BLOG

2 wtyczki WordPress do osadzenia css – upiększanie bloga

wtyczki wordpress dodanie własnego css

Tworzą bloga zawsze szukamy idealnego szablonu, który by spełniał wszystkie nasze oczekiwania, co do wyglądu. Jednak nie zawsze taki szablon znajdziemy. Bywają szablony podobne, ale np. z inną kolorystyką, trochę innym ułożeniem widgetów. Czasem potrzebujemy zmienić pewne rzeczy, bez ingerencji w cały kod szablonu. Osoba zielona w html’u i css nie da rady zmienić nic w kodzie php szablonu. Ale wystarczy poznać, choć trochę style css, zainstalować odpowiednie wtyczki wordpress i zmienimy wygląda naszego bloga, bez zagłębiania się w kod szablonu, co będzie bezpieczniejsze.

W tym artykule przedstawię Ci dwie ciekawe wtyczki wordpress, które po zainstalowaniu pomogą poprawić lub upiększyć, co nieco na naszym blogu, przez dodanie niestandardowego kodu css.

1) Wtyczka wordpress –Simple Custom CSS

wtyczka wordpress do css

Co daje nam ta wtyczka? Bardzo prosto jesteśmy w stanie dodać kod css i zmienić wygląd wybranego fragmentu na stronie np. koloru czcionki itp. Kod css wpisany do tej wtyczki zastąpi nam kod css, domyślnie użyty w szablonie.

Cechy wtyczki

 • Nie potrzeba konfiguracji
 • Prosty interfejs zbudowany na WordPress UI
 • Praktycznie nie ma wpływu na wydajność stronie
 • Brak skomplikowanych zapytań do bazy danych
 • Dokładna dokumentacja

Co najważniejsza wtyczka kompatybilna jest z najnowszą wersją wordpress 4.1.1 I dodatkowo aktualizowana przez autorów.

2) Wtyczka WordPress –Theme Junkie Custom CSS

css wtyczka wordpress theme junkie custom css

Wtyczka jak poprzednia zastępuje domyślny styl css bez ingerencji w kod szablonu. Dodatkowo możemy przypisać nowy styl css dla wtyczek, a nie tylko stron czy wpisów. Zaletą tej wtyczki jest fakt, że możemy zobaczyć “podgląd na żywo”, gdy przypisujemy niestandardowy kod css.

Cechy wtyczki:

 • Nie potrzeba konfiguracji
 • Podgląd na żywo
 • Łatwy w obsłudze
 • Procedura od instalowania

Wtyczka kompatybilna do: 4.0.1, Aktualizowana, ale w przeciwieństwie do poprzedniej wtyczki opisanej wyżej znacznie mniejsza ilość pobrać.

To są dwie ciekawe wtyczki wordpress, które pozwolą nam zastąpić domyślny kod css i poprawić, uatrakcyjnić naszego bloga o niestandardowy css. Jednak nie zalecam stosowania wtyczek, jeśli chcemy poprawić bardzo dużo na naszym blogu. Wtedy lepiej stworzyć osobno temat dziecka “child theme” (o tym w innym artykule będzie), dla naszego szablonu i tam wprowadzać dużo kodu css i nie tylko. Wiadomo, że zbyt dużo wtyczek może spowolnić naszego bloga, a tego Google jak i internauci nie lubią. Warto sprawdzić czy nasz blog nie jest zbyt obciążony i przeanalizować wydajność wtyczek i ich wpływ na szybkość ładowania się bloga.

Dlaczego polecam tylko wybrane te dwie wtyczki, skoro w repozytorium WordPress jest ich znacznie więcej? Wybrałam takie wtyczki, które są aktualizowane i aktualizacja była min. na koniec zeszłego roku. Brałam również pod uwagę ilość pobrań danej wtyczki i w przypadku pierwszej omawianej jest, to ponad 100 000 razy, a w przypadku drugiej 8 000 razy. Kompatybilność z najnowszą wersją WordPressa jest bardzo ważna, gdyż mamy pewność, że wtyczka będzie działać prawidłowo i nie spowoduje problemów.

Dodatkowo nie polecam osobą początkującym i bez wiedzy o html i css, php grzebania i nadpisywania kodu szablonu, ponieważ możemy mocno popsuć naszego bloga.

Jeśli zdecydowałeś/aś się na wymienioną wtyczkę, ale nie wiesz jak ją uruchomić na własnym blogu przeczytaj instrukcję jak dodać wtyczkę do bloga wordpress

W kolejnym artykule przedstawię ci praktyczne zastosowanie wtyczki do podmiany stylu css w odniesieniu do pytania zadanego przez czytelnika mojego bloga, przez formularz zadaj pytanie. Poprawimy wygląd, uatrakcyjnimy widgety tworząc ciekawą ramkę wokół nich.

 

 

DZIEWCZYNA ZA BLOGIEM

Jestem Kamila Nitschka

Jestem tutaj, aby szybko i łatwo stworzyć stronę internetową Twoich marzeń lub nauczyć Cię jak możesz to zrobić sama w prosty sposób i bez stresu oczywiście wykorzystując w tym celu WordPressa.

Kategorie

Autor artykułu

11 thoughts on “2 wtyczki WordPress do osadzenia css – upiększanie bloga”

 1. No w końcu Kamilo jest artykuł na Twoim blogu.Myślałem,że już nic nie napiszesz -:)Zaglądałem na bloga codziennie a tu nic.
  Artykuł jak zawsze bardzo dobry -:)
  Pozdrawiam

  1. Ciężko mi powrócić do pisania 3 artów w tygodniu ze względu na projekty, które robię, ale się staram 😉
   Jak zawsze dziękuje za ocenę pozytywną 🙂

 2. Dla blogerów, którzy orientują się w stylach CSS napiszę, że wygląd elementu bloga możemy edytować także w pliku style.css używanego szablonu wordpressa bez konieczności instalacji pluginów.

  Wystarczy w kokpicie bloga wejść w Wygląd ->Edytor -> Odnaleźć plik style.css i napisać odpowiednią regułę 🙂

  1. Zgadza się, można grzebać i dłubać w kodzie źródłowym styli dla danego szablonu wordpress. Ale jest kilka przeszkód
   1) osoba która nie ma o tym zielonego pojęcia nie zrobi tego bo gdy zobaczy kod css to się przerazi.
   2) łatwo można coś popsuć w pliku i może nam się posypać szablon.

   i najważniejszy punkt

   3) bez sensu jest nadpisywanie plików szablonu czyli w tym przypadku pliku style.css, ponieważ w momencie kiedy dokonamy aktualizacji szablonu (a często jest wydawana nowa wersja) to stracimy całą pracę i kod css, który dopisaliśmy do pliku i będzie trzeba na nowo ostylować.

   Tak więcej grzebanie w kodzie css czy innych plikach źródłowych jest stratą czasu i bez sensu. Bardzo tego odradzam.

   Zamiast instalować plugin do edycji css, lepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie szablonu dziecka i tam ostylowanie. Jednak artykuł był dla bardzo początkującej osoby, i na dodatek jest nie dokończony.

   1. Co do punktu trzeciego to od tego są motywy potomne “child theme”. Tworząc je unikamy niespodzianek podczas aktualizacji motywu.

    1. Tak są motywy potomne i warto z nich korzystać. Jednak wiele osób jest nietechniczna i stworzenie motywu potomnego może być dla nich bardzo trudne. A wtyczka załatwia sprawę nawet dla laika.

 3. Szukam wtyczki za pomocą, której będę mógł zmienić wygląd widgeta menu. Chodzi mi o jeden konkretny widget na stronie dla stworzenia menu z produktami. Czy da się w ogóle coś takiego zrobić, żeby jeden widget na sidebarze wyróżniał się od innych kolorem tła, kolorem ramki, czcionką?

  1. Oczywiście, że się da zarówno za pomocą wtyczki jak i dodanie niestandardowego kodu css dla konkretnej klasy widgetu. Postaram się opublikować artykuł jak to zrobić.

 4. Polecam te dwie wtyczki, używam ich na codzień i muszę powiedzieć że za ich pomocą można uzyskać fajne efekty na stronie.

Komentowanie jest zablokowane.