6 wskazówek jak wybrać dobrą domenę dla bloga.
Postanowiłeś dzisiaj, że zostaniesz blogerem, ale nagle stajesz przed dwoma pytaniami: o czym pisać bloga i jaką domenę/ nazwę bloga mam wybrać ?!
Jest, to spory problem, jeśli jest to Twój debiut w blogowaniu. Dlatego w tym artykule pokażę Ci, na co musisz zwrócić uwagę, aby wybrać dobrą nazwę dla swojego bloga.
Na początku musisz zdać sobie sprawę, czy blogowanie potraktujesz jedynie jako hobby, czy myślisz o biznesie (teraz, czy za jakiś czas). Nazwa domeny, to tak naprawdę początek Twojego biznesu, jeśli chcesz potraktować, to poważnie.
Jeśli zdecydowałeś się na wybór biznesowy koniecznie przeczytaj jutrzejszy wpis.
W tym artykule zajmiemy się podstawowymi poradami, przy wyborze domeny.
Dlaczego warto wybrać dobrą nazwę domeny dla bloga ?
Jest wiele powodów, dla których Twoja nazwa domeny musi być, po prostu dobra. Jednym z nich jest to, że pod tą nazwą będziesz prowadzić swojego bloga do końca. Nazwa domeny nie może Cię ograniczać. Załóżmy, że będziesz prowadzić bloga o samochodach i wybrałeś/aś konkretny model, bo jesteś mega pasjonatem sportowych bryk, a ten model najbardziej ubóstwiasz. Kupiłeś, więc domenę www. Peugeot-208GTi.pl. Piszesz artykuły, masz spory ruch na stronie, ale w pewnym momencie blog staje w miejscu, bo nie wiesz o czym pisać albo spada Ci ruch i zainteresowanie.
Zakładanie kolejnego bloga np. o innym modelu Peugeota lub całkowicie innej marce będzie czasochłonne i możesz się tylko zniechęcić do blogowania.
Jak temu zaradzić ? wybrać dobrą domenę już na początku blogowania.
A teraz pomyśl co, by było gdybyś wybrał na początku domenę ogólna, ale związaną z Twoimi zainteresowaniami np. www.sportowebryki.pl. Pod takim adresem możesz pisać zarówno o jednej marce, modelu lub o wszystkich sportowych samochodach. Tutaj na pewno nie zabraknie Ci pomysłów na artykuły i blogowanie będzie przyjemne.
To jest tylko jeden przykład na to , że warto już na starcie wybrać dobrą nazwę domeny. Dzięki temu nie zamkniesz sobie drzwi do prowadzenia bloga latami.
Jak wybrać dobrą nazwę domeny:
Nie ma złotych zasad na to , jak wybrać dobrą nazwę, by odnieść sukces. Można, natomiast posłużyć się wytycznymi, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze nazwy domeny.
1. Użyj słów kluczowych w nazwie domeny.
Dobrym sposobem na to , aby nasz blog był wysoko w google, to umieszczenie w nazwie domeny słów kluczowych, na które i tak będziemy pozycjonować bloga.
Musisz, jednak pamiętać, że Twoja domena powinna mówić co się pod nią kryje. Dobra nazwa domeny opisuje dokładnie, to, co czytelnik znajdzie na blogu. Jest, to ważne dla użytkownika, bo dzięki temu zorientuje się co zawiera strona patrząc po samym adresie strony. Dla przykładu:, jeśli witryna jest o samochodach sportowych, to nazwa niech będzie z tym związana np. www.superauta.pl , www.sportowebryki.pl.
2. Nazwa domeny łatwa do zapamiętania i chwytliwa.
Nazwa domeny powinna być łatwa do zapamiętania, nie jakieś łamańce itp. Często jest tak, że ktoś Ci mówi „słuchaj widziałem fajną stronę koniecznie zajrzyj na ……”. Przychodzisz do domu, chcesz wpisać adres i nie pamiętasz. Przez, to można stracić sporo ruchu.
Dobrze jest również jak nazwa domeny jest ciekawa, takie nazwy łatwo wpadają w pamięć. To, tak jak np. słyszysz piosenkę w radiu pierwszy raz, a ona wpada Ci na tyle do głowy, że przez cały dzień, to nucisz.
3. Wybierz krótką nazwę domeny
Krótka, czyli, ile znaków ? Tutaj jest wiele szkół i jakoś nie znalazłam konkretnego przepisu, że musi być tyle i kropka. Jednak domena do 10 znaków jest ok.
Niestety, w obecnych czasach, kiedy mamy wysyp stron, znalezienie krótkiej domeny może być trudne.
Ale na pewno nazwa nie powinna być np. taka www.superswietnesamochodyzcalegoswiata.pl. Ryzyko stosowania długich nazw jest takie, że podczas wpisywania nazwy w przeglądarce może pojawić się problem, bo może zostać źle wpisana.
4. Nazwa domeny najlepiej jak mówi o czym jest strona.
Nie wprowadzaj użytkownika w błąd, tzn. nie używaj domeny np. www.superauta.pl dla bloga, na którym będziesz pisać o rowerach, tylko dlatego, że są, to dobre słowa kluczowe i łatwe do wypozycjonowania.
Widziałam kilka stron, które w nazwie miały słowa kluczowe na dany temat, a zawartość w ogóle nie pokrywała się z domeną.
Jaki może być wynik takiego zastosowania ? Użytkownicy będą wchodzić na Twojego bloga i szybko z niego wychodzić. Przez, to google przestanie Cię lubić i może pomyśleć, że strona to spam.
5. W razie potrzeby stosuj łączniki w nazwach domeny.
Twoja wymarzona domena jest już zarejestrowana. Możesz zastosować łącznik „-„. Jest, jednak pewien minus. Załóżmy, że jest strona www.superstrona.pl, a Ty tworzysz www.super-strona.pl. Na obydwóch stronach jest to samo, tzn. taka sama tematyka. Gdy będziesz mówić komuś o swojej stronie musisz podkreślić wyraźnie, że jest myślnik w nazwie. Ktoś może o tym zapomnieć i będzie wchodzić na stronę konkurencji.
Mały trick, aby zapobiec takiemu działaniu dobrze jest zarejestrować obie nazwy domeny, czyli z myślnikiem i bez. Wtedy mamy gwarancję, że ktoś nie będzie miał takiej samej nazwy. A stronę z myślnikiem przekierować na stronę bez myślnika.
6. Rozszerzenie nazwy domeny
Ostatnimi czasy, to również jest wielki problem, czyli jakie rozszerzenie wybrać .pl, czy .eu.
Jesteśmy w Polsce, więc najlepiej jest mieć domenę .PL. Domena z końcówką .EU też jest dobrym rozwiązaniem, bo jesteśmy w Unii, więc może za jakiś czas poszerzysz swoja stronę i będziesz chciał zdobywać inne rynki.
Dlatego zdecydowanie polecam domeny .PL i .EU.
Rozszerzenia takiej jak .info, .biz, .com stosuje się zazwyczaj w momencie, kiedy końcówka .PL jest już zajęta.
Mam nadzieję, że teraz już wiesz jak wybrać domeną dla swojego bloga.