4 rzeczy, których TemplateMonster doświadczył na własnej skórze

Czy kiedyś byłeś w małej rodzinnej cukierni? Tam, gdzie każdy cukierek i deser są ręcznie robione z miłością? W takich sklepach często pracuje cała rodzina, a nawet gdy rekrutują pracownika, jest to ktoś, komu mogą zaufać. Ci mili ludzie znają każdego ze swoich klientów po imieniu, wiedzą, co im się podoba i jakie nowe ciasto może ich zainteresować. Lubimy kupować słodycze w takich sklepach, ponieważ panuje w nich bardzo przytulna atmosfera i wszystkie produkty są o wysokiej jakości. TemplateMonster również jest podobny do takiego rodzinnego biznesu.

W 2002 roku, kiedy właśnie zaczęliśmy pracować, w naszym zespole było tylko 5 członków. Znaliśmy się bardzo dobrze i byliśmy bliskimi przyjaciółmi. Teraz mamy biura w 8 krajach i ponad 500 członków zespołu, ale nadal pozostajemy rodziną. Każdy szablon na naszym marketplace został wykonany z miłością i szczegółową uwagą dla wszystkich elementów. Staramy się lepiej poznać naszych klientów i zaimponować im pewnymi innowacjami, oraz przyjemnymi niespodziankami. Stale rozwijamy spektrum naszych produktów, by zaangażować nowych klientów – obecnie katalog TemplateMonster obejmuje ponad 1600 różnych motywów WordPress. Myślimy, że głównym powodem, dla którego ludzie wracają do nas po zakupie, jest to, że wiedzą, że zależy nam na ich komforcie.

Jak każdy rosnący organizm, w drodze do sukcesu TemplateMonster napotkał wiele problemów i rzeczy do przezwyciężenia. Rzeczy, których nauczyliśmy się przez ten czas, pomogły nam zbudować firmę, z której teraz jesteśmy dumni.

1. Rzeczy, które upraszczają ludzkie życie, zawsze będą popularne

W 2002. roku mieliśmy świetnego projektanta w naszym zespole. Pracował szybciej niż ktokolwiek i był autorem naprawdę wspaniałych projektów niestandardowych stron internetowych, które stworzyliśmy dla naszych klientów. I kiedy po raz kolejny byliśmy zaskoczeni szybkością jego pracy, ktoś zapytał: “Człowieku, jak możesz pracować tak szybko?”. Odpowiedź była bardzo prosta – wykorzystywał fragmenty projektów, które przygotował wcześniej. To był naprawdę genialny pomysł! I wtedy pomyśleliśmy – na świecie jesr wielu ludzi, którzy chcieliby mieć gotowe części do ułatwienia i przyspieszenia pracy. A co, jeśli stworzymy cały projekt, tzw. “prawie gotową” stronę, którą każdy będzie mógł wykorzystać w swojej pracy? Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy czym jest “szablon”, ale był to pierwszy krok do obecnego wyglądu serwisu TemplateMonster. Ludzie uwielbiają produkty, które ułatwiają im życie. Zawsze tak było i będzie. Dlatego postanowiliśmy, że ułatwienie życia ludziom będzie naszym głównym celem.


2. Relacje są ważniejsze niż pieniądze

Kiedy tylko zaczynaliśmy pracować, nie mieliśmy tak dużej bazy klientów jaką mamy teraz. Tak, wśród naszych klientów było kilka firm z listy Forbes Fortune 500, ale ogólnie mówiąc nie byliśmy bardzo popularni. Pewnego dnia klient poprosił nas o udostępnienie mu jednego z naszych szablonów za darmo. Mieszkał w Brazylii i nie był pewien, czy nasz produkt jest tak jakościowy, jak go opisaliśmy. Właściwie to był jeden z pierwszych naszych klientów, którzy chcieli skorzystać z gotowego szablonu. Przeprowadziliśmy małą dyskusję na temat tej sytuacji i postanowiliśmy oddać nasz szablon. I to była prawidłowa decyzja! Przez jakiś czas ten klient powrócił do nas i nie tylko zapłacił za szablon, który otrzymał za darmo, ale również przyciągnął ze sobą wiele swoich przyjaciół. W tym momencie zrozumieliśmy, że zadowolony klient jest o wiele ważniejszy dla nas, niż sam dochód. Ten Brazylijczyk jest nadal naszym lojalnym klientem i przyjacielem. Ktoś, kto szczerze kocha Twój produkt lub usługę, nie tylko wróci do Ciebie po więcej, ale także poleci Twoje produkty innym potencjalnym klientom, co zwiększy zasięg.

Z czasem zrozumienie tej lekcji stało się powodem do stworzenia wysoce profesjonalnego wsparcia technicznego. Odpowiadają na pytania klientów za pośrednictwem poczty e-mail, online-czatu lub telefonu. Jesteśmy przekonani, że wsparcie techniczne, które zapewnia TemplateMonster jest najlepsze w porównaniu do innych marketplace.

3. Ważne jest aby również dać możliwość innym ludziom aby zarobić

Faktem jest to, że nie możemy zatrudnić wszystkich utalentowanych web projektantów i programistów. Obecnie jest mnóstwo utalentowanych ludzi, którzy tworzą naprawdę wspaniałe rozwiązania webowe do wszystkich CMS. Czasami, widzimy takie szablony w Internecie i myślimy “Wow, a to jest naprawdę fajne!”. I faktem pozostaje również to, że bardzo często te prace są niedoceniane, ponieważ utalentowani freelancerzy nie posiadają wystarczająco dużo czasu i pieniędzy na ich promocję. Dlatego pomyśleliśmy, że byłoby to dość interesujące aby sprzedawać cudze rozwiązania webowe na naszym serwisie. Z tego powodu w 2016. roku sklep TemplateMonster został przekształcony w marketplace i zaczął pracować ze sprzedawcami szablonów na bardzo dobrych warunkach. Teraz marketplace pomaga zarabiać ponad tysiącom sprzedawców z całego świata, co nieoczekiwanie  przyniosło nam większy dochód. Nasi klienci otrzymali szerszy zakres dostępnych szablonów, a my znaleźliśmy wielu nowych wiarygodnych partnerów.

4. Nietypowe pomysły na biznes mogą stać się dobrym sposobem na rozwój

Zakładamy się, że w swoim życiu uczestniczyłeś w co najmniej jednym programie lojalnościowym. Karty bonusowe obecnie są bardzo popularne w restauracjach, sklepach odzieżowych i liniach lotniczych. Ale z jakiegoś powodu firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania ignorują ten efektywny instrument do promocji. My w TemplateMonster zdecydowaliśmy, że będzie to dobry pomysł na ustawienie własnego Programu lojalnościowego. Przy każdym zakupie klient otrzymuje pewną ilość bonusów, które można wykorzystać do obniżenia ceny następnego zakupu. Można również zbierać bonusy, aby dostać niektóre szablony za darmo. W ten sposób klienci otrzymują przyjemną nagrodę jako znak naszej sympatii, a my otrzymujemy lojalnych klientów i wszyscy są zadowoleni.

* * *

Wiele czasu minęło od momentu, gdy TemplateMonster rozpoczął swoją drogę w świecie tworzenia stron jako małe biuro. Dzisiaj jesteśmy więksi, silniejsi i mądrzejsi. Jednak wciąż mamy gdzie się rozwijać. Świat szybko się zmienia i staramy się pozostawać na bieżąco z tymi zmianami. Ale niezależnie od tego, ile innowacji wykorzystujemy, chcemy zawsze pozostawać biznesem “rodzinnym”, gdzie klienci bardziej przypominają przyjaciół. Rozumiemy, że nie możemy mieć wszystkiego naraz, ale wierzymy, że świetny zespół może osiągnąć każdy cel.

 

Similar Posts