|

Budowa listy malingowej na WordPress z Getresponse.

Prowadzenie bloga ma zawsze kilka celów, a przynajmniej powinny być ustalone takie cale nim zaczniesz blogować. Z pewnością zaczynasz pisać bloga po to, aby podzielić się wiedzą z czytelnikami, chcąc dzielić się tym, co wiesz ale budujesz tym samym rolę eksperta o czym nie do końca zdajesz sobie sprawę na początku blogowania. Wiele osób początkowo traktuje, bloga jako hobby, ale po pewnym czasie sami widzą, że zbudowali małe imperium, które pozwoliłoby im zacząć zarabiać na tym, co do tej pory robili za darmo, ponieważ zdążyli już zbudować społeczność wokół siebie i swojej strony. Teraz wystarczy przełożyć to na sprzedaż i czytelników zamienić w subskrybentów a następnie w klientów. W tym celu warto budować listę mailingową na blogu od samego początku.

Po co mi lista mailingowa ?

Mówiąc najprościej lista mailingowa to bardzo skuteczne narzędzie marketingowe, które pozwala monetyzować swoją wiedzę. Zbieranie adresów mailowych, bo o tym oczywiście mowa pozwali na kontaktowanie się z Twoimi czytelnikami i klientami. Taka lista jest na wagę złota, ponieważ budujesz bazę osób, zainteresowanych Twoim produktem, usługą i przede wszystkim Tobą samym. Nie musisz szukać potencjalnych klientów gdzieś w internecie, ponieważ oni są na Twojej liście.

Jak budować listą mailingową na blogu i stronie WordPress?

Listę mailingową możesz budować na wiele sposobów, możesz prosić czytelnika np. o zapis do newslettera, ale nie oszukujmy się musisz mieć po pierwsze pomysł na treści (najlepiej z góry ułożone maile na X kolejnych dni, miesięcy), możesz również oferować coś w zamian za zapis na listę mailingową czyli tzw. lead magnet. O lead magnecie przeczytasz wkrótce więcej w kolejnych artykułach na moim blogu, ale tak w skrócie mówiąc lead magnet jest to prezent za zapis czyli po dodaniu adresu mailowego, odbiorca otrzymujesz coś w zamian np. checklistę PDF na jakiś temat, darmowy kurs email, ebooka, szablony i różnego rodzaju zachęty, którą przygotujesz dla niego.

Lead magnet jest po prostu najpopularniejszą formą budowy listy adresowej i najskuteczniejszą za razem.

Ale są też inne sposoby. Możesz np. zapisywać na listę mailingową osoby, które komentują Twoje artykuły na blogu, albo osoby, które zarejestrują się na Twoja witrynę WordPress.

Listę mailingową na WordPressie można budować również podczas sprzedaży produktów ze sklepu, albo w momencie kiedy zostanie wysłany email z formularza kontaktowego czy też zostanie wypełniony quiz lub w momencie wykupienia członkostwa na platformie sprzedaży kursów online.

Możliwości jest wiele wszystko zależy od tego jak Ty chcesz zbudować bazę emaili.

Narzędzia potrzebne do budowy listy mailingowej na WordPress.

Niezależnie od tego w jaki sposób chcesz pozyskiwać adresy mailowe od czytelników potrzebujesz narzędzia, które pozwoli na budowę owej bazy. Potrzebujesz autorespondera czyli systemu, który nie tylko będzie zbierał i zapisywał dane z formularza, ale również pozwalał wysyłać zautomatyzowane maile do właściwych osób.

Na rynku jest kilkanaście firm, które oferują tego typu usługę. Są narzędzia tańsze i droższe, oferujące mniej czy więcej funkcji.

Kiedy jednak jesteś na początku budowy listy mailingowej nie warto od razu stawiać na te najdroższe rozwiązania, dlatego skupimy się na tańszych, ale wartych swojej ceny.

Z pewnością słyszałeś o systemie MailerLite. Jest darmowy do 1000 subskrybentów i wiele osób poleca go na początku. Z tym, że MailerLite ma kilka „utrudnień” tzn. nie jest to system polski więc na grupach często widzę posty, że kontakt z supportem jest utrudniony jeśli ktoś słabo zna angielski. Do tej coraz częściej zdarzają się awarie, choć to raczej spotyka się wszędzie. I kolejnym problemem jest skorzystanie z systemu kiedy nie mamy strony internetowej, ponieważ MailerLite do aktywacji konta potrzebuję zweryfikować adres mailowy i naszą stronę www. Aktywacja też często przedłuża się w czasie.

Więc jaki wybrać autoresponder do budowy listy mailingowej na WordPressie ? Ja polecam Getresponse.

Sama początkowo korzystałam z MailerLite, ponieważ Getresponse oferuje tylko 30 dni bezpłatnego okresu testowego, a nie tak jak MailerLite. Ceny za usługę też są nieco wyższe niż w przypadku MailerLite, ale za to Getresponse ma inne zalety i przewagę nad w/w systemem.

Dlaczego warto wybrać Getresponse do budowy listy mailingowej na WordPressie?

Najważniejsza informacja, która z pewnością ucieszy nie jedną osobę jest taka, że Getresponse jest polską firmą, stworzoną przez Polaka. Kontakt z supportem jest po polsku i szybki.

Jak już wspomniałam wyżej mamy możliwość skorzystania z okresu testowego za darmo. Co jeszcze spowodowało, że przeszłam akurat na Getresponse ?

Śledzenie i analizowanie emaili

Getresponse pozwala automatyzować maile, śledzić i analizować statystki.

Dostarczalność

To, co ważniejsze to dostarczalność maili, które wysyłasz do subskrybentów. Ponieważ jest to najważniejszy aspekt, jeśli chodzi o email marketing.

Dbasz o dostarczalność, ponieważ cały cel wysyłania wiadomości e-mail polega na wejściu do skrzynki odbiorczej innych osób i przeczytaniu jej przez subskrybentów. Nie chcesz też być oznaczony, jako spam. Podobnie poziom ważności, jaki przywiązujesz do tworzenia wysokiej, jakości treści, wpływa na wskaźniki, takie jak współczynnik otwarcia, wskaźnik odpowiedzi i współczynnik konwersji. Dwa proste czynniki zapewniające wysoki wskaźnik dostarczalnośc iczyli  treści, które wysyłasz i usługi e-mail marketingu, których używasz. E-maile Getresponse otrzymują priorytet i są na białej liście wszystkich głównych IPS, a to powoduje, że wiadomości e-mail nie tylko zostaną wysłane, ale również przeczytane.

Interfejs przyjazny dla użytkownika

Przyjazny interfejs Getresponse umożliwia podgląd wiadomości e-mail zarówno na komputerze stacjonarnym, jak i komórkowym przed publikacją. Nawigacja menu i funkcje są niemal intuicyjne.

Landing Page

Tak jak większość autoresponderów Getresponse posiada kreator landing page. Do dyspozycji są gotowe szablony, które są w pełni responsywne. Bez wiedzy technicznej można w prosty sposób wyklinać stronę lądowania. Ja jednak używam wtyczki Elementor to tworzenia Landingów, która dodatkowo wyposażona jest w integrację z Getresponse.

Dodatkowe funkcje

Getresponse pozwala prowadzić webinary, bez dodatkowych i zewnętrznych systemów i usług.  CRM jest to pakiet do zarządzania relacjami z klientem, który przenosi użytkowników lub klientów na każdy etap lejka sprzedaży. Integracja z E-commerce, pozwala zwiększyć sprzedaż w sklepie. A także znajdziemy możliwość tworzenia ankiet i formularzy.

Jak połączyć Getresponse z WordPressem ?

Możemy oczywiście skorzystać z kodu html i osadzić formularz do zbierania adresów mailowych na naszej stronie w wybranym miejscu. Ale również mamy możliwość skorzystania z darmowej wtyczki do WordPressa stworzonej przez Getresponse.

Co ciekawe wtyczka, pozwala na zbieranie adresów email w momencie kiedy ktoś skomentuje artykuł lub zarejestruje się na naszym WordPressie. Nie potrzebujemy do tego żadnych dodatkowych wtyczek.

Getresponse jest tak popularną platformą na świecie, że wielu autorów wtyczek dodaje integrację z nim w swoich produktach. Dzięki temu możesz dodatkowo zintegrować wtyczki członkostwa, formularz kontaktowego od razu z Getresponse, bez wydawania pieniędzy na programistę, który musiałby stworzyć dedykowane rozwiązanie lub też z jakiegos zewnętrznego systemu np. zapier. To właśnie odróżnia MailerLite od Getresponse, dla Getresponse znajdziesz więcej integracji jeśli chodzi o WordPressa. Ale o tych rozwiązaniach napiszę w kolejnym artykule.

Similar Posts