
  7. Kompatybilność z popularnymi rozszerzeniami. Framework jest kompatybilny z różnymi zewnętrznymi rozszerzeniami. Dzięki temu można dodawać ulubione wtyczki i korzystać się z nich dla tworzenia strony www.
  8. Użycie dynamicznego CSS. We frameworku realizowane jest unikatowe rozwiązanie, które dodaje znacznie więcej możliwości dla standardowego CSS. Dynamiczne elementy strony internetowej lekko realizować bez użycia skryptów Java.
  9. Kompilacja CSS. Wszystkie małe pliki CSS są połączone w wielkie za odpowiednimi wspólnymi charakterystykami. To pozwala znaczniej zmniejszyć czas ładowania strony www.
  10. Niezależność wtyczek od frameworku. We frameworku była realizowana koncepcja niezależności modułów. Dzięki temu każda wtyczka z zestawu CherryFramwork może używać się osobno na stronie www bez poprzedniej instalacji framewroku.
  11. Szeroki wybór wtyczek. Framewrok zawiera 12 darmowych wtyczek dostępnych dla użytku na innych stronach www.

Instalacja WordPress Cherryframework 4.0 i motywu potomnego

Dlatego aby uprościć instalację frameworku razem z motywem potomnym była stworzona specjalna wtyczka Cherry Wizard (rys. 3). Pozwała ona automatyczne instalować framework i dowolny motyw bez poprzedniego ręcznego dodawania plików na serwer. Wszystkie potrzebne komponenty są pobierane z chmury po stronie frameworku.

Wtyczka WordPress Cherry Wizzard.
Wtyczka WordPress Cherry Wizzard.

Ale zawsze można instalować framework ręcznie. Pobrać go można razem ze wtyczkami na stronie producenta. Także dla testowania frameworku można użyć darmowy motyw Cherry Framework, który jest stylowym i funkcjonalnym.

Wordpress-CherryFramework

Podsumowanie. CherryFramework 4.0 jest mocnym instrumentom dla realizacji stron www w oparciu o WordPress CMS. Dzięki swojej prostocie i lekkości w sterowaniu, pozwala on nawet osobom z minimalną wiedzą w projektowaniu webowym budować strony internetowe. A dla projektantów stron, podany framework znacznie rozszerzy horyzonty i pozwoli tworzyć najwybredniejsze strony www.

Korzystasz z frameworka Cherry? Napisz w komentarzu, co myślisz o tym frameworku, czy ci się podoba i czy twoim zdaniem warto z niego korzystać ?

 

Autor wpisu gościnnego: Janusz Kamiński z TemplateMonster

Similar Posts