BLOG

Dlaczego blog wolno się ładuje ? – analizujemy wydajność wtyczek.

blog wolno się ładuje

Dlaczego blog wolno się ładuje ? Pytanie wielokrotnie powielane na różnych forach. Jest wiele przyczyn, które spowalniają twój blog. Jedną z głównych przyczyn są wtyczki!. W tym artule pokaże ci jak możesz sprawdzić, które wtyczki powodują, że twój blog wolno się ładuje.

Jeśli, tak jak ja kochacie wtyczki na pewno macie ich sporo zainstalowanych. Wtyczki powstają po to , aby bez znajomości php, html można było łatwo tworzyć swojego bloga. Jednak zbyt duża ilość zainstalowanych wtyczek może powodować wolniejsze wczytywanie się strony. A, to z kolei może powodować, utratę ruchu na blogu, zniechęcenie czytelników do naszego bloga, utratę pieniędzy. Nie tylko zbyt dużo wtyczek może spowolnij naszą stronę, również wtyczki, które zostały źle napisane przez programistę.

Dlaczego musisz mięć blog, który szybko się ładuje i jest po prostu szybki

 • Aby nie tracić czytelników, którzy zniechęcają się przy długim wczytywaniu strony
 • Aby nie tracić klientów i zarobków na swoim blogu
 • Aby blog był wyżej w rankingu wyszukiwarki

To 3 podstawowe elementy, które powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli blogujesz.Dlaczego blog wolno się ładuje ? - analizujemy wydajność wtyczek.

Co powoduje, że mój blog jest wolny i wolno się ładuje?

 • zły hosting
 • brak optymalizacji bloga WordPress
 • zbyt duża ilość wtyczek, lub źle napisanych wtyczki przez programistów
 • źle zakodowany szablon/motyw bloga

Wtyczki WordPress na moim blogu to zło, mam je odinstalować?

Wiele osób pyta, ile powinno być zainstalowanych wtyczek na swoim blogu ? Nie ma reguły. Co prawda znajdą się osoby, które powiedzą, że powinno być ich jak najmniej. Ja się z tym nie zgodzę. Wystarczy instalować takie wtyczki, które nie obciążają naszego bloga. Mamy taki duży wybór, że na pewno znajdziemy odpowiednik wtyczki X.

Więc, ile wtyczek zainstalować ? instaluj tyle, ile potrzebujesz! – Wtyczki, to nie zło, jeśli mądrze je zainstalujemy.

Jak sprawdzić, które wtyczki spowalniają naszego bloga ? Zainstaluj wtyczkę P3 (Plugin Performance Profiler).

Tak dobrze czytasz, musisz zainstalować wtyczkę, które sprawdzi, to za ciebie dlaczego blog wolno się ładuje i przedstawi ci t na wykresach.

Co dokładnie robi wtyczka P3 (Plugin Performance Profiler) ?

Wtyczka WordPress P3 Plugin Performance Profiler po zainstalowaniu jej na blogu, utworzy profil wydajności twojej strony w WordPress. Na wykresach zobaczysz, które zainstalowane wtyczki wpływają na czas ładowania się bloga, przez co będziesz w stanie wykluczyć te wtyczki, które zbyt mocno obciążają witrynę i np. zastąpić je innymi, lżejszymi odpowiednikami.

Instalacja wtyczki P3 (Plugin Performance Profiler) i testowanie bloga, czy wolno się ładuje przez wtyczki.

 •  instalacja wtyczki jest taka sama jak w przypadku innych wtyczek. Dlatego pominę ten krok, ale, jeśli masz z tym problem, to zobacz artykuł jak dodać wtyczkę do bloga WordPress, gdzie krok po kroku wyjaśniam jak to zrobić.
 • Po zainstalowaniu i włączeniu wtyczki wybierz z lewego menu kokpitu Narzędzia, a następnie P3 (Plugin Performance Profiler).
 • Uruchamiamy skanowanie bloga, może, to potrwać nawet 10 min.

Dlaczego blog wolno się ładuje ? - analizujemy wydajność wtyczek.

Analizowanie wyników skanowania wtyczki P3 Plugin Performance Profiler na moim blogu.

1) Runtime by Plugin – na tym ekranie możemy zobaczyć wyniki dla zainstalowanych wtyczek: –

 • Liczba zainstalowanych wtyczek (tak mam 41!)
 • Całkowity czas ładowania wtyczek (1.064 sekundy)
 • % wpływ wtyczek (na całkowity czasu ładowania strony)
 • ilość zapytań SQL (przydatne, jeśli wiemy co z tym zrobić!)

Pod spodem mamy wykres kołowy i już widać, która wtyczka ma największy wpływ na czas łądowania strony.

W moim przypadku jest to:

 1. NextGen Gallery – 38%
 2. Broken Link Checker i Jetpack, by WordPress.com – 17%.

2) Detailed Breakdown – bardziej szczegółowy, ale i prostszy do odczytania ekran.

Na wykresie również widać, że NextGen Gallery najmocniej wpływa na obniżenie szybkości bloga. Ale widzimy pozostałe wtyczki i możemy wyciągnąć wnioski, że pomimo 41 wtyczek zainstalowanych na blogu, 99% nie ma wpływu na obniżenie wydajności witryny, ponieważ czas ładowania jest prawie równy 0.0 s.

Dlaczego blog wolno się ładuje ? - analizujemy wydajność wtyczek.

Co zrobić z po przeskanowaniu bloga ?

Możemy poszukać innych rozwiązań i zainstalować wtyczki, które mniej obciążają naszego bloga. Jest masa wtyczek galerii, więc w jednym z następnych artykułów poszukam takiej, która ma mniejszy wpływ na wydajność witryny.

Drugom czynnością, po przeskanowaniu bloga wtyczkom P3 – Plugin Performance Profiler, jest jej wyłączenie. W po całym procesie, jest ona zbędną, więc nie warto mieć ją włączoną. Za jakiś czas, kiedy na blogu będziesz instalować kolejne wtyczki, włącz ponownie P3 – Plugin Performance Profiler i przeskanuj bloga i sprawdź, czy coś się zmieniło.

Podsumowanie. Dlaczego warto użyć wtyczki P3 – Plugin Performance Profiler i przeskanować bloga.

 • Chcesz szybkiego bloga prawda ? Czas ładowania bloga wpływa na wyniki w wyszukiwarce.
 • Nie chcesz tracić czytelników, a co za tym idzie, potencjalnych klientów, reklamodawców i pieniędzy.
 • Ponieważ ważna jest optymalizacja bloga. A nie zoptymalizujesz go, jeśli nie wiesz w czym tkwi problem.
 • Wtyczka nie wpływa na czas ładowania strony, ponieważ zaraz po przeskanowaniu bloga, wyłączasz ją.
 • Wtyczka P3 – Plugin Performance Profiler jest darmowa, więc nie musisz płacić za optymalizację swojego bloga.

Mam nadzieję, że dzięki tej wtyczce znajdziesz odpowiedź dlaczego blog wolno się ładuje.

Pamiętaj jednak, że wtyczki to nie jedyni winowajcy wolnego bloga. Blog musi być zoptymalizowany, aby szybko się wczytywał.

ps. Ja również muszę poprawić pewne elementy na swoim blogu, aby był jeszcze szybszy i przestał się wolno wczytywać. Zrobię to w postaci tutoriali, abyś i ty mógł  skorzystać i poprawić wydajność swojego bloga.

DZIEWCZYNA ZA BLOGIEM

Jestem Kamila Nitschka

Jestem tutaj, aby szybko i łatwo stworzyć stronę internetową Twoich marzeń lub nauczyć Cię jak możesz to zrobić sama w prosty sposób i bez stresu oczywiście wykorzystując w tym celu WordPressa.

Kategorie

Autor artykułu

7 thoughts on “Dlaczego blog wolno się ładuje ? – analizujemy wydajność wtyczek.”

 1. Nie wiedziałem, że istnieje taka wtyczka. Koniecznie muszę ją zainstalować i przetestować moje blogi. Mam nadzieję, że nie będę musiał nic zmieniać ale testy pokażą czy mam rację. Znając życie pewnie będę musiał poszukać odpowiedników spowalniających bloga wtyczek.
  Pozdrawiam,
  Jacek

  1. Jest tyle świetnych wtyczek, o których ludzie nie piszą bo ciągle się skupiają tylko i wyłącznie na wtyczkach SEO ;).

   Może Jacku nie będzie tak źle z twoimi blogami, jednak na pewno nie zaszkodzi sprawdzić 🙂

 2. Witam Kamila muszę stwierdzić, że jesteś profesjonalistką w tym co robisz. Właśnie się zastanawiałem dlaczego mój blog tak wolno się ładuje i dobrze że trafiłem na ten wpis. Nawet nie wiedziałem jak sprawdzić szybkość ładownia bloga tylko posługuję się wtyczką do optymalizacji bazy danych WP-Optimize. Od dzisiaj na moim blogu instaluje P3 i zobaczę co jest nie tak na moim blogu.
  pozdrawiam

  1. Dziękuje za takie słowa 🙂
   Wtyczki to jedn z kilku powodów przez które nasz blog może wolno się ładować. Trzeba również mieć dobry hosting, zrobić optymalizację zdjęć, zrobić buforowanie strony itp.

 3. Czyi im więcej wtyczek w wordpresie tym walniej praktycznie ładuje się strona. To dziwne że każda wtyczka nawet jak jej działanie nie jest na danej podstronie aktywne to i tak jest wyczytywana oraz odpytywana w bazie przy ładowaniu strony nawet jak jej praca nie dotyczy danych podstron strony.

  1. Z moich obserwacji wynika, że szybkość ładowania się strony nie jest do końca uzależnione od “ilości” wtyczek. Na tym blogu mam włączonych 45 wtyczek, a szybkość ładowania się strony nie jest jakoś spowolniona. Wszystko zależy od tego jakie wtyczki mamy włączone. Są wtyczki, które bardzo mocno obciążają serwer, a są takie które praktycznie nie wpływają znacząco na szybko serwisu. Oczywiście jeśli instalujemy wtyczkę “kombajn”, a korzystamy tylko 1 jej element/1 funkcję to jest bez sensu taką wtyczkę włączać, albo jeśli instalujemy wtyczkę, której zadanie jest stworenie np. wizualnego przycisku, co oczywiście moglibyśmy zrobić za pomocą CSS.
   Przed instalacją wtyczki warto spisać sobie co chcemy osiągnąć, czy ta wtyczka jest nam niezbędne i czy możemy to zrobić bez wtyczki.

Komentowanie jest zablokowane.