CherryFramework WordPress – wiesz o nim wszystko? My wiemy

Cherryframework jest kolejnym framerokiem, dzięki któremu możemy budować swoje własne blogi i strony na wordpressie bez umiejętności kodowania. Jest to ważna cecha, zwłaszcza dla osób początkujących, które chciałyby dostosować wygląd swojego bloga do własnych potrzeb.Jeśli nie wiesz czym właściwie jest Cherryframework lub nie wiesz o nim wystarczająco dużo, teraz masz szansę się dowiedzieć wszystkiego.

Specjalnie dla Was przeprowadziłam wywiad z Januszem Kamińskim z TemplateMonster, któremu zadałam 10 pytań na temat frameworka.

Nim przeczytasz wywiad, zadam Ci pytanie czy wiesz co to jest framework ? Jeśli nie wiesz, to pozwól że zacytuje wikipedię

Framework albo platforma programistyczna – szkielet do budowy aplikacji. Definiuje on strukturę aplikacji oraz ogólny mechanizm jej działania, a także dostarcza zestaw komponentów i bibliotek ogólnego przeznaczenia do wykonywania określonych zadań.

To teraz przejdźmy do wywiadu.

  1. Dlaczego TemplateMonster wypuścił na rynek swój frameworkCherry?

Idea stworzenia własnego frameworka pojawiła się bardzo dawno. Ale jego zrealizowanie odbyło się dopiero początku 2013 roku, kiedy nasi specjaliści ostatecznie zrezygnowali z użycia zewnętrznych produktów. W sierpniu 2013 roku, pojawiła się pierwsza dostępna dla użytkowników, wersja Cherry Framework 2.2.

Tworząc motywy dla WordPress, deweloperom ciągle brakowało funkcjonalności, dlatego od projektu do projektu musieli oni tworzyć osobne komponenty i wtyczki. Chcieliśmy to wszystko połączyć w jeden framework, aby powstał uniwersalny instrument zarówno dla deweloperów, jak i zwykłych użytkowników. Po 7 latach pracy i doświadczenia odnośnie WordPress, powstał Cherry Framework.

cherry-framework-314

Chociaż Cherry Framework używa się praktycznie we wszystkich naszych motywach dla WordPress, jest on bezpłatny, udostępniany na zasadach licencji GNU GPL. Każdy użytkownik frameworku może używać go do tworzenia własnych projektów opartych o WordPress.

  1. Na rynku mamy już kilka frameworków dla WordPressa m.in. Genesis Framework, Thesis, Canvas Framework. Czym różni się Cherry Framework od pozostałych?

Zgadzam się, że dla WordPress dostępne są różne gotowe frameworki, pozwalające tworzyć funkcjonalne strony. Jednak każdy z nich zawiera swoje wady i zalety. Nie będę mówił o wadach innych produktów, ponieważ każdy chwali swoje. Powiem lepiej o przewagach i możliwościach Cherry Framework.

Zaletami naszego frameworku są:

  1. Automatyczna instalacja

Instalacja Cherry Framework zajmuje kilka minut i odbywa się domyślnie. Wystarczy pobrać i zainstalować Cherry Wizard i uruchomić proces instalacji.

  1. Responsywność

Układ strony internetowej i jej elementów dostosuje się do ekranów o dowolnej rozdzielczości, w szczególności – komputerów stacjonarnych, tabletów i telefonów komórkowych.

  1. Wspieranie WPML

Wtyczka WPML często używa się dla obsługi wielojęzykowych stron. Nasz framework idealnie pracuje z wtyczką.

  1. Kompatybilność z popularnymi rozszerzeniami

Cherry Framework pracuje z różnymi wtyczkami, co pozwala użytkownikom posługiwać się ulubionymi rozszerzeniami.

  1. Szeroki wybór własnych wtyczek

Funkcjonalność frameworku jest zrealizowana za pomocą dostępnych w zestawie wtyczek, których liczba wynosi aż 16. Każda z dostępnych wtyczek jest niezależna od Cherry Framework i może być używana na stronie bez instalacji frameworku.

  1. Obecność gotowych shortcodów jak i możliwość tworzenia własnych

Shortcody umożliwiają w łatwy sposób dodawanie ciekawych funkcji do strony internetowej. Mamy możliwość tworzenia własnych, nietypowych shortcodów oraz ich modyfikowanie poprzez wbudowany Edytor.

  1. Dynamiczne arkuszy stylów

LESS rozszerza CSS o elementy dynamicznych języków, takie jak zmienne, domieszki (mixins), operacje i funkcje.

  1. Kompilacja CSS

Dzięki zmniejszeniu i integracji plików CSS w jeden, czas ładowania strony się zwiększa.

  1. Struktura niezależnych modułów

Wtyczki i opcje motywu korzystają z podobnego zestawu UI. Dzięki temu wtyczki mogą być używane niezależnie od Framework, o czym wspominałem powyżej.

  1. Statyczny kreator obszarów

Za pomocą wygodnego kreatora obszarów można w lekki sposób ustawić jak będzie wyglądać strona www: ustawić logo, menu, pasek wyszukiwania lub inną treść w odniesieniu do bloku nagłówka/stopki.

  1. Możliwość tworzenia kopi zapasowych

Użytkownik może zapisać wszystkie zmiany dotyczące opcji frameworku i ustawień motywu, tworząc kopie zapasową. Podaną kopie można umieścić w chmurze (na serwerze Cherry Framework) oraz pobrać na komputer lokalny.

No i na sam koniec należy dodać, że Cherry Framework ma funkcjonalne menu, które zrozumie nawet początkujący użytkownik. Mamy możliwość szybko dopasować motyw według własnych potrzeb.

  1. Czy Cherry Framework będzie stale rozwijany?

Tak. Na obecną chwilę dostępna wersja frameworku – to 4.0.5.1. W najbliższy czasie autorzy produktu planują aktualizację Cherry Framework, która będzie dotyczyła bezpieczeństwa. Oprócz tego deweloperzy pracują nad nową wersją Cherry Framework 5.0. Więc mogę powiedzieć, że praca nad produktem ciągle trwa i stale pracuje się nad aktualizacjami.

CherryFramework 4.0

  1. Jakie ciekawe elementy posiada Cherry? (Czy ma pagebuilder, testimoniale itp.)

Jak już wspominałem w punkcie 2, Cherry Framework opiera się o różne ciekawe wtyczki (dostępna liczba – 16). Dzięki nim oraz wbudowanemu we framework statycznemu kreatorowi obszarów można modyfikować stronę według własnych potrzeb.

W naszych Premium motywach Cherry Framework jest połączony z MotoPress – wizualnym edytorem treści dla strony internetowej. Za pomocą podanego edytora można w kilka minut posługując się myszą dodać potrzebne elementy i zmodyfikować je. Tym samym tworzenie strony staje się jeszcze prostsze i wygodniejsze.

  1. Cherry Framework jest po angielsku, a możemy się spodziewać, (jeśli jeszcze nie ma) polskiej wersji dokumentacji i spolszczenia frameworka w środku?

Na chwilę obecną Cherry Framework jest przetłumaczony na 7 języków, wśród nich jest również polski. W kolejce czeka jeszcze 5 języków. Wszystkie dostępne języki można zobaczyć w repozytorium na GitHub. Dokumentacja dla frameworku posiada polskojęzyczną wersję. Oprócz tego dostępne jest jeszcze 6 wersji językowych.

Należy dodać, że polskie tłumaczenie frameworku zostało wykonane i będzie aktualizowane dzięki współpracy z firmą Sukces Strony. W przypadku z tłumaczenia dokumentacji, pracowałem nad nią razem z kolegą, dlatego przepraszam za możliwe błędy.  Staramy się je wyłapywać i poprawić:)

  1. Czy ustawienia i praca z Cherry jest łatwa? Czy osoby początkujące, bez wiedzy technicznej i nieznające zbytnio samego WordPressa, poradzą sobie z ustawieniem Cherry i przystosowaniem go do własnych potrzeb?

Instalacja jest na tyle prosta, że Cherry Framework może zainstalować osoba z brakiem wiedzy technicznej.  Jak pisałem wcześniej, zrobić to można automatycznie, korzystając ze wtyczki Cherry Wizard. Wystarczy zainstalować wtyczkę i uruchomić proces instalacji i za kilka minut framework będzie gotowy do użycia.

Dopasować stronę do własnych potrzeb za pomocą Cherry Framework też jest bardzo prosto. Framework posiada przyjazne do użytkownika menu, gdzie wszystkie opcji podzielone są na odpowiednie rozdziały. Zmienić kolor, logo, układ strony można za sprawą kilku kliknięć myszką.

W przypadku, gdy użytkownik chcę stworzyć własny motyw w oparciu o Cherry Framework, należy zapoznać się z dokumentacją. Oprócz tego trzeba posiadać dodatkową wiedzę, aby móc odczytać i zrozumieć kod. Chociaż tworzenie własnego motywu – to sprawa dla doświadczonych użytkowników WordPress.

  1. Czy programiści wypuszczają dodatkowe pluginy, dodatki do Cherry?

Tak, oczywiście. Jak pisałem w punkcie 2, na obecną chwile dostępne jest 16 darmowych wtyczek dla Cherry Framework. Oprócz tego w różnych Premium motywach, framework zintegrowany jest z dodatkowymi płatnymi wtyczkami, w tym MotoPress. Ogólna liczba darmowych i płatnych wtyczek do Cherry Framework  to 21.

  1. Często bywa tak, że różne dodatki czy to w postaci wtyczek czy np. frameworków są na tyle duże, że wpływają na obniżenie szybkości ładowania strony. Jak jest z Cherry Framework? Odczujemy to podczas ładowania strony?

Każdy dodatkowy element na stronie wpływa na szybkość jej ładowania. Dlatego mogę powiedzieć, że Cherry Framework też obniża szybkość ładowania strony, tym bardziej, gdy włączone są wszystkie dodatkowe wtyczki. Jednak nasi programiści maksymalnie optymalizowali kod, zintegrowali CSS, w rezultacie, czego spadek ładowania strony nie jest zbyt odczuwalny. Oznacza to, że strona będzie wygodna dla użytkowników, a czas ładowanie nie wpłynie na zwiększenie wskaźnika odrzuceń.

  1. Jak wyglądają szablony stworzone na bazie Cherry (screeny). Czy można pobrać gotowe szablony do Cherry, tak, aby nie było potrzeby od podstaw budowania stron?

Przykłady motywów na bazie Cherry Framework można zobaczyć na stronie TemplateMonster. Jedną z najbardziej popularnych templatek jest Monstroid (rys. 1):

monstroid

Kilka innych przykładowych motywów na bazie Cherry Framework to:

  • Motyw #56093 dla agencji nieruchomości

cherryframework-motyw

  • Motyw #56092 dla galerii sztuki

cherryframework-motyw2

Na stronie TemlateMonster można pobrać także kilka darmowych przykładowych motywów opartych o Cherry Framework 4.0:

cherryframework-motyw1

  1. TemplateMonster wypuścił również płatny Framework Monstroid. Czy Cherry jest wersją podstawową Monistroida, czy są to dwa oddzielne frameworki ?

Monstroid – to nie do końca framework. Monstroid – to paczka, która zawiera właśnie sam motyw potomny Monstroid, 46 motywów potomnych o różnych tematykach, Cherry Framework 4.0 ze wszystkimi wtyczkami i płatnymi elementami: Edytor MotoPress i suwak MotoPress.  W rezultacie podany produkt łączy w sobie wszystkie niezbędne elementy do tworzenia profesjonalnych stron o różnym stopniu złożoności.

Przewagą Mostroid w porównywaniu do innych Premium motywów jest to, że każdy użytkownik dostaje możliwość zmiany wyglądu strony, korzystając z dostępnych motywów potomnych. Dzięki temu znika potrzeba kupowania nowych motów przy przebudowaniu projektu strony internetowej. Za pomocą Monstroid można zmienić wygląd strony nie do poznania.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące CherryFramerok, napisz w komentarzu, a ja na pewno zapytam o nie Janka.

 

Napisz komentarz i powiedz co myślisz o takich frameworkach ? Czy twoim zdaniem warto z nich korzystać aby ułatwić sobie pracę nad wyglądem strony ?

 

Similar Posts