Błędy początkujących blogerów w 9 punktach.

Siedząc ostatnio na jednym z for dyskusyjnych znalazłam temat, w którym pewien chłopak pytał się co zrobić aby jego blog był odwiedzany przez użytkowników. Pisał, że ma dużo artykułów jednak nie przekłada się to na popularność bloga.

Z zaciekawieniem weszłam na owy blog by sprawdzić w czym może tkwić problem. Po 5 minutach wiedziałam gdzie on leży. Popełnił kilka błędów, które na pierwszy rzut oka mogły być niewidoczne dla Niego.

Większość osób uważa, że prowadzenie bloga to dziecinnie proste. Wystarczy go założyć umieścić artykuły i gotowe – nasz blog będzie odwiedzany przez tysiące osób. A jednak tak nie jest.

Jeśli chcesz uniknąć błędów, przeczytaj te 9 punktów.

1) Bądź oryginalny. Wiele osób uważa, że skoro coś pojawiło się na innej stronie to my też musimy to mieć. Owszem jeśli coś jest warte uwagi to napisz o tym ale dodaj do całości swoje opinie o tym, skomentuj to. Zaciekaw odbiorcę, bo przecież Ty inaczej możesz podejść do tego tematu. A nawet skrytykuj jeśli tak uważasz. Nie bój się pisać co myślisz. Oczywiście nie obrażaj i zachowaj kulturę.

2) Nie kopiuj!. Właśnie to było jeden z minusów na wspomnianym wyżej blogu. Chłopak kopiował informację, oczywiście podawał źródło ale nie o to chodzi.
Jeśli przeczytam artykuł na stronie XYZ to uwierz mi, nie będę go czytać u Ciebie, skoro wiem, że nie robisz nic innego jak kopiowanie. Kopiowaniem zniechęcisz użytkowników i przestaną przychodzić na Twojego bloga. Pomijam tutaj fakt, że łamiesz prawa autorskie,  google może Cię ukarać za duplicate content. Najważniejsze jest to, że użytkownicy stracą do Ciebie zaufanie i już nie wrócą.

3) Zastanów się nad stylem pisania. Jednym słowem nie pisz skomplikowanym językiem. Stosuj proste zdania. Ale nie zapomnij o ortografii. Nie bądź wulgarny w artykułach czy komentarzach bo stracisz odbiorców.

4) Rozpowszechniaj informację o swoim blogu. Teraz mamy możliwość reklamowania się za darmo m.in. w portalach społecznościowych. Użyj ich aby powiedzieć ludziom, że prowadzisz bloga. Poświęć trochę czasu i odwiedź inne blogi i pozostaw tam komentarze. Ale nie spamuj!.

5) Prowadź bloga systematycznie. Dodawaj artykuły często, google to lubi. Nie rezygnuj jeśli widzisz, że Twój blog jest z początku mało odwiedzany. Wiele osób pisze bloga przez pierwsze kilka dni, tworzy masę artykułów, a potem przestaje. Prowadzenie bloga to pisanie regularnie np. raz w tygodniu. Oczywiście możesz pisać częściej. Jeśli artykuły nie będą się pojawiać np. raz w tygodniu to odbiorca o Tobie zapomni.

6) Ciekawe artykuły. Ludzie będą czytać bloga jeśli będzie rozrywkowy, edukacyjny będzie zawierać dużo przydatnych informacji. Mówiąc krótko jeśli znajdę na Twoim blogu wartościową treść, będę go czytać. Jak tworzyć wartościowe wpisy ? Twoje posty muszą rozwiązywać problemy, prezentować świeże spojrzenie na daną kwestię. Blog musi udostępniać przydatne informacje, żebym inni mogli się z niego coś nowego nauczyć.

7) Nie faszeruj bloga reklamami. Wiele osób tworzy blogi, z myślą o zarabianiu. Owszem można na blogu zarabiać ale nie przesadzaj z ilością reklam. Pamiętasz jak na wstępie artykuły pisałam o blogu pewnego chłopaka ? Drugą rzeczą jaką napotkałam na w/w blogu była przesadna ilość reklam. Reklamy atakowały mnie z każdej strony. Możesz szybko odstraszyć użytkownika i już nigdy do Ciebie nie wróci.

8) Nieatrakcyjny wygląd. Wszyscy mówią „treść jest najważniejsza” – a ja powie, że wygląd jest tak samo ważny. Tak jak w życiu, pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Widziałam wiele blogów, które mają albo za dużo grafiki, albo są za kolorowe, a wręcz krzykliwe lub na odwrót ponure, szare. Twój blog ma być estetyczny, prosty. Przyjemny dla oka, ma nie męczyć.

9) Strona o mnie. Wiele osób zapomina stworzyć wpis „o mnie”. Jako czytelnik Twojego bloga chcę Cię poznać. Umieść parę zdań o sobie, dodaj zdjęcie. Będziesz wtedy wiarygodny dla innych.

Similar Posts